FAtE's Weizen-Wit

Geçen yıl Modern Homebrew Recipes: Exploring Styles and Contemporary Techniques kitabını karıştırırken ülkemizde satılmayan hoegaarden’ın yasak meyve birası dikkatimi çekmişti. Tam bir stile oturmuyor çünkü witbier, dubbel, weizenbock karışımı diye tarif edilmiş. Esasen bu biranin wyeasten orjinal bir mayası da (3463) var biraya meyve ve baharat esterleri katıyormuş. Tabi o maya olmayınca geçen yıl T58 ile yaptığımda en çok weizene benzetilmişti. Bu yıl mayayı almaya niyetlendim ama stokda bulamayınca muadili denen FM23 Magical Garden diye bir wit mayası edindim onunla yapacağım.

Bugünün ikinci kaynatması.

All Grain

Batch Volume: 20 L
Original Gravity: 1.082
Final Gravity: 1.020
IBU (Tinseth): 22
BU/GU: 0.27
Color: 38 EBC

Malts (6.494 kg)

2.56 kg (33.3%) — Wheat Flaked — Grain — 3.2 EBC
1.44 kg (18.7%) — Weyermann Munich I — Grain — 15 EBC
1.12 kg (14.6%) — Weyermann Pilsner — Grain — 3.3 EBC
454 g (5.9%) — Weyermann Caramunich III — Grain — 140 EBC
363 g (4.7%) — Castle Malting Chateau Abbey — Grain — 44 EBC
182 g (2.4%) — Weyermann Carared — Grain — 47.5 EBC
140 g (1.8%) — Corn, Flaked — Grain — 2.6 EBC
91 g (1.2%) — Weyermann Caraaroma — Grain — 350 EBC
91 g (1.2%) — Weyermann Melanoidin — Grain — 59 EBC
53 g (0.7%) — Weyermann Carafa III — Grain — 1035 EBC

Hops (62 g)

22 g (18 IBU) — Amarillo 7% — First Wort
40 g (4 IBU) — Amarillo 7% — Aroma — 20 min hopstand @ 80 °C

Miscs

3 ml — Lactic Acid 80% — Mash
items — Whirlfloc — Boil15 min
10 g — Coriander Seed — Boil5 min
150 g — Orange Peel, Bitter — Boil5 min
10 g — Paradise Seed — Boil5 min

Mash

Temperature — 66 °C60 min
Temperature — 77 °C10 min

Yeast

1 pkg — Fermentum Mobile FM23 Magical garden 76%

11 Beğeni

Özelden bir şey sorasım geldi :slight_smile:

2 Beğeni

Dengeli gramajlara bayılıyorum

3 Beğeni

Öncelikle tadını çok beğendiğimi ve şu ana kadar içmediğim türden bir şey olduğunu belirtip, “Zahmet edip yapmış, bir de bana vermişsin, eline sağlık,” diyerek başlayayım.

Yukarıdaki reçete olmasa çok fena nal toplardım.

Miktar olarak az, evet ben de gördüm ama Amarillo’yu hiç almıyorum. Karamel maltlar hissediliyor, tatlı bitişli bir örnek gibi algıladım.

Meyvemsi aromalar var bolca ama o aromaları pataklayan bir baharatsılık da söz konusu. Valla da billa da muz aroması alıyorum ama özellikle dikkat etmeyen biri neredeyse saisona yakın bir aroma gamından da bahsedebilir rahatlıkla.

Henüz yakın zamanda şişelenmiş olmasına rağmen gazlanması yüksek ve bence bir 10 gün sonradan itibaren zaptedilebilir bir şey olma vasfını yitirecek. Dolayısıyla bu birayı tatma şansını yakalayan kardeşlerimize bir an önce tatmalarını salık vermek isterim. Gazlanması yüksek olmasına rağmen rahatsız edici düzeyde değil ve buğday birası olduğunu açık seçik bir şekilde ortaya koyuyor.

Düşük - düşük-orta gövdeli, kalıcı bir köpüğe sahip ve ben alkolünün düşük olmadığını hissettiren kokular da alıyorum. Ama bir hata gibi değil de, sanki mayanın verdiği bir nitelik gibi bir koku bahsettiğim. Yanılmıyorsam şişenin üzerinde %6,2 ibaresi vardı.

Şişe dipleriyle özel bir problemim olmadığından ve dünya üzerinde epey bir insanın yokluk ve hatta açlıkla başa çıkmaya çalıştığı bu düzende elimden geldiğince hiçbir şeyi ziyan etmemeye çalıştığımdan da olabilir ama bu Whirfloc ne işe yarar kuzum?

Fotoğraf için kusuruma bakma ne olur, zira bu aralar felaket üşeniyorum.

9 Beğeni

Afiyet olsun abi. Abv 8.2%.
Fıçı sonrası kısmı şişelerken küp şeker de kalmamış çay kaşığıynan şekerleyince ayarı kaçmış olabilir :smiley: :beers:

1 Beğeni

Sizin çay kaşıkları biraz büyük demek ki…
Bence çok bekletmemekte fayda var, şu anki hâli âlâ zannımca.
Tekrar eline sağlık.

1 Beğeni

Dün akşam içmiştim bu birayı. Gazlanma seviyesi çok yüksek, şişeden köpürerek çıkıyor. Fotoğraftaki bardak ikinci bardak, ilki köpük olarak doldu.
Aroma ve lezzet malt ve portakal önde ve gayet güzel. Alkol oranı yüksek olduğu belli. Reçetede amarillo varmış ama ben pek alamadım.
Genel olarak ben beğendim. Eline sağlık :beers:

8 Beğeni