Experimental IPA

Şu an kaynıyor.

1 Beğeni

IBU çok yüksek. Malt tabanı da daha basit olabilir demek istiyorum yanlış anlaşılmayacaksa

Citra daha atılmadı kazana. Atmayayım o zaman?

Bende Brewers gold’u aldukça azaltırdım, nedense ben bu otu beğenmedim, kendine has, fark edilebilir bir acılık karakteri var, ben acılık için az eklerdim, tabi benim damak lezzetime göre…

Bir de ufak bir öneri, reçete geliştirme kısmına biranızı kaynatmadan koyup fikir sorarsanız iş işten geçmeden tavsiye alabilirsiniz, siz kaynatmaya başlamışsınız bile, kaynayan bira kötü olmaz, şimdiden elinize sağlık :+1:

1 Beğeni

Asıl IPA görevini görecek olan orada citra.

1 Beğeni

Böyle daha heyecanlı oluyor.

Citra kazana girdi :grin:.

sanırım şu ana kadar forumda gördüğüm en yüksek ibulu reçete bu

zehir ipa koyalım bence adını :slight_smile:

2 Beğeni

Ibu gercekten yüksek, eritmek için kullanılmadıysa gereksiz maltlarda var hadi deneyselmiş olsun diyelim. Ancak kaynamadaki Willamette, dry hoptaki Aroma kel alaka. Hull melon, mandarina vs den de pek birşey beklememek lazım. Afiyet olsun ama hevesiniz kırılmasın diye ilk etapta biraz daha sade reçetelere girmekte fayda var. Yoksa fiyat performans emek faktörü hüsrana uğratıp küstürebilir.

3 Beğeni

Hull melon ve mandarina için neden öyle dediniz?

Zehir zıkkım koyarız :grin:.

Alman asıllı bu şerbetçiotları , IPAya uygun olarak değil de daha Alman biralarına eklenen malzemelerdir

1 Beğeni

Açıklamalrında Ipa için kullanılabilir diyor. O yüzden kullandım ama dryhop yazmıyor.

Kullanılır da harcanır diğerler arasında;
Bence en iyisi dryhopunuzu düzenleyiniz bari. Aroma, sorachi ace de pek dryhop için uygun değil

Sadece citra mı yapayım? Kaç gr olsun?

1 Beğeni

Cascade ve citra olabilir 15er gram

Tamam yapıcam. Sonuçlardan haberdar edeim sizleri :grin:. Birazda su eklesen mi acılık azalsın diye. Og düşmesi önemli değil ama gövde azalır.

Bu arada maris otter de bir tür pale maltdır. Ve carapils ile fba aynı sayılır. Forumda malt alternatifleri tablosu olacaktı.

Thracian Pale maltın yanına maris otter kullanmak mantıksız mı? Farklı tadlar bir araya gelsin diye koydum.