En Son Ne Aldık?

Bu başlığı kapatmak lazım :slight_smile:

5 Beğeni

1 gönderi mevcut bir konuyla birleştirildi: Yabancıya Gitmesin | Satılık-Takaslık-Hibe

En son fıçı ve ekipmanlarını aldım. Damlalık ve kule hariç tabi.

7 Beğeni

Geçen hafta helsinkideydim Aynısını otel odasında yaptım. 10 çeşit kadar yerel üreticilerden neipalar, pilsenler, ipalar, sour aleler derken sağlam bir tadım etkinliği yaptım. Son gün fıçıdan pilsner urquell denedim. En kısa zamanda tadım notlarını paylaşacağım.

6 Beğeni

1 gönderi mevcut bir konuyla birleştirildi: Bira Fotoğraflarımız

Acaba bu şekilde yaprak gibi olan şerbetçi otları satın alınabilir mi? Bizim bira kovasında kullandığımız bunların sıkıştırılmış hali mi? Yoksa başka bir işlem mi yapılıyor üzerlerinde?

Selam. Bira kovasında pellet denen, sıkıştırılmış halini kullanıyoruz ama özünde aynı şey. Bahçenizde şerbetçiotu yetiştirip hasat ettikten sonra direk kovaya atıp kullanabilirsiniz. Ya da uygun koşullarda saklayıp daha sonra da kullanabilirsiniz.

HB’de satılan bu ürünlerin birada kullanıma ne kadar uygun olduğu ise bence soru işareti. Raf ömrü, vakumlanmamış paketle gelmesi, satılan otun tipi vb faktörler önemli. Kullanılan otun, yapılacak biraya uygunluğu da bir başka konu.

2 Beğeni

Merhaba. Bunlar aktarda satılan tiplerden ben bir ara merak edip almıştım ama aroması v.s yok. Varsa da gitmiş dümdüz kuru ot kokan türü belli belli olmayan tipte şeyler. Zaten nerede kullanacağımı bilemeyip en son çöpe attım.

Dijital termostat ve micromatic regülatör edindim. Lager bira fermentasyonu için buzdolabında sıcaklığı ayarlamakta bu termostatı kullanıyorlar. Biraz daha tam tahılda tecrübe edindikten sonra bir lager denemesi yapmak istiyorum.
Regülatörü fıçı sistemine geçmeyi planladığım için aldım. Bir taraftan ne gereği var, ne güzel şişeleyip içiyorum diyorum; diğer taraftan nasıl olsa dayanamam fıçı sistemi kurarım diye ekipman topluyorum :sunglasses::sunglasses:

8 Beğeni

Termostatı nereden aldınız?

Probitki.com diye bir siteden aldım.

1 Beğeni

Fıçı sistemi yerine şişelemeyi tercih edecek biri olacağını sanmıyorum. Fıçı candır!

6 Beğeni

Fıçı sisteminin lezzet olarak şişeden daha yukarda olduğunu tahmin edebiliyorum. Şu an bulunduğum aşamada bu farkı ne kadar hissedebileceğimi bilmiyorum. Ama fıçı sistemine geçmek istememin sebebi kesinlikle daha lezzetli biralar içebilme ihtimali. Yoksa “o kadar şişe yıkanır mı ?” Argümanı beni etkilemiyor. Uzun zamandır fıçı sistemleri ile ilgili postları okuyorum forumda ve gözüm giderek daha da korkuyor :flushed:

5 Beğeni

Güle güle kullanın. Ben de amazondan aldım aynısından. 2 tane alınca ücretsiz kargo ve bir aylık prime üyeliği hediyesi ile birlikte 688.60tl’ ye geldi. 26 Kasımda sipariş verdim bugün teslim etmişler.

2 Beğeni

Lezzet olarak fark oluyor illa ki. En azından benim kanaatim böyle. Hiçbir şey olmasa, düşük sıcaklıkta “uzun” (kime göre neye göre) beklemek bence birayı olumlu etkiliyor.

3 Beğeni

Recai’nin gönderisinde dikkatimi çekmemişti ama çok mantıklı bu. Fakat aynı cihaza ısıtma için bir şeyler bağlamak mümkün değil sanırım. Di mi?

Bağlanır, cihaz ya ısıtma ya da soğutma modunda ve hatta zaman modlarında çalışabiliyor. Tabi eş zamanlı değil. Biriniz seçmek lazım.
image

1 Beğeni

Etrafta kablo yığınları oluşmaması için güzel aslında.
Danke.

Merhaba ikinci üründen ben de aldım ama çok verim alamadığımı kendi açımdan belirtmem gerekir. Prize takılan ana kısım çok iyi ve kaliteli isteyen olursa bu arada gönderebilirim. Ama dolabın içerisine ölçüm için bıraktığınız kısım bant-çorap ikilisiyle bile sorunlu ölçüyor. Mayalanma olmasa bile derin dondurucuyu “durdurmak” fıçı soğutmak için ideal ama mayalanma için direkt olarak şıradan ölçüm alması gerektiğini düşünüyorum.

1 Beğeni