Ev Birası Tadım Notları

Önceki düşüncelerini bir bilsem :slight_smile:

3 Beğeni

Çok beğenmemişti diye hatırlıyorum. Ama çok beğenmediği “aynı” reçeteyi tekrar yapmasını anlamadım ben. :slight_smile:

4 Beğeni

:smiley: Doğru hatırlıyorsun. Fakat maya dolabım hazır kölsch sıcaklığında diye bir tane daha araya sıkıştırmak niyetiyle tatmadan yapıp koymuş idim. Şişelemede biraz gönülsüz kalınca baya bekledi. Sonuçta iyi bira lıkır lıkır gidiyor. İnsan hobide vakit geçirince kurtlanıyor, mis gibi bira iç işte :joy:.

4 Beğeni

@augurs orval klon
Pek de klon olmamış baya baya olmuş bu,hazy bir görünüm var ,doğal olarak kalıcı olmayan bir head retantion, renk koyu sarı, narenciye kokuları geliyor, ama tabi brettten gelen o funky aromalar ve tatlar, bence harika olmuş, ellerine sağlık

12 Beğeni

@augurs un hitit rauch birası.

E bu çok güzel. Başta buğday tabanlı diye düşündüm. Kendisi çok umutsuz yorumlar yapınca ben de öyle açtım. Açıkçası beni yanılttı. Buram buram is kokuyor ve çok lezzetli.

Köpük sonuna kadar devam etti, hatta olumsuz yorumlara nazire yaparcasına dantelini de ördü.
Eline sağlık, çok beğendim. :beers:
Bence 3 şişe sakla derim :wink:

8 Beğeni

Bana bunu içersen iki elim yakanda olur demişti…
Gıda beklemez dedim, saçmalama dedi.
Demek iş kimin içtiğine göre de değişiyor.

3 Beğeni

Piwo grodziskie diye mi düşünmüşsün galiba, rauschbierde buğday yok ki, :smile: şu isli arpayı bulsak da lichteshtainer yapsak , bu arada ben de yapmıştım bu birayı, schenkerla içip çok beğenince, buram buram barbekü , is kokuları geliyordu, benim yaptığımda fg 1014 bitmesine rağmen ben bi tık daha tatlı bitsin istemiştim, bi daha yapsam 1015-1016 ya ayarlarım muhtemelen, 5 hafta da lagerleniştim, çok güzel stil.

3 Beğeni

Fermanterden kovaya ve en son şişelemeden hemen önce tattığımda bana çok aşırı acı olacak izlenimi vermişti, maya s-23 kullandım, şişelemeden önce de 3 hafta 2-3 derecede bekledi, FG’de 1016 oldu, belki bu bekleme de tada olumlu olmuştur. Üstatlar beğeniyor ise ne mutlu bana :slight_smile:

4 Beğeni

@augurs un 3T si :slight_smile: onun deyimiyle üç tahıllı, aslında Tripel Karmeliet.
Bardağa doldururken köpük gayet iyiydi, fakat fotoğraf çekene kadar söndü. Gazlılık düşük, alkol koksunda ve tadında hissediliyor. Tat güzel, portakal likörünü andırıyor. Bu birayı yaparken bir takım aksilikler yaşandı diye hatırlıyorum. Makinenin dibi mi tutmuştu, sanırım öyle bir şeydi. Fakat yanık tadı gibi olumsuz tat almadım.
Mead e benzettim biraz.
Eline sağlık :beers:

6 Beğeni

Afiyet olsun, sitilin sanırım baya dışında ama en azından içilir bir şey çıktı, o birayı beğenmiş olsam aynı şekilde asla yapamam, hesapsız kitapsız oldu, makine başında saatlerim gitti, şimdiki tecrübem olsa birayı kovaya alır yıkar ve öyle yapardım :innocent:

4 Beğeni

Fotoğraflarda filtre kullanmadım neipa rengi anlaşılsın diye. Fıçıda bence renk değişmiş. Daha pusluydu sanki ilk içtiğimde.

8.1 alkol olması gerekiyordu ama hidrometre kırıldı ölçemedim.

İlk fermenterden fıçıya aktardığımda izlenimlerim ile başlamak istiyorum(fıçıya aktardıktan sonra aldığım ilk bardak fotoğrafı aşağıda)

Bu bardağı içtiğimde meyveler patlıyordu. Aşırı yoğundu şerbetçi otu tadı ama ham bir yoğunluktu sanki. Bira ile birleşmemiş gibiydi. En önde çarkıfelek meyvesi, narenciye ve şeftali gerçekten kokuyordu gerçekten. Tat koku profilinde bu meyveler vardı birada. Yanlız anlamadığım bir şekilde baya acıydı. Bu acılık bir bardak içimin sonunda gerçekten kendini hissettiriyordu. Hüsrana uğramıştım. Alkolden mi yoksa şerbetçi otundan mı bu acılık anlayamadım. 5 dk kaynatma ile bu acılık olmamalıydı.

Aradan 12 gün geçti 15psi ile gazlandı bu fotoğrafta. (Neipa için gazlanma kaç psi olmalı gerekiyor neipa için bilmiyorum)

Öncelikle ilk bir kaç gündeki hem kokudaki hem tattaki o şeftali, narenciye ve çarkıfelek patlamaları yok. Koku 3 te 2 oranında azalmıştı ve tat 6 da 5 oranında azalmıştı bence ama bira olgunlaşmış. Tatlar iyice birbirine geçmiş ve acılık da 3 te 2 oranında azalmıştı. Alkol kokusu şerberçi otlarından hissedilmiyor pek ama var. Malt tabanı tatlımsı bir hal almış. Oksidasyona dair hiç bir belirti yok.

Ayrıca bir dahaki sefere daha çok buğday kullanacağım. Çünkü ağızda doluluk hissi bana az geldi.

Birde mayşelemede 45 ve 55 derece kullanmamam mı gerekiyor buğday ve yulaftan kullandığımdan dolayı. Proteinler için.

Eğer bu kolu ve tat azalması normalse iyi değilse bir terslik var.

Askorbik asit kullanmıştım ama fıçıyı ful starsan ile doldurup boşaltıp öyle transfer yapmıştım zaten.

Eğer sonuna kasar eşlik eden köpük buysa bardak sonunda kalan köpük bu.

Herkese yardımları için teşekkürler.

10 Beğeni

İlk rengi harika, rengin koyulaşması pek hayra alamet değil , oksidasyona doğru kayıyor olabilir, 8.2 abv bence bu stil için çok fazla bu arada, 45 derece bence her birada kullanılmalı ama 55 derece berraklıkla çok alakalı olduğu için bu stilde ben olsam kullanmazdım.

2 Beğeni

Tripel karmeliet klonuydı galiba bu bira, renk koyu sanki bir de çok gazlı olması gerekir, ben de bu akşam içmeyi düşünüyordum sen alkol hissediliyor diyincemart sonuna kadar bekleyeyim diyorum

2 Beğeni

Evet sanırım benim ilk reçete ile aynıydı ve benim ilk reçete de koyu olmuştu. Uğur ekstra sorunlar da yaşadı ayrıca. Maalesef pek düzelme olacağını sanmıyorum, sadece alkol hissiyatı azalabilir. Sana beklet desem 11 ay bekletirsin, biraz sakla diyeyim en iyisi :slight_smile:

2 Beğeni

Teşekkür abi yorumun için.

2 Beğeni

Yok sadece içinde 3 tahıl olan bir bira diye düşün :slight_smile:
Ama takıldım ben bu Tripel karmeliet’a, bu ay sonu tekrar deneyeceğim…olabilecek sorunu da biliyorum artık…

3 Beğeni

Zaten muhtemelen mart sonu 11 aylık olur😁

2 Beğeni

Orjinal reçete çok açık renkli, ben yenisini aşağıdaki reçeteyle yaptım, şu an şişede. Henüz 40 günlük. Belki 1 şişe denemelik açarım :wink:

4 Beğeni

Allahım, kaynatacağım reçetem de geldi yine, takipteyim :rofl:

2 Beğeni

Yazık edersin.
Çok çok erken.

1 Beğeni