En Son Ne Aldık?

Hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler olacak.

1 kilo şeler kullanmak ile 1 kilo dextroz kullanmanın arasında tat ve sağlık olarak bir farkı var mı?

Gravite olarak elbette fark var. Onu sormuyorum.

Açıkçası ben daha az tatlı hissettirdiği için seviyorum. Daha sek gibi.
Sağlık açısından ne gibi bir etkisi var açıkçası hiç bilmiyorum
Genele aykırı bir damak tadım olduğumu belirtmek isterim bu arada :hugs:

DÜZELTME: Açıkçası, 10 kere açıkçası yazmışım.

2 Beğeni

36litrelik emektar kazanı 50litreye çıkarma planım vardı. Nicedir gözüme kestirdiğim 50 litrelik sıcak su kazanı 7000den 3100e düşünce almadan duramadım. Gelince modifiyeye başlayacağım bakalım.

5 Beğeni

Çok iyi fiyat, güle güle kullanın.

2 Beğeni

Bedavaymış…
Güle güle kullanın.

1 Beğeni

Çok iyi fiyat güle güle kullanın.
Ben bunun 36 litreliğini kullanıyordum önceden.
Musluk takarken sızdırmazlık sağlamak biraz sıkıntılı oluyor. Bir de bir gün bira yaparken kaynatmayı durdurdu. O yüzden gidip harici rezistans alıp onunla kaynatmayı tamamlamıştım. Daha sonra altını açıp baktığımda kablonun biri yerinden çıkmıştı. Sıkıca takınca sorunsuz olarak defalarca kaynattım. İlk aldığınızda kablo sıkılıklarını kontrol etmekte fayda var :beers:

4 Beğeni

Teşekkürler.
Dün geldi kazan. İmalat kalitesi düşük, 3000W rezistans çıktı kazan dışına izolasyon yapacağım, ısı gücü yeter gibi. Musluk sıkıntı olmaz o kısmı körleyip tabandan pompa emiş hattı ve thermowell deliği açacağım. Rezistans bağlantıları sorun oluyor elektrik sistemini komple revize edip bağlantıları da sağlamlaştıracağım. Kazanın tek sorunu bira makineleri ince uzun yapıda oluyor. Bu 40x40 ölçülerinde, o kadar olur artık. Şu an kullandığım da 36x36 ölçüde ve işimi goruyor.

1 Beğeni

Bu bir sorundan ziyade bir avantaj.
Her bir malt tanesi eşit şekilde su ile temas ederken maltlar daha geniş alana daha ince şekilde örtüleceğinden dolayı malt yatağınız mayşeyi sıkıştırmadan oluşacak ve devirdaimde tıkanma yaşanmadan çok düzgün bir döngü oluşacak.
Tüm bu hadisenin etkisini verimlilik hesabı sonrası çıkan sonuçlarla göreceksiniz.

4 Beğeni

Buna ilave olarak süzme işlemi için malt yatağını yukarı doğru kaldırılacak olan mesafe yataylarda daha az dikeylerde daha çok oluyor. Malt yatağını yukarı daha az kaldırmak bel ağrılarını önlemek için bir avantaj bence :beers:

2 Beğeni

Ben de aynı kazanda BIAB yapıyorum.

Yüzey alanının büyük olmasına illa bir kulp bulacaksak, kaynatma kaybı daha fazla oluyor.

Bu arada mevcut rezistansı kaynatma için gayet yeterli.

1 Beğeni

Teşekkürler yorumlar için. Bayram sonrasi denerim gibi.
Ayrı bir soru ama malt süzgeci yapacagim. Suzgecin delik çapı 2mm olan ekipmanlar var. Bu delikten kırık malt taneleri suzgecin dışına geçmiyor mu. Ben 1.5mm yapacağım ama o da çok geliyor. Bilemedim.

Yalıtım kovası içine atılacak sıcaklık ölçer aldım. Küçük bayağı. Bluetooth ile takip mümkün.

1 Beğeni

Şöyle altışarlı bardaklarımızı da attık stoklara :sunglasses:

14 Beğeni

E nereden aldığını da soralım :slight_smile:

1 Beğeni

Facebookta bu tür bardak obje satan bir arkadaş vardı ondan aldım @menegin hocam. Sorun olmazsa yazarım buraya .

2 Beğeni

Metro da indirimdeydi, bulursanız kaçırmayın…

Adana’dan haberim yok @Selosbrew :smile:

4 Beğeni

Ahhh abim maalesef dün oradaydım burda kalmamış bir veya iki hafta önce vardı 3 adet kalmıştı hatta birinin içinde siyah siyah birşeyler yüzüyordu. 2 sini kaptım

Bursa da kolsch 50tl.

3 Beğeni

Ben çok beğenmiştim ipa’sını, biraz hafif tam bana göreydi

1 Beğeni