Ev Birası Tadım Notları

Her zaman beklerim…
20

Foto süper gözüküyor :grinning:, tam da şu anda Braggot tarifi bakarken yazını gördüm, bir sonrakine inşallah Braggot tadına bakar ve yorumlarsın. Bende gazlı olmasını arzu ettim ama damacana bekleme sürecinde hiç maya hayatta kalmamış, şampanya mayası ile gazlandırabileceğimi de yeni öğrendim, elimde olanları belki gazlandırıp bir de öyle tadına bakabiliriz. Bal haricinde birinci fermantasyonsa karanfil, tarçın ve portakal da ilave etmiştim ama çok az miktarda koymuştum. Soğuk içerken ben çok hoşlanmadım ama biraz ılındığında ve biraz havalandığında daha çok hoşuma gitti. Afiyet olsun…

2 Beğeni

Abicim çok güzel olmuş bu ya!

Üzüm tadı almam gerekir miydi bilmiyorum… Aslında hafiften geliyor ama bunun grape ale olduğunu bilmeseydim hafiften üzüm tadı geliyor der miydim emin değilim.

Buğu görünümü var. Gazlılığı benim tam sevdiğim düzeyde, dilde ve damakta kendini hissettiriyor ama genizde rahatsız edici ya da hissedilir değil.

Şerbetçiotu hiç almıyorum, aromalar patlamış aromalar değil. Kadehte şöyle bir çalkaladığım zaman Belçika biralarından aldığıma benzer rayihalar alıyorum.

Köpük kalıcı, sonuna kadar eşlik ediyor. Acılığı kararında, rahatsız etmiyor. Bitişi tatlı, gövdesi orta.

Ama güzel olmuş, çok güzel lüplettim.

Her şey için tekrar teşekkür ederim.

12 Beğeni

Valla ben onu bunu bilmem. İçki sıcak içilmez, hiç hazzetmem. :slight_smile:
Portakal, karanfil, tarçın falan hiç almadım, yalan konuşma!
:slight_smile:

1 Beğeni

20 litreye 5 karanfil- 3 tarçın çubuğu ve bir portakal koydum. Fazla olmasından korkmuştum ama bu miktarda bir aroma neredeyse hiç anlaşılmııyor :roll_eyes:, bir daha kursam bu miktarı 2-3 katına çıkartırım.

1 Beğeni

Beğenmene gerçekten sevindim, ilk 3-4 haftalık iken acaba mı diyordum, ama zaman geçtikçe tadı sanki oturdu, bundan biraz bekletip yıllandırmak istiyorum :slight_smile: Foto yine harika olmuş :blush:

1 Beğeni

İstersen sen sendekilerin hepsini gönder bana, ben yıllandırıp zamanı gelince sana geri vereyim…
Yani, bana bu şekilde bira emanet eden çok insan var da o yüzden dedim.

2 Beğeni

:slight_smile: Sevdiysen bir sonraki sefere tekrar yollarım, forumdaki reçeteyi de güncellemem lazım, orada düşündüğüm üzüm ile yapmadım (cabernet ile yaptım), bir de son anda elime Nelson Sauvin Hop geçince onu kullandım.

3 Beğeni

OYL 217, farmhouse ale maya, Kapadokya’da tadımını yaptığımız bira

1 Beğeni

3.5 ay sonra cevap yazsaydın :slight_smile:

5 Beğeni

@menegin in English Batleywine

Gazlanması ve köpük gayet yerinde, sorumsuzca dökmeme rapmen, gayet berrak bira, akçaağaç şurubu biranın önüne geçmiş ve evet gereğinden tatlı bitmiş, karamel tatları aldım alttan alttan, güzel bira ben beğendim ama akçaağaç şurubu ben olsam kullanmazdım, zaten maya ve maltlardan gelecekti benzeri tatlar, ya da çok daha az kullanılabilirmiş

11 Beğeni

Afiyet olsun, bende gazlı değil nedense.

2 Beğeni

@augurs ‘s grape ale
Olması gerektiği gibi berrak, köpük dayanımı düşük, tat koku aroma üzümü veriyor hatta spicy bir şeyler de geliyor, reçeteye bakmadım, çavdardan(çavdar var mı bilmiyorum tahminim yoktur) mı mayadan mı bilemedim.
Gazlanma olması gerekenden düşük
Abv de bana düşük geldi, stilin alt limiti 6 ama ben daha düşük hissettim, yüksek ve gizleyebildiyse bu abv yi çok güzel, ben çok beğendim bu birayı ellerine sağlık Uğur

7 Beğeni

Sevgili @Piizman den Belgian Blonde Ale.
Tadı, aroması, gövdesi ve köpüğü ile tam bir belgian blonde.
Çok beğendim eline sağlık Gökay :beers:

9 Beğeni

Afiyet olsun, yarasın, kan olsun.

1 Beğeni

Sevgili @augurs tan RedX Ipa içiyorum bu akşam. Öncelikle renge bayıldığımı söylemem lazım. Buğulu bir kızıl. Köpük beyaz ve gazlanması tam ayarında bence. Bardağın sonuna kadar devam etti köpük ince bir tabaka halinde. Burunda simcoe hemen kendini belli ediyor. Damakta da önce simcoe, ardından redx malttan geldiğini düşündüğüm meyve aromaları en sonda da hafif bir limon aldım. Eline sağlık çok beğendim🍻

8 Beğeni

Bu akşamın ev birası tadım notları sevgili @Ozerrock’un gönderdiği biraya dair.

İlk söylenilmesi gereken şey, hiç şüphe yok ki malt tabanının son derece kuvvetli ve leziz oluşu. :stuck_out_tongue:

Son derece yumuşak, rahat içimli ve keyifli bir bira olmuş.

Ben hafif bir narenciye aroması aldığımı düşünüyorum ve bu durum bana taze Chinook kullanılmış olabileceğini düşündürüyor. Böyle net bir şekilde konuşmak riks tabii ki ama düşüncelerimi paylaşmamak da bence haksızlık olacak.

Gazlılığı tam benim sevdiğim seviyede. Gazlı ama damakta ya da genizde rahatsızlık yaratmıyor.

Ben büyük keyifle tükettim, eline sağlık çok güzel bir bira olmuş. Bir dahakine şerbetçiotunu daha fazla kullanmayı düşünebilirsin.

@ers ve @FAtE, şimdilik birer şişeniz var bende. :slight_smile:

9 Beğeni

Bir dahaki sefere iki paket atmak gerektiği konusunda içenlerin hepsi mutabık sanırım😇
Senin fotoğraflar bu birayı benim gözümde çok farklı bir noktaya getirdi. Belirtmeden edemedim🍻

3 Beğeni

Eline sağlık Özerim…
Eylemlerinin devamını bekliyoruz. :slight_smile:

2 Beğeni

Artık emekliyiz nasılsa, yansın İzmir, Ankara🔥

2 Beğeni