Evde Sirke Yapımı: Teknikler / Püf Noktaları

Evde sirke yapımıyla alakalı teknikleri, önerileri ve püf noktalarını bu başlık altında paylaşabiliriz.

2 Beğeni

Ben genel olarak sirke yaparken karşılaştığım bir problemden bahsetmek istiyorum. Çok teknik sirke kurmuyorum, basit manada meyveyi dilimle doldur üstüne su koy şeklinde ilerliyorum. Bazen meyvesine göre biraz bal ekliyorum. Meyveler çöktükten sonra süzüp eğer sirke anası oluştuysa onu, oluşmadıysa hazırdakilerden birini üstüne koyup bırakıyorum.

Bu aşamada sirke anasının çökmesini beklerken bazen sirkeyi tattığımda süzerkenki keskinliğinin kaybolduğunu, tabiri caizse sulu meyve suyuna dönüştüğünü gördüm. Bir kaç defa bu şekilde olan sirkeleri birleştirip üzerine şeker ekleyerek kurtarma girişimim oldu.

Bunun neden kaynaklandığını çözemedim.

1 Beğeni

Asetik asit fermentasyonu tamamlandıktan sonra kabınızın ağzını kapıyor musunuz? Çünkü sirke asidi asetik asit uçucu bir asittir. Uzun süre ağzı açık bırakılırsa uçar gider.

1 Beğeni

Hocam ben çok geleneksel ilerliyorum. Meyveler çöktüğünde süz, sirke anası çöktüğünde işlemi bitir. Bu aşamalarda kavanozun ağzında hep bez var, yani ağzı açık.

1 Beğeni

Ama sirke anasının yüzmesi gerekmiyor muydu? Bu direk dibe battı… Bu durumda @magunay mı hatalı yani?

Peki havaya da ihtiyacımız yok mu? Meyveyi ayırıp anayı attıktan sonra direk kapağı sıkıca kaptıyoruz diye anladım, yanılıyor muyum?

Kendim denemedim, bizim evde yapılırken aklımda yanlış kalmadı ise, sirke anası dibe çöktüğünde sirke için fermantasyonun bittiği anlaşılıyor diye biliyorum .

1 Beğeni

abi ben de böyle yapıyordum ama o aşamada okurtmanın dediği gibi asit uçup gidiyor.

şimdi yeni kurduklarımı meyveler çökünce süzüp direkt kapalı kavanoza alıcam. bakalım nolacak.

1 Beğeni

Kafa karıştırdınız yine ya…
Meyveleri koydum, eski sirkeden ekledim, ağzı açık olarak günde iki kez karıştırdım.
Meyveler çökünce süzdüm, kalan sıvıyı yeni bir kavanoza alıp anayı attım içine.
Dibe çötü inek.
E n’olcak şimdi?

Ağzını kapatıp bekliyor muyum içinde ana ile?
Anayı çıkarıp şişeleyeyim mi?
Ne? Ne?

1 Beğeni

abi eğer tadı yerindeyse senin şu aşamada hemen süzüp kapalı şişeye alman lazım.

bende ana çökmeden asit uçup gidiyordu o şekilde yaptığımda.

1 Beğeni

Yeni gördüm mesajını, anayı atınca kapağı tam kapatmadan biraz hava girecek şekilde bırak, sirke olunca süzüp kapalı bir şekilde sakla. Ana kendi oluştuysa üstte duruyor genelde ama dışardan ilavede dibe çöküp çökmemesine takılma sıvının yoğunluğu ile alakalıdır, işini yapar yine.

2 Beğeni

Çok teşekkürler.
Hafifçe aralayayım madem. Üzerinde de oluşuyor bir şeyler.

1 Beğeni

Henüz çok net bir başarı gösteremedim bu alanda ve bu da beni biraz sinir ediyor.

Daha önce sirke oluşturmak için attığı ananın sirke yapılan kapta eriyip neredeyse tamamen kaybolduğuna şahitlik eden oldu mu?

Yok artık, doğurduğuna inanırız, birbirlerini yediklerine değil.

1 Beğeni

Valla yediler anayı.
Hem de çok düzgün ve sağlıklı görünüyordu.
İncecik bir ip halinde, 10 santimlik bir parça kalmıştı koca anadan.
En iyisi vazgeçeyim ben bu işten, beceremiyorum.
Tam da alıcı dikmiştik…

1 Beğeni

Kapağını sımsıkı kapatmadan bir kenara at unut, bir de öyle dene bakalım…

Eğer olmazsa bir ara geldiğimde beraber kuralım, o sirke olacak başka yolu yok…

1 Beğeni

Ben de aynen öyle yaptım valla.
Kapağını kapatıpğ karanlık ve serin yere bıraktım.
Kesin kef olacak…
:frowning:

Aslında paniğe gerek yok sanırım. Biraz şekeri az bir elmaydı, belki de ondandır.
Çilek sirkem çok güzel oldu.

1 Beğeni

Elmanın şekeri azsa biraz şeker ekliyorum ben mutlaka…

1 Beğeni

Demek ki oradan patladık. :slight_smile:

Patlamamışız…
Hatta zaman gerçekten de her şeyin ilacıymış…
Kef olmadı, hatta lan yin kef oluyor diye kendi kendime söylendiğim şey yeni anaymış.

Sirke anası nasıl saklanır?
Tamam, üzerini geçene kadar sirke koydum bir kavanoza alıp ama serin ve karanlık bir yer mi yoksa buzdolabı mı? Yutubunda ikisini söyleyen de var her zamanki gibi…

Nereye çufçufluyoruz?

Bakalım birini buzdolabına birini karanlık ve serin bir yere koy diyen çıkacak mı?

1 Beğeni