Fermentasyon Problemi

Merhaba birkaç yıldır bu hobiyle uğraşıyorum fakat ilk defa başıma böyle bir problem geldi.

Son kurduğum kitte 8. güne geldiğimde hiç gaz çıkışı görmediğim için yoğunluk ölçtüm, og 1042 değerinden 1035’e inmiş sadece.Sorun mayada herhalde diyip hazır kitlerin içinden çıkan mayalardan bir paketini uyandırma yapıp kovaya ekledim. 2 gün sonra baktığımda 1030 değerine ulaşmışm fakat ne öncekiler gibi bir krausen var ne de gaz çıkışı. Sizce bu durum neden kaynaklanıyor olabilir ?

İlk başka 10 gram WB06 kullanmıştım. Sıcaklık 19-20 arasındaydı.Ayrıca kovanın sızdırmazlığıyla ilgili bi şüphem olmadığını belirteyim.

Merhaba paketin içinden çıkan maya. Wb06 mıydı peki?

Hayır sonradan döktüğüm maya farklı bir mayaydı maalesef.

Recep İvedik’in dediği gibi “ şimdi oraları hayal bile edemiyorum o gaz bulutu vb” misali o kovanın içini düşünemiyorum, muhtemelen stuck fermentasyon oluştu sonra buğday birası yaparken muhtemelen s33 attınız içine, iki farklı maya oldu, buğday birasından başka yöne doğru evrildi, yıllardır bira yapan biri olarak bunu neden yaptığınızı ben anlamadım, bi wb06 alıp ekleseydiniz en doğrusu bu olurdu, neyse olan olmuş artık, bakalım nasıl bir bira çıkacak, tadım notlarını bekliyorum merakla.

Evet biraz aceleyle mantıksız bir şey yapmış bulundum ama elden bir şey gelmez artık :frowning:
Birkaç gün daha bekleyip yine benzer bir ölçüm alırsam mecburen dökmek zorunda kalacağım. Yine de olur da kurtarabilirsem gerçekten deneysel bir ürün çıkacak ortaya :smiley:

Çok teşekkürler yanıtınız için

1 Beğeni

Dökme kesinlikle, ısısını yükselt bir de oksijenlendirmeden biraz karıştır

1 Beğeni

Ben de aynı kanıdayım. Dökmeyin sakın.

3 Beğeni

Hocam şimdi geldi benim problemimde sıra…geçen sene de OG’yi tuttuamamıştım bu sene de FG’yi tutturamadım, artık seneye kesin tutturacağım. Barley wine için geçen sene yaptığımda olması gerektiğinden düşük OG oldu tatta bir sıkıntı yoktu güzelce içtim. Bu sene daha tecrübeli bir şekilde başladım ve OG tuttu, 1.097 gibi bir og ile mayaladım. Ama bu sefer de maya miktarında sanırım hata yaptım, FG 1.034’de durdu. 2.5 hafta oldu, ısı yükselttim, aşırı olmayacak şekilde hafif karıştırdım ama sanırım fermantasyon bitti, hiç inmiyor. 1.020-1.030’a kadar Barley Wine’da okuduğum stiline uygun bir aralık. Ben bir hafta daha bekletip, son 3-4 gün de 3-4 derecelerde çöktürüp şişeleyeceğim. Burada bir skıntı olmayacağını (şişelerin patlama riski taşımayacağını) umuyorum, ne dersin? Ekxtra maya vs ile mayalamak da istemiyorum, risk olur mu sence??

1 Beğeni

Extra maya + maya besini denenebilir, benim de çok yüksek bitmişti yalnız sonra şişede fermentasyon devam etti bol bol fıstlatmam gerekti, şişeleme kısmında şekeri stilin en alt sınırına göre kullan derim, fıçıda zaten sorun olmaz

1 Beğeni

Takip etmek için bir iki pet şişe de kullanabilirsin.

1 Beğeni

Dün şişeledim, 1030’da durdu, toplam bir ay kovada bekledi. Son 7-8 gündür de 1.030 da sabitlenmişti zaten, ne olur ne olmaz diye de 4 ufak şişeyi gaz kontrolü için ayırdım. Mayıs ayından itibaren her ay başından bu ufak 4 şişeden birini açacağım, herhalde 4 aydan sonra da anormal bir durum olmaz.
En azından bu birada açıklanan en üst seviyeden FG’yi yakaladığıma sevindim :smiling_face:

1 Beğeni

1.030 bildiğimiz bal :slight_smile:

2 Beğeni

Bu gibi durumlarda yeni bir maya kullanmak gibi bir durum oluyor mu acaba

1 Beğeni

Çok endişeyle tadına baktım, ama benim de endişe ettiğim ve senin dediğin gibi bal gibi tatlı gelmedi, bjjp 1.030’a kadar yolu var demiş :joy:
@Baltazar abi ilave maya, ilave şeker ilave maya güçlendirici düşündüm, 1.040 civarında olsa idi yapacaktım da 1.095 küsürlerden 1.036 civarına çok güzel geldi de sonra yolu 1.030’da kesildi. Daha genciz seneye yaptığım efsane olacak :shushing_face:

3 Beğeni

Gidişim suskun olmuştu ama dönüşüm muhteşem olacak diyorsun

:shushing_face:Ama kimseler duymasın :sweat_smile:

Merhaba 2 gün önce kit kurdum. Vinomarket pilsener kit. 21 derecede mayayı attım ve beklemeye başladım. 36 saat sonra hala hava çıkışı ve krausen yoktu. Sonra kovayı açıp 1 paket daha maya ekledim. Üzerinden 30 saate yakın geçti. Şu an saniyede 1 2 hava kabarcığı çıkıyor ama fenerle kontrol ettiğimde krausen oluşmadığını gözlemledim. Korkmalı mıyım?

Geçenlerde bu tarz yaşadığım olayı foruma yazmıştım. Aynı şıra ama iki farklı maya. Biri çoğaltarak elde ettiğim diğeri kuru maya. Fermenter olarak damacana kullandığımdan dolayı ağzı dar haliyle ve mayayı oradan döktüğümde hepsi aynı yere döküldü ve topaklandı muhtelen hiç hareket olmadı. Hafifçe çalkalamamı söylediler ya da beklememi biraz daha. Ben çalkalamayı seçtim ve fermantasyon başladı. Kuru olarak döküyorsanız olabildiğince dağıtın mayayı ama bana sorarsanız uyandırmak ve hatta 2 litrelik bir şıra hazırlayıp mayayı çoğaltmak fermantasyon için bence en sağlıklısı. Ayrıca maya besini bence her fermantasyonda kullanmak güzel sonuç veriyor.

Güncelleme:

FG sonunda 1012 oldu ve şiseledim.
2 hafta sonra tadım yaptım ve iyi ki dökmemişim.
Tadı kesinlikle buğday birasından farklı olmuş. Muz aroması neredeyse yok olmuş.

İyi veya kötüden çok “farklı” bir tadı var, fakat maya kokusu maalesef çok baskın :frowning:
Normalde şişenin altında olan tortu beni pek rahatsız etmez fakat bu sefer kendini hissettirdi.

4 Beğeni

Şişede çalışmaya devam etmesi kuvvetle muhtemel, çok sıkı önlemler alınmalı ve gazlanması her hafta takip edilmeli, şişe bombalarına dikkat edilmeli, gerekirse ara ara fıstlatılmalı. , şişeleme şekerine de dikkat edilmeli Uğur.

1 Beğeni