Fermantason problemi

Merhaba birkaç yıldır bu hobiyle uğraşıyorum fakat ilk defa başıma böyle bir problem geldi.

Son kurduğum kitte 8. güne geldiğimde hiç gaz çıkışı görmediğim için yoğunluk ölçtüm, og 1042 değerinden 1035’e inmiş sadece.Sorun mayada herhalde diyip hazır kitlerin içinden çıkan mayalardan bir paketini uyandırma yapıp kovaya ekledim. 2 gün sonra baktığımda 1030 değerine ulaşmışm fakat ne öncekiler gibi bir krausen var ne de gaz çıkışı. Sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir ?

İlk başka 10 gram WB06 kullanmıştım. Sıcaklık 19-20 arasındaydı.Ayrıca kovanın sızdırmazlığıyla ilgili bi şüphem olmadığını belirteyim.

Merhaba paketin içinden çıkan maya. Wb06 mıydı peki?

Hayır sonradan döktüğüm maya farklı bir mayaydı maalesef.

Recep İvedik’in dediği gibi “ şimdi oraları hayal bile edemiyorum o gaz bulutu vb” misali o kovanın içini düşünemiyorum, muhtemelen stuck fermentasyon oluştu sonra buğday birası yaparken muhtemelen s33 attınız içine, iki farklı maya oldu, buğday birasından başka yöne doğru evrildi, yıllardır bira yapan biri olarak bunu neden yaptığınızı ben anlamadım, bi wb06 alıp ekleseydiniz en doğrusu bu olurdu, neyse olan olmuş artık, bakalım nasıl bir bira çıkacak, tadım notlarını bekliyorum merakla.

Evet biraz aceleyle mantıksız bir şey yapmış bulundum ama elden bir şey gelmez artık :frowning:
Birkaç gün daha bekleyip yine benzer bir ölçüm alırsam mecburen dökmek zorunda kalacağım. Yine de olur da kurtarabilirsem gerçekten deneysel bir ürün çıkacak ortaya :smiley:

Çok teşekkürler yanıtınız için

1 Beğeni

Dökme kesinlikle, ısısını yükselt bir de oksijenlendirmeden biraz karıştır

1 Beğeni

Ben de aynı kanıdayım. Dökmeyin sakın.

3 Beğeni

Hocam şimdi geldi benim problemimde sıra…geçen sene de OG’yi tuttuamamıştım bu sene de FG’yi tutturamadım, artık seneye kesin tutturacağım. Barley wine için geçen sene yaptığımda olması gerektiğinden düşük OG oldu tatta bir sıkıntı yoktu güzelce içtim. Bu sene daha tecrübeli bir şekilde başladım ve OG tuttu, 1.097 gibi bir og ile mayaladım. Ama bu sefer de maya miktarında sanırım hata yaptım, FG 1.034’de durdu. 2.5 hafta oldu, ısı yükselttim, aşırı olmayacak şekilde hafif karıştırdım ama sanırım fermantasyon bitti, hiç inmiyor. 1.020-1.030’a kadar Barley Wine’da okuduğum stiline uygun bir aralık. Ben bir hafta daha bekletip, son 3-4 gün de 3-4 derecelerde çöktürüp şişeleyeceğim. Burada bir skıntı olmayacağını (şişelerin patlama riski taşımayacağını) umuyorum, ne dersin? Ekxtra maya vs ile mayalamak da istemiyorum, risk olur mu sence??

1 Beğeni

Extra maya + maya besini denenebilir, benim de çok yüksek bitmişti yalnız sonra şişede fermentasyon devam etti bol bol fıstlatmam gerekti, şişeleme kısmında şekeri stilin en alt sınırına göre kullan derim, fıçıda zaten sorun olmaz

1 Beğeni

Takip etmek için bir iki pet şişe de kullanabilirsin.

1 Beğeni