Evde Malt Yapımı (Denemeler, Tecrübeler, Tarifler)

Ben daha önce normal malt değirmeninde kırmıştım. Öyle çok sert bir malt değil, sıkıntı yaşarsam havanda da dövülebilir…

1 Beğeni

Aslında hemen yapma niyetim yoktu ama akşam kırıp gerekirse dolaba atayım. Yerken normal mısır çerezinden daha rahat yeniyor.

2 Beğeni

Ben hububat değirmeni ile kırım yapmıştım, direkt istenen kalınlıkta kırmak çok zor ama değirmen ayarı ile oynayıp kalından inceye doğru kırmak bana daha kolay gelmişti.

3 Beğeni

Hazır konu canlanmış iken yaptığımız malt ile yaptığımız pilsener ile ilgili yorum yazabilirim, bu bira için çok fazla ümidim yoktu, ama beni şaşırtacak derecede içilebilir bir bira oldu ve gayet güzel içiliyor, hatta piyasada satılan biraladan çok daha lezzetli, sadece belki yazın yüksek sıcak bir ortam içinde maltlama yapmaya çalışmamım etkisi ile daha düşük verim elde etmiş olabilirim. Düşük verimli ve tabi düşük gövdeli bir pilsener oldu ama dediğim gibi tadı ile beni beklemediğim şekilde şaşırttı, şu ana kadar 8-10 arkadaş içti, beğenmeyen çıkmadı, özellikle de bayanların damak tadına uydu. Bir daha denemek istemiyordum, ama şaşırtıcı derecede içilebilir olunca bu sene içinde temin edeceğimiz taze arpa ile daha serin bir ortamda maltlamayı yapmayı deneyeceğim.

7 Beğeni

Kalın pazar torbalarına koyup ağzını bir şekilde kapatıp arabayla üstünden geçin bir kaç kez.

1 Beğeni

Şu şekilde oldu ama çok zor kırılıyor. Daha doğrusu uğraştırıyor.

7 Beğeni

Şöyle bir doküman da buldum:

6 Beğeni

Kristal malt yapımıyla ilgili şöyle bir sunum da olmuştu Zoom’da…

@Homemaltster ve @ocho’ya bir kez daha teşekkürler.

9 Beğeni

Selamlar

5 kilo arpa ve 1 kilo buğday aldım
Malt yapmak için uğraşıyorum YouTube videoları ve metinlerden araştırsıklarıma uygun yakınlıkta ilerliyorum fakat arpaların köklenmeleri yeterince uzuyor ve hatta kurmaya başlarmışcasına rengi dönmeye başlamasına rağmen filizlenen çok az arpa var tüm arpalarım köklendi ama filizlenen arpalar 1 avuçta max 2 3 adet belki var.
Acaba sorun nerede?

Fotoğraf yüklerseniz daha net anlaşılır ve fikir verilebilir belki. Bu şekilde net olarak anlamak oldukça zor.

Filizlenen arpa sayısı çok az ben orada bir araya getirdim beyazlı fotoğrafta.
Artık küflenme olacak gibi hem kokusu değişmeye başladı hem rengi değişmeye başladı
Ya çok nemli oldular, ya arpalarım kötüydü ki 1000 tane aralığının altında değildiler bilmiyorum.

2 Beğeni

Yani garip bir şekilde tam filizlenmeden kurumuş gibi duruyor.
Arpa maltlama çok zor değil aslında ama bulunduğu koşullarda önemli. ilk başta %45 neme doyması gerekiyor. Yani suda beklettiğinizde 1 kg arpanın 1450 gr olacak şekilde suda beklemesi gerekiyor. Daha sonra süzüp nemli ortamda ve mümkün olduğunca homojen karıştırarak ve çimlenmesine olanak sağlamak lazım. Nem kayboldukça fısfıslayarak nem dengesini korumak lazım.

Şu tabloya bakmanızı öneririm;
image

1 Beğeni

Aslında kök salınımları fotoğrafınızdakiler gibi oluştu ama filizlenme yok arpalarda yani olanlarda çok çok seyrek
Nem oranları bence yüksek hatta fazla mı yüksek diye korktum. Sürekli havalandırdım fısfısladım bilmiyorum bu haliyle kurutmaya geçsem mi diye düşünmeye başladım. Ziyan etmemek verimin düşüklüğünden iyidir diye düşünüyorum ne yapmalıyım?

IMG_20221214_121934

Bu şekilde filizlenenleri arayarak buluyorum içinde :man_facepalming:t2::man_facepalming:t2::man_facepalming:t2:

Yok her arpa aynı şekilde filiz vermiyor mu?
Meslela sizin malting örneğin de filiz görünmüyor net Bi şekilde

1 Beğeni

Kurutmaya alıp kokusuna bakmak lazım. Ekşi kokuyorsa tadı da kötü olacaktır. Yoksa her şekilde onun içinde şeker vardır.

1 Beğeni

karıştırmadınız mı acaba maltları, ıslanan arpa çimlenmeye başlıyor. kızışıp ısınıyor bu süreç olurken. ben yıllar önce malt yapardım.

1 Beğeni

Çimlenmemiş olanların kavuzunu açıp içine bi bakın çimlenme var mı?
Benim aklıma kullanılan arpanın maltlamaya uygun olmadığı geliyor.

1 Beğeni

O süreci yaşadım karıştırdım belli aralıklarla ve fısfıs ile nemini ayarlamaya çalıştım kurtmadım hiç bu dönemde karanlık ortamda ve nemli kaldılar 5 gündür

1 Beğeni

Arpayı temizledikten sonra ölçüm yaptım ortalama değerlerden düşük değildi :man_shrugging:t2:

Ama belli ki kaliteli değiller yoksa mantıklı gelmiyor filiz vermemesi, kendi boyunu 2 kat geçen kökler oldu o kadar uzun süre kök verirken filizinin de başlaması gerekirdi diye düşünüyorum, akşam eve döndüğümde kuruma dönemine geçiş yapacağım en azından çürütüp ziyan etmekten mantıklı

Sizin arpalara çok benzer bir durum ile ben de yeni karşılaştım. İlk denememi yazın başlarında yaptım, havalar sıcaktı ve filizlenme çabuk ve hızlı oldu verim çok keyifli değildi ama tadında hiç bir sorun olmadan biramızı içtik. Bir ay önce tekrar denedim, bu sefer bu yılın hasadından gelen taptaze arpa ile denedim. İlginç bir şekilde sizdeki gibi inanılmaz bir kök oldu ve çok az, fazla uzamayan bir filizlenme oldu. İlk yaptığımda 4 günde sanırım kurutmaya geçmiştim, bu sefer 8 günde daha fazla beklemeyeyim diye kurutmaya geçtim. Kokuda bir soun yok, harika kokuyor. Kırdıklarımın içinde de sanki işlem olmuş gibi bir izlenim verdi ama yeterli şekeri verecek mi bilmiyorum.
Bir önceki ile tamamen aynı şekilde yaptım, tek farkım öncekinde hava çok saha sıcaktı. Başka değişkenim yok, arpada da aynı çiftçiden geldi, ilginç valla :slight_smile:
Bu gün hatta yarım saat kadar sonra kırıp kaynatacağım. Bakalım nasıl bir verim oluşacak bende merak ediyorum, size buradan yazarım.

4 Beğeni

Bakalım nasıl bir verim oluşacak bende merak ediyorum, size buradan yazarım. Ben de yazabilirim😉

2 Beğeni