Ev Birası Tadım Notları

Hmm pilsener malt diyince şimdi bir ışık yandı. Pilsener weyermann tek malt tek şerbetçiotu. Hallertauer Mittelfrueh 45gr acılık 10gr 10 dakika aroma.
Ama ben bunu 60 dakika kaynattım :slight_smile: . Koku sorunu sanırım bundan kaynaklanıyor.

1 Beğeni

Weyermannsa bence bu değildir, eskiden pilsner malt ağırlıklı reçeteler 90 dk kaynatılıyordu, weyermann ın maltı çok iyi maltlanmış modifiye edilmiş vb olduğu için @ers der ki gerek yok, ama çok az geliyor mudur bilemedim, ben aldım ama az da olsa

1 Beğeni

@Ozerrock un Stoutu
Tam da canım güzel bir stout çekmişler yanlışlıkla açtım bunu(aslında ipa açacaktım)

Rengi köpüğü çok iyi, karbonizasyonu biraz fazla, kavruk maltlar yuvarlanmalı.

Eline sağlık özerim💪

10 Beğeni

İkinci bira @Ozerrock un turunç ipası

Bu da bu ara istediğim ikinci bira çeşidiydi. Hem de Antalya’nın her yeri Turunç olduğu için değerlendirmek istediğim bir tür.

Acılığı oldukça iyi turunç çok yakışmış ama diğer şerbetçiotlarını maskelemiş sanki. Acılık hiç koymadan sadece koku ile nasıl olurdu acaba?

Eline sağlık günümü şenlendirdin

12 Beğeni

@Ozerrock in turunç ipası, ilk şişeyi açtığımda fışkırır gibi oldu ama bardağa koyabildim, hafif buğulu koyu sarı renkte buram buram turunç kokan bir ipa olmuş, yalnız turunçun o beyaz kısmı da girmiş galiba çok bariz bir şekilde tat ve aromaları bastırıyordu negatif olarak, ellerine sağlık sağolasın Özer.

9 Beğeni

@Ozerrock in sakızlı stoutu; mis gibi buram buram kahve gelmesi geektiği gibi geliyordu, gazlanması stile göre yüksekti, sakız aromasını alamadım, base olarak irish stout demişti Özer ama reçetesinde flake veya maltlanmamış arpa yoktu yanlış hatırlamıyorsam, olsa level atlatırdı bu stouta, ellerine sağlık babacan

10 Beğeni

@Ozerrock ve @menegin in grape ale biraları

İkisini de beğendim öncelikle, gazlanma gayet güzeldi, tabiki kalıcı head retantion yoktu, üzümlerden gelen tat, aroma koku gayet güzeldi, efesinkine bin basarlar kıyas kabul etmez, bir tek Engin’in birasındaki (açık renk olan) tüm tat aroma koku ve renk yarım tık daha azdı, ellerinize sağlık.

11 Beğeni

@augurs un 3t birası, bildiğim kadarıyla tripel karmeliet klonu olan bir bira bu;
Böyle düşünüldüğünde renk belgian golden strong ale ayarında yani koyu gazlanma orta-yüksek arası , hafif buğulu, tatlı bitişten dolayı fg yüksekti diye düşündürdü, bana göre harika bir belgian golden strong ale olmuş bu bira.Yapanın ellerine, emeğine sağlık.

11 Beğeni

Artık bira yapmayan Konyalı tontonun birası, belgian dark strong ale;
Bu birayı içince sağlam küfür ettim kendisine ilk kokladığımda ve yudumdan sonra, böyle bira yapabilen birisi neden bira yapmayı bırakır diye, muhteşem olmuş, bjcp de ne yazıyorsa o, çok güzel geliyor o kuru erik ve meyve esterleri, iyi hazırlanmış reçete tabanına doğru uygulanmış fermentasyon süreci ve mayalara da gerekeni yapmak kalmış, ne diyim Blackroad-Bilgehan Allah seni davul eylesin…

12 Beğeni

Afiyetle reis, bi ara yaptık birşeyler :grinning:

5 Beğeni

O biranın farklı maya ile 2.nci jenerasyonu var, ama daha tazecik. Ben işlere öyle bir daldım ki, yollayacağım dediklerimi de yollayamıyorum, aklımdasın :beer:

1 Beğeni

Bu birayı yapan bira yapmayı bırakmamalı Bilgehan

2 Beğeni

Old Ale, 4 yıllık… %10 ABV

Maltlar, özellikle weyermann special W ön planda. Şerbetçiotu hissedilmiyor, çok yoğun gövdeli. Tekrar başlayınca ilk yapacağım bira…

19 Beğeni

Datça’nın ilk yardım olanaklarının gelişmiş olduğunu okumuştum… Doğruymuş demek ki.

2 Beğeni

2018 miydi 2019 muydu, @BoBo nun bahçesinde Bobo ve Züü’nün doğumgünlerini kutladığımız o soğuk ekim sonu akşamında @Gulendam ın getirdiği içimizi ısıtan o ticari old ale hariç hiç ev biracısının yaptığı old ale içmemiştim, gerçi kendim yaptım ama şu anda 163 günlük, young ale yani, umarım mesajım doğru yorumlanır…

4 Beğeni

Abi bundan kalmadı ama aynı partiden bir şişe brettlediğim vardı, kargoda riskli olabilir şişe bombası mı olur bilemiyorum, Datçaya yolun düşerse bu sene ayırayım bakarız nasıl olmuş.

2 Beğeni

Yalnız köpüğün güzelliğine bak

3 Beğeni

@augurs un isli lageri

Biraz hazy turuncuya çalan koyu sarı renkte orta gazlı, gayet is kokan bir biraydı, abv 4.5-5 civarı diye algıladım rauschbier için renk tutmuyor tabi ve is kokusunun bariz bir şekilde olması gerekirdi ama stil haricinde is geliyordu, yalnız bu birada pirinç veya mısır mı vardı ya da pilsner malt var da 30 dk falan mı kaynama yapıldı, bana dms flavourları geldi, bu dms american lager cream ale falan olsa uyaroğlu, rauschbeerda pek istenen bir şey değil bildiğim kadarıyla, nacizeane tadım yorumlarım bunlar, reçeteyi görmedim, Uğur reçeteyi de bildiği için yanlışlarını düzeltir, genel olarak beğendim bu blrayı, ellerine sağlık…

8 Beğeni

Bu bira hitit in rauch tam tahıl setiydi. Hiç bir ekleme yapmadan kaynattı diye hatırlıyorum. Ben bu birayı içtim ve beğenmiştim. Üstün damağımla (!) herhangi bir sorun bulamamıştım :slight_smile:

5 Beğeni

@augurs bergamut ale (farmhouse) maya ile yapılmış

Gayet berrak bir bira, aşırı gazllı ve köpüklüydü, taşma, enfeksiyon veya nükleasyon yoktu, bergamut aroma ve kokusu gayet baskın geliyordu, bergamutun kabuğunun o kötü accılık verrenn kabuk içi beyaz kısmnndqn belli ki çok iyi kaçınılmış, ibusu çok düşüük bir bira,centenniell mi bilemedim, reçeteyi görmek lazım, bir de bu farmhouse maya mevzuu var, normalde farmhouse mayalar sta1 pozitif olurlar bu değilmiş, sta 1 pozitif gen maya demek dextrinleri ve uzun polisakkarit zincirlerini kırabilen maya özelliklerine sahip demek, saison mayalar gibi, sta 1 pozitif değil( açıklamasında ( bana pek öyle gelmedi) , ama lalallemanddan da daha iyi bilecek halimiiz yok😀 bir deneme birası bu, ben bergamutu seviyorum doğru kullanıldığı zaman, o da kabuk içi beyaz kısım hiç girmeyecek işin içine, ellerine sağlık Uğur.

8 Beğeni