Ers Abi İle Soslar Dünyasına Yolculuk

Aynısını yaptım, gayet güzel oldu…

3 Beğeni

@magunay abim benim hardal biraz katı oldu… Ben daha yumuşak kıvamlı, ticari hardala yakın bir kıvam peşindeyim. Nasıl açacağız bunu?

Zeytinyağı, olive oil?

2 Beğeni

Denerim, I’ll try…
Teşekkürler, danke.
Aklıma gelmemişti.

1 Beğeni

Bu arada baktım da katı değilmiş zaten… Katı görünüyormuş ama yumuşacıkmış aslında… :slight_smile:

1 Beğeni

Başlık soslar dünyasına yolculuk olsa da baharatlar dünyasına yolculuk görseli de burada dursun.

12 Beğeni

Birkaç gün önce elime kilerin derinliklerinde kalmış bir hardal tozu geçti. O an çok araştıramadım ve önüme çıkan ilk hardal tarifi ile birşeyler uygulamaya çalıştım.

Hardal tozunu bir miktar sulandırdım, bir miktar zeytin yağı ve limon suyu ekledim. Tadına baktığımda hiç birşeye benzemiyordu. Ekşi ve lezzetsizdi. Belki biraz bal ile toparlarız dedim ama o da olmadı. Bende ufak bir kavanoza koyup buzdolabına kaldırdım. Bugün tadına baktığımda hafif tatlı hafif acı çok güzel birşeye dönüşmüştü.

Bu hardal yapımı işini biraz daha büyük ölçekli tekrarlamak istiyorum. Bazı tariflerde sirke de ekleniyor. Hardal tohumu alıp çekmek daha mı iyi olur. Nelere dikkat etmeli veya güzel bir tarifi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

3 Beğeni

Benim tarifim şöyle…

3 Beğeni

Süpermiş. Hemen hardal tohumu alıyorum.

2 Beğeni

Biraz kaliteli olsun hardal, ikinci partide Bağdat marka almıştım güzel olmadı kokusu maalesef.

3 Beğeni

hmm bunun kalitelisi nasıl anlaşılır ki acaba. webden baktım ama envai çeşit ürün çıktı.

Colmansın hardal tozunu alabilirsin.
Ben daha önce hardal tohumundan yaptım ama çok memnun kalmamıştım. O yüzden metro marketten hazır colmans hardalını almıştım ve gayet güzeldi.

2 Beğeni

Benim için piyasada bulananlar arasında Delizia bir standarttı. Hardaldan solunum yolunda neredeyse bir yangı, beyinde neredeyse uyuşmaya varacak bir his yaratması gibi mazoşistik bir beklentim var. Hardal tozu kullanarak kendim yapmaya başlayınca bu beklentim ziyadesiyle karşılanmaya başladı. Tavsiyem Özyer markası. Aktarlarda rahatlıkla bulunabiliyor. Karışım için standart bir formül yok. Su miktarı istediğiniz kıvama göre değişir ancak 1 çay bardağı yetiyor. Tuz, bir çimdik şeker, sirke, limon ve zeytinyağı da ekliyorum. Çok memnunum doğrusu. Henüz denemediğim ancak merak ettiğim bir şey de bir miktar hardal tohumu eklemek.

2 Beğeni

anlaşılan iyi bir hardal tozunun 50 gramı ortalama 50 tl civarında.

Yanlış hatırlamıyorsam beğendiğim hardal tohumu Arifoğlu idi, fiyatı da uygun sayılır, internette 70 TL/kg

evet bu biraz daha makul. 250 gr 43 tlye var. hem tohum olanları sonra turşuya da kullanırız :slight_smile:

1 kg olan da iyiymiş şimdi bakınca. saklama ömrü ne kadardır acaba.

Bu tarifi uyguladım. Gayet güzel bir hardal elde ettim. Teşekkürler öncelikle. @magunay

Not olarak eklemek gerekirse ;

• Salamura suyunu ekledikten sonra ertesi gün kontrol etmekte fayda var. Taneler büyük oranda suyu emiyorlar. Bir miktar tekrar eklemeli.
  • Fermantasyon sonrası suyunu çok fazla süzdürürseniz hem çekmesi zor oluyor hem de kuru bir kıvamı oluyor. Ben süzdüğüm sudan bir miktar daha eklemek durumunda kaldım.
  • Kesinlikle 4 bıçaklı blender kullanın. Taneleri çekmesi baya meşakkatli oluyor.
  • Ben kuru kaldığı için tarife ek olarak 3 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım limon suyu ve biraz acıyı yumuşatması için bal ekledim. Yine de hafif burundan çıkan bir ayarda oldu :slight_smile:

11 Beğeni

Sos sayılır mı bilmem ama yaptığım fermente domates salçasının tarifini burada paylaşmasam olmazdı.

Fotoğraf çekmek o anda aklıma gelmedi ne yazık ki ama sonda elekten geçmiş hali var.

Malzemelerimiz
Domates (cinsi fark etmez, ben yumurta gibi olan salçalık domates kullandım.)
Salamura tuzu (domates ağırlığının %4 ü)
Kavanoz
Hava kilidi

Domatesleri ikiye üçe kesip aralarına tuz serperek biraz hava boşluğu kalacak şekilde kavanoza doldurdum ve hava kilidini taktım. Su eklemedim, zaten sulanacak.

Güneşte 3 hafta kadar arada sallayarak (üst kısımlar kurumasın) beklettim. Domatesler iyice yumuşayınca süzgeçle suyunu süzdüm.

Suyu süzülünce ince tel süzgeç yardımıyla kabuk ve çekirdeklerden kurtuldum (burda fotoğraf çekmek aklıma geldi)

Teoride tepsideki salçayı güneşte kurutmam lazımdı ama yaz boyunca yağmurdan kurtulmayan iznik havası yüzünden fırında kurutmam gerekti.

Gayet lezzetli bir salça oluyor, aynısını biberle de yapabilirsiniz.

8 Beğeni

Fırın sıcaklığı ve ne kadar kurutulacağı hakkında da bilgi verebilir misiniz hocam?

1 Beğeni

Tabi veririm :slight_smile:
60 C turbo fırına koydum, günde bir iki kere karıştırıp kıvamına bakacağım.

Çok kurumasını istemiyorum o yüzden 24 saat yeterli olacak gibi görünüyor.

Tabi ki nasıl süzüldüğü de önemli, sulu kaldıysa kuruması biraz daha uzun sürebilir.

Haftaya 15-20 kilo domatesle girişmeyi düşünüyorum bu işe, o zaman fotoğraf da çekerim :slight_smile:

4 Beğeni