Fermenter Soğutma Sistemi

serpantininiz bakır mıydı çelik miydi acaba ? çeliğin delineceğini pek sanmıyorum ama :roll_eyes:

@erhana malzemelerimin kapladığı alan hasebiyle hanım beni evden kovdu kovacak :grimacing: maalesef kısa vadede buzdolabı dediğiniz gibi bana lüks

Paslanmaz çekikti, zaten bakır serpantini fermenterde kullanmam.

1 Beğeni

Selamlar. Adana da yaşadığım zamanlarda ben de köpükten dolap yapıp fermenteri içine koyardım. Hergün buz takviyesi gerekirdi. Hatta fermentasyonun başlarında bazen günde iki kere buz takviyesi yapmam gerekirdi. Daha sonraları paslanmaz çelik süt kazanı kullanmaya başladım ve adana dan ayrıldım. Şu anda kazanın etrafına havlu sarıp ortam sıcaklığına göre bir ile bir buçuk litre arasında su ile iyice ıslatıyorum. Fazla su kazanın altına koyduğum plastik kasada toplanıyor ve yaklaşık 10 gün kadar havlunun nemli kalmasını sağlıyor. Bu sayede sıcaklığı stabil olarak kabaca 21 derece civarında tutabiliyorum. Eğer karasal iklimde yaşıyorsanız (düşük nem) ve bu sıcaklık değeri sizin için yeterli ise çok basit bir yöntem. Ama kıyı şeridinde yaşayanlara tavsiye etmem.

7 Beğeni

Daha önce aşağıdaki tarzda ısı izolasyonlu strafor plakalardan kutu yapmıştım. Bunun kenarlarını normal koli bandı ile yapıştırdım, bir süre sonra açıldı. Kağıt bantla yapıştırdım bir süre sonra küflendi. İzolasyon bandı ile yapıştırdım, 2 gün sonra atmaya başladı.

Bunu neyle yapıştırmak lazım.

image

1 Beğeni

Ben silikonla yapıştırmıştım. Sorunsuz kullanıyorum.

1 Beğeni

:confused: silikon çekmek gözümde büyüyor.

Zamanında kürdanlar ile tutturup koli bandı ile yapıştırmıştım, sorunsuzdu.

1 Beğeni

Aynısını ben de yaptım.
Silikon iş görür diyorlar ama ben strafor yapıştırıcısı kullandım. Evet çekme kısmı az zor olsa da çok memnunum. Köşelerin alt tabana gelen kısımlarına 2-3 kürdan takarak sabitleyebilirsiniz sorunsuz şekilde kurur macun, açılma yapmaz.
Ekstra olarak banyo için kullanılan su geçirmez bant da çektim. Suyu da büyük boy poşetle koydum ki köşelere basınç yapmasın ve sızarsa küflenmesin.

Baloncuk gözlem deliği :slight_smile:

8 Beğeni

bir de bunu deneyeyim :smiley:

1 Beğeni

Benzer düzenek ben de kullanıyorum. 1-2 yorum yapayım:

• Strafor biraz kırılgan olduğundan doğrudan strafordan kutu yapısal olarak çok da dayanıklı olmuyor. Straforlara fazla yük binmemesi gerekiyor, vs. Kutuya sağlamlık katmak için bir karton kutu kullandım ve straforu karton kutunun dış duvarlarına yapıştırdım, yani yapısal olarak daha fazla mukavemeti var. Yapıştırmak için straforu eritmeyen bir tutkal kullandım ve köşelere de bant çektim. Bant zamanla tutmaya başladı ve bir defa yeniledim.

• MDF bir sandık yapıp iç duvarlarına strafor yapıştırmak gibi bir projem de vardı. Bir yerden ücretsiz MDF dolap kapakları buldum, gerekli ölçülerde kestirdim ve kenarlarına laminant bile çektim ama öyle kaldı…

• naylon poşet olayı mantıklı, küf olmaması büyük bir artı. Bende doğal olarak buhar yoğunlaşması oluyor ve kutunun dibi ıslanıyor. Küf çok da az olsa 1-2 sefer oldu, tekrar kullanmadan önce temizliyorum. kullandığım kutunun içi karton dedim ya, karton tabanı ıslaklıktan korumak için bir kat fazladan strafor döşedim tabanın iç kısmına.

• Baloncuk gözlem deliği ise bence olmamış. Bu tarz uygulamalarda ısıyı muhafaza etmek için mümkün oldukça az açıklık bırakılması gerekiyor diye düşünüyorum.

• Zamanında eczacılardan strafor kutu bulanlar vardı. Ben 2 eczacıya sordum, hatta depoya bile sordum. Yok diyorlar, olan da vermek istemiyor. Biraz şans işi sanırım.

3 Beğeni