En Son Ne Almadık, Ne Yaptık?

Aslında güvenlik endişesinden ziyade hayatımdaki eşya kalabalığına bir tane daha eklemekteki isteksizliğim söz konusu olan. Fakat şimdi @FAtE 2l olanlarından söz etti, vazgeçtiğim şeyi tekrar düşünmeye başladım.

1 Beğeni

2 barda dolum baya fazla değil mi? Normalde bira cinsine bağlı olarak degişsede 0.8- 0.9 bar civari gazlandirilan bira 0.5 bar civarı servis edilir. Bu da aslinda dolum sirasinda kullanabileceginiz basınç olur. 2 bar bana baya fazla gibi geldi.

Hakan Bey youtube kanalındaki (biraburada) bira şişeleme gelmişmiş videosunda, dolum sırasındaki basıncın 2 bar oldugunu söylüyor. Ben 5 derece ve 1 barda bir hafta gazlandirdigim birayı dolum esnasinda 2 bara alarak şişeleme yaptim. İlk şişelemem oldugu icin boyle basladim zamanla değişik basınçlarda deneyerek aralarındaki farka öğrenirim diye düşündüm.

1 Beğeni

Evet, haklısın. Ben de tekrar izledim, iki defa 2 bar diyor. Ama hala 2 barın hem gereksiz hem de negatif etkisinin olacağını düşünüyorum. Servis ya da dolum sırasında yüksek basınç normalde köpük durumunu arttırır, ama sen böyle bir sıkıntı yaşamadın anladığım kadarıyla. Bir de tabi yüksek basınçla harcanan co2 miktari da artacaktır, boşa israf aslında.

1 Beğeni

Şimdi mantıksal olarak. Servis sırasında servis basıncının düşük olması ani basınç düşüşünün ve akış hızının azaltılarak çözünmüş karbondioksitin serbest hale gelmesi sonucu köpürmenin engellenmesi içindir. Eğer CPBF ile servis basıncında dolum yaparsak 1 bar basınçta çözünmüş olan gaz içeren bira aniden 0,5 bar olan ortama girince çözünmüş gazın serbest hale geçmesine sebep olacaktır ve gazını bir miktar kaybedecektir, bunun yanında şişe kapatma esnasında atmosfer basıncına gelen bira kapağı kapatıldıktan sonra kalan boşluğa da gaz dolacağından biranın gazı daha da azalacak ve istediğimiz gazlanma olmayacaktır. Ancak 2 bar basınçta dolum yaparsak 1 bar basınçta çözünmüş olan gaz içeren bira aniden 2 bar ortama girince ekstradan gaz çözünecek ve biramızın gazlanması artacaktır. Bunun yanında şişe kapatma esnasında atmosfer basıncına gelen bira kapağı kapatıldıktan sonra kalan boşluğa da gaz dolacağından biranın gazı bir miktar azalacak ancak bu azalma fazladan çözünen gaz ile dengelenecek ve sonuçta fıçıdaki kadar gaz olacaktır diye düşünüyorum. Ancak farklı fikirlere de açığım.

Biracılığa başladığımdan beri yaptım yapacağım dediğim bir projeydi, atölyeden de uzak kalınca olmadı bir türlü. Kuzenim benim yerime yapmış, ellerine sağlık!

Meraklısına detaylı fotoları;

https://www.instagram.com/p/CfmuSkXKRMp/?igshid=MDJmNzVkMjY=

15 Beğeni

Ya ben de yapmak istiyorum bundan şu yandaki açacağı nerden buldun acaba, çok şık olmuş valla…

2 Beğeni

Bu benim de aklımda, 50 Cl şişeler içinse eğer. Ölçüleri paylaşabilir misiniz?

Mutlaka çok daha ucuz satılan yerler vardır, ben trendyol’da görmüştüm, “Retro Metal Şişe Kapağı Açacak Rustik Duvara Monte Açacağı” şeklinde google amcaya sorunca bir kaç seçenek çıkıyor.

1 Beğeni

Yıllar önce aliexpresste vardı 1-2 dolara her renginden, almadım o zaman :man_facepalming: Şimdi kuzenim n11 den 90 lira civarı bi paraya almış, ss atmıştı bulursam yüklerim. Bide ilandaki griydi sarı yollamışlar…

2 Beğeni

Videosunu da hazırlıyor orada yazmışsa timekoduyla atarım, yazmadıysa tuttuğunu sanmıyorum maalesef, soracağım ama.

2 Beğeni

Şu anda 200 TL’ye yakın…Güzel bir proje olmuş…sanırım ailecek bu konularda yetenek var, bende de olmasını çok isterdim… :slight_smile:

1 Beğeni

Her şişenin çapı, alt kenarında yazar.

Açacaklar ebay’de ve aliexpress’de ibadullah. Zamanında ebay’den almıştım bir arkadaş için. Ama 80 liraya burada da bulunuyorsa iyi.

Yetenekten çok merak, uğraş, hobi daha çok. Tabi zaman ve bütçe ayırmak en zor kısmı :slightly_smiling_face: Yoksa öyle oyma, kakma, el işi falan ikimizin de kötü :face_with_hand_over_mouth: Teşekkürler tabi güzel sözlerin için :beers:

3 Beğeni

Bu da adım adım nasıl yapıldığı, daha public yapmadık videoyu ama forumda yabancı yok :slightly_smiling_face:

14 Beğeni

Elinize sağlık, çok güzel olmuş. Ölçüler için de ayrıca teşekkürler.
Acaba bunun 20 şişe için olanını yapsak nasıl olur? :slight_smile:

Durduk yerde testere aldıracaksın bana… :frowning:
Haha… bizde de adını hatırlayamadığım şu şeyi kesen makine var ama… ne haber?

2 Beğeni

20 şişe için yaparsak bel fıtığı olabiliriz :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Hazırı var. Bilabedel bulma ihtimali yüksek. :grinning:

image

2 Beğeni

Çok teşekkürler, bir deneyelim bakalım…

2 Beğeni

Teşekkürler, çok iyi olmuş.

1 Beğeni