Engin's Strong Bitter (BJCP 11C)

Yine muhabbettin dibine vurduğumuz bir akşamda bugüne kadar hiç esb yapmadığımı farkettim ve bunu @Durul @BoBo ile paylaştım.
Benim neyim eksik kraliçenin neferlerinden (!) deyip başladım araştırmaya.
Aslında çok zor değil, su, malt ve şerbetçiotu her zamanki gibi.
Neyse, stil için bjcp yi inceleyip google da Türkçe çevirisini yaptırdım. Paylaşayım;

Genel izlenim
Orta sertlikte İngiliz acı birası. Denge, malt ve şerbetçiotu arasında oldukça eşit ila biraz acı arasında değişebilir. İçilebilirlik stilin kritik bir bileşenidir. Bira üreticisinin önemli ölçüde yorumlamasına olanak tanıyan oldukça geniş bir stil.

Aroma
Şerbetçiotu aroması orta-yüksek ila orta-düşük arası, tipik olarak çiçeksi, dünyevi, reçinemsi veya meyvemsi bir karaktere sahiptir. İsteğe bağlı olarak düşük ila orta derecede karamel bileşenli, orta ila orta-yüksek malt aroması. Orta-düşük ila orta-yüksek meyveli esterler. Çok düşük seviyelere izin verilmesine rağmen genellikle diasetil yoktur.

Dış görünüş
Açık kehribardan derin bakır rengine kadar. İyi ila parlak netlik. Düşük ila orta derecede beyaz ila kirli beyaz kafa. Karbonatlaşmanın da düşük olduğu durumlarda düşük bir kafa kabul edilebilir.

Lezzet
Orta ila orta-yüksek acılık ve destekleyici malt aromaları belirgindir. Malt profili tipik olarak ekmeğimsi, bisküvimsi, cevizli veya hafif kızarmıştır ve isteğe bağlı olarak orta derecede düşük ila orta derecede karamel veya şekerleme aromasına sahiptir. Şerbetçiotu tadı orta ila orta derecede yüksek, tipik olarak çiçeksi, dünyevi, reçinemsi veya meyvemsi bir karaktere sahiptir. Şerbetçiotu acılığı ve aroması fark edilebilir olmalı ancak malt aromalarına tamamen hakim olmamalıdır. Orta-düşük ila yüksek meyveli esterler. İsteğe bağlı olarak düşük miktarda alkol bulunabilir. Orta-kuru ve kuru bitiş. Çok düşük seviyelere izin verilmesine rağmen genellikle diasetil yoktur.

Ağız hissi
Orta-hafif ila orta-tam gövde. Düşük ila orta derecede karbonatlaşma olmasına rağmen şişelenmiş versiyonlar daha yüksek olacaktır. Daha güçlü versiyonlarda hafif bir alkol sıcaklığı olabilir ancak bu karakterin çok yüksek olmaması gerekir.

Yorumlar
Bugün İngiltere’de “ESB” Fullers’ın ticari markasıdır ve hiç kimse onu genel bir bira sınıfı olarak düşünmez. Bu, diğer örneklerde bulunmayan çok güçlü, karmaşık bir malt profiline sahip, benzersiz (ama çok iyi bilinen) bir biradır ve çoğu zaman yargıçların geleneksel İngiliz güçlü bitterlerini aşırı derecede cezalandırmasına neden olur. Amerika’da ESB, maltlı, acı, kırmızımsı, standart sertlikte (ABD için) İngiliz tipi birayı tanımlamak için seçilmiştir ve popüler bir butik bira tarzıdır. Bu, bazı yargıçların ABD bira pub’ı ESB’lerini bu tarzın temsilcisi olarak görmelerine neden olabilir.

Tarih
Kategori tanıtımındaki yorumlara bakın. Güçlü bitterler, en iyi bitterlerin daha yüksek yerçekimine sahip bir versiyonu olarak görülebilir (ancak en iyi bitterler geleneksel olarak bira üreticisinin en iyi ürünü olduğundan “daha kaliteli” olmayabilir). İngiliz soluk biraları genellikle birinci sınıf, ihracat gücünde soluk, acı bir bira olarak kabul edilir ve şişeleme için yeniden formüle edilmiş olmasına rağmen (artan karbonasyon seviyeleri dahil) kabaca güçlü bir acıya yaklaşır. Modern İngiliz pale ale’si şişelenmiş bitter olarak kabul edilirken, tarihsel olarak tarzlar farklıydı.

Karakteristik Malzemeler
Pale ale, amber veya kristal maltlarda renk ayarı için bir miktar siyah malt kullanılabilir. Şeker katkı maddeleri, mısır veya buğday kullanabilir. İngiliz bitirme şerbetçiotu en geleneksel olanıdır, ancak herhangi bir şerbetçiotu adil bir oyundur; Amerikan şerbetçiotu kullanılıyorsa hafif bir dokunuş gerekir. Karakteristik İngiliz mayası. Burton versiyonları, kuruluk algısını artırabilen ve mineral veya kükürtlü aroma ve lezzet katabilen orta ila yüksek sülfatlı su kullanır.

Stil Karşılaştırması
Özel veya en iyi bitterlere göre daha belirgin malt ve şerbetçiotu aromalarının yanı sıra daha fazla alkol. Daha güçlü versiyonlar İngiliz Güçlü Biraları ile bir şekilde örtüşebilir, ancak Güçlü Acılar daha soluk ve daha acı olma eğiliminde olacaktır. Amerikan Pale Ale’den daha fazla malt aroması (özellikle karamel) ve esterler, farklı bitiş şerbetçiotu karakteri ile.

Ticari Örnekler
Bass Ale, Bateman’s Triple XB, Robinsons Trooper, Samuel Smith’s Organic Pale Ale, Shepherd Neame Bishop’s Finger, Summit Extra Pale Ale.

ESB Fullers’in ticari markası olduğu için bundan sonra “Strong Bitter” demem gerektiğini bilerek devam etmeye karar verdim.

Stile en uygun ana malt sanırım maris otter olmalıydı. Onu biraz red x ve amber ile destekleyip, karamel olarak da cara amber maltı kullanmaya karar verdim. Katkı maddesi olarak da yulafı seçtim. Şerbetçiotları için bu stil için ilk aklıma gelen elbette EKG idi. Elimde 50 gr kadar olunca acılık için biraz aroma ve target ile desteklemeye karar verdim.
Maya zaten elimde olan London ESB yi hemen stirplate’e atıp çevirmeye başladım.

Ve reçete;

Mayşeleme;

Ölçüm;

Maliyet;

Keyif;

Niyetim dün biten Red Ale in yerine bunu nitro ile servis etmek, gerisi tamamen kısmet… :beers: :clinking_glasses:

8 Beğeni

Bu stilde şeker de eklenebiliyor. Bi de azcık kavruk malt ekleyebilirdin

1 Beğeni

Amber malt eklemiş oradan gelir az da olsa

3 Beğeni

O da kusuru olsun ,)

1 Beğeni

Kraliçemiz sen çok yaşa!
Ayrıca, Google Translate öldü, yaşasın DeepL

3 Beğeni

Yulaf eklemezdim ben.

1 Beğeni