Fermentasyon Sorunu

Merhabalar, aranıza yeni katıldım dün ilk defa kitten bira kurmayı denedim. Kurulumdan sonra 5. saatte hava kilidinden gaz çıkışı başlamıştı ancak bir kaç saat sonra tamamen kesildi şu anda 24. Saateyim ve herhangi bir haraketlilik yok. Bu aşamada endişe edilecek bir durum var mıdır yoksa beklemek mi gerekir? Hava kaçırma ihtimaline karşın hava kilidi etrafını star san köpüğüyle test ettim ancak bir sorun yoktu.

Ekipman: Butik bira başlangıç kiti
Kit: Butik Pilsner
Sıcaklık: 22 derece

Tecrübelerinizle bana destek olursanız sevinirim.
Teşekkürler

1 Beğeni

Merhaba, bir gün daha bekleyip krausen oluşumunu takip etmekte fayda var. Sabır bu hobinin anahtarı.

2 Beğeni

Kapağa üstten bastırdığınızda hava kilidinden hava çıkmıyorsa kapak kenarlarından kaçırıyordur. Avuç içi ile iyice çıt çıt kapanana kadar vurmak gerekiyor.

4 Beğeni

Benzer sorun ama benimki tamamen tecrübesizlik heryer de videolar izleyip ilk kitimi 3 gün önce kurdum butik pilsner hava göstergesi e su eklenmeai gerektiğini bilmediğimden bugün arkadaşımın ikazı ile su ekledim şu an yoğun bir hava çıkışı var ama köpürme yada kötü koku yok bu durum kite zarar veririm yani ben 3 gün sonra su eklemiş oldum hava göstergesine neyse böylelikle böyle bir topluma karışmış oldum yardımlarınızı bekliyorum…

3 Beğeni

Hoş geldiniz.
Büyük ihtimalle sorun olmayacaktır .

@kilic1845 aynısı bende oldu 1 gün sonra tekrar başladı sonraki gün düşük seyretti 4.de bitti hidrometreden takip ediyorum

1 Beğeni

Arkadaşlar bira mayaladım fakat 4 hafta geçmiş olmasına rağmen hala gaz çıkışı sürüyor. Daha önce 3 hafta bekledikten sonra gaz çıkışı sürmesine rağmen şişelemiştim fakat çok köpürme ve patlama yaşamıştım. Ne yapacağımı şaşırdım şişelesem çok köpürüyor ve patlıyor, şişelemesen 4 hafta bitti normal değil ne yapmam gerekir sizce.

1 Beğeni

Hidrometre kullanarak fermentasyonun bittiğine emin olmalı, sonra şişelemelisiniz.
Biranızın tahmini/beklenen son yoğunluk değeri size yol gösterecektir.

4 Beğeni