Fermentis Mayalar

Şu anda ulaşılması en kolay olan Fermentis Mayaları paylaşmamak olmaz.

** SafAle™ BE‑134**
image

Saison gibi kuru ve baharatlı belçika tarzı biralar için ideal bira mayası türü, iyi zayıflatılmış biralar için önerilir, meyvemsi, çiçeksi ve fenolik notalar ve kuru bir karakter üretir. Oldukça ferahlatıcı biralar üretir.

SafAle™ BE-134, aroma üretimi açısından çok güçlü bir bira mayasıdır. Meyveli esterler ve fenolik/baharatlı bileşenler gibi çeşitli aroma aktif bileşenleri yüksek konsantrasyonlarda üretir.

Çok iyi bir diasetil indirgeme gücüne sahiptir.
Çökelme /Tortu (Flocculation): Düşük
Şeker sindirimi (Attenuation): Çok Yüksek (Sek içimli biralar üretir)
Alkol toleransı: %8
FG (Son Yoğunluk) : Düşük (Şeker sindirimi yüksek olduğu için şekerin çok büyük bir bölümünü yiyebilir ve sek içimli biralar üretebilir anlamına gelir)
Mayalama Derecesi: 18-26°C

SafAle™ F-2
image

F-2 şişede ve fıçıda koşullandırma, yenidenmayalama ve gazlanma için özel olarak geliştirilmişbir bira mayasıdır. Şerbetten bira yapımında değil, mayalanma bittikten sonra şişeleme veya fıçılama aşamasında biraya eklenerek kullanılır.

Nötral bir tat profiline sahip olduğu için yeniden mayalanma sırasında biranın orijinal tadına sadık kalır. Biradaki maltotriozun çok az bir kısmını tüketir, bunun yanı sıra glikoz, fruktoz, sukroz ve maltoz gibi basit şekerleri büyük ölçüde sindirir. Bu şekilde biranın gövdesini inceltmeden yeniden mayalanmasağlar. Şişenin dibinde sıkı ve ince bir tortu haline gelirvetortu havalandırıldığında maya plaka halinde değil homojen biçimde bira içine dağılarak hoşa giden bir buğu oluşturur.

Tüm stillerdeki biraların şişe ve fıçı içinde koşullandırılmasında ve yeniden mayalanmasında kullanılmaya uygundur. Alkol toleransı son derece yüksek olan F-2 maya, şişede ve fıçıda koşullandırma ve yeniden mayalanmanın şu avantajlarını sunar:

Yeniden mayalanma sırasında oksijen tüketimi ile biranın ömrünün uzatılması
Biradaki tat ve aromaların olgunlaşmasının hızlandırılması
Uygun düzeyde gazlanma sağlar
Şeker sindirimi (attenuation):Orta
Çökelme (flocculation): Yüksek
Alkol toleransı:%11,5
Baharatsı tat:Düşük (Nötr tat)
Meyvemsi tat: Düşük (Nötr tat)
İdeal yeniden mayalanma sıcaklığı 15-25°C

SafAle™ BE‑256
image

Yüksek alkol içeriği ile tanınan Belçika stili ale tipi (örneğin Abbey türleri) bira yapımında tavsiye edilen performansı ve alkol dayanımı yüksek bir mayadır. Hızlı fermente eder. Mahirâne ve dengeli aromalar ortaya çıkarır. Şişeleme sonrası biranın olgunlaşması (şişede koşullandırma) için de uygundur.

Çökelme /Tortu (Flocculation): Yüksek
Şeker sindirimi (Attenuation): Yüksek
Alkol toleransı: %11,5
Mayalama Derecesi: 15-25°C

SafAle™ S-04
image

İngiliz bira mayası, hızlı fermantasyon profili için seçilmiştir. Dengeli meyveli ve çiçeksi notalar üretir. Flokülasyon gücünden dolayı daha berrak biralar üretme eğilimindedir. Yüksek oranda atlamalı biralar da dahil olmak üzere çok çeşitli Amerikan ve İngiliz biraları için idealdir ve fıçıda şartlandırılmış ve silindir-konik tanklarda fermente edilmiş biralara özel olarak uyarlanmıştır.

Mayalama derecesi : 15 - 24°C.
Çökelme (Flocculation): yüksek
Alkol toleransı: %9-11

SafAle™ US-05
image

Amerikan bira mayası, nötr ve dengeli biralar üretir, temiz ve gevrektir. Sert bir köpük başlığı oluşturur ve fermantasyon sırasında çok iyi bir süspansiyonda kalma kabiliyeti sunar. Amerikan bira türleri ve yüksek atlamalı biralar için idealdir.

Çökelme (Flocculation): düşük/orta
Şeker sindirimi: orta
Mayalama Derecesi: 18-28 °C
Alkol toleransı: %9-11

SafLager™ W‑34/70
image

Almanya’daki Weihenstephan’dan gelen bu ünlü bira mayası türü, dünya çapında bira endüstrisinde kullanılmaktadır. SafLager™ W-34/70, çiçek ve meyve aromalarının iyi bir dengesi ile biraların demlenmesini sağlar ve temiz tatlar ve yüksek içilebilir biralar verir.

Çökelme (Flocculation): yüksek
Şeker sindirimi: yüksek
Mayalama Derecesi: 12-18 °C
Alkol toleransı: %9-11
Ester : Düşük

SafLager™ S‑189


Fermentis tarafından İsviçre’nin önde gelen biracılık endüstrisi olan Hürlimann Brewery biralarından üretilen lager tipi bir mayadır. Lager stili olan bu bira mayasının yüksek şeker sindirimli profili nötr tatlı, dengeli ve lezzetli içimli biralar üretir.

Tortu : Yüksek
Şeker Sindirimi: Yüksek (% 80-84)
Mayalama Derecesi: 12-18°C
Alkol Toleransı : %9-11

12 Beğeni

SafAle™ K-97
image

Alman ale stili bira yapımında kullanılan bir mayadır. Mayalanma sırasında kalın bir köpük tabakası oluşturur. Düşük miktarda ester üretir. Alman tipi ale stili biraların yanısıra Belçika , Hollanda ve Alman stili buğday biralarının üretimi için de uygundur. Ale maya olmasına rağmen lager sıcaklıklarında da çalışabilmektedir.

Çökelme /Tortu (Flocculation): Düşük
Şeker sindirimi (Attenuation): Yüksek
Alkol toleransı: % 9 -11
Mayalama Derecesi: 12-25°C

SafLager™ S‑23
image

Lager stili bira yapımında kullanılan bir bira mayasıdır. Almanya’daki saygın VLB Enstitüsü kökenli bu lager tipi maya hafif meyvemsi ve esterli karaktere sahip lager biraların üretimi için önerilir. Avrupa’da birçok bira fabrikası tarafından ticari lager üretiminde kullanılan bu maya 9-15°C aralığında hafif meyvemsi, daha yüksek sıcaklıklarda ise ale karakterinde tatlar üretir.

Şeker sindirimi (attenuation): Yüksek (%83)
Çökelme (flocculation): Yüksek
Alkol toleransı: %9-11
Mayalama derecesi: 9-22°C aralığında mayalanabilir.

SafAle™ S-33
image

Birden fazla tarif için kullanılan, geniş kapsamlı, güçlü bir ale mayasıdır.Şeker sindirimi diğer bira mayalarıyla kaşılaştırıldığında nispeten düşüktür. Bu da biranıza damakta yoğun bir gövde hissi katar. Aynı zamanda göreceli olarak düşük tortu oluşturması da biraya buğulu bir görüntü verir.

Geniş kapsamlı kullanımının yanı sıra özellikle Trappist Bira reçeteleri ve Belçika biraları için önerilir.

Çökelme: Orta
Şeker Sindirimi: Orta %68-72
Mayalama derecesi:18 - 26°C
Alkol Toleransı: 9-11

SafAle™ T-58
image

Güçlü fermantasyon karakteri, yoğun meyveli ve fenolik tatlar - özellikle muz, karanfil ve biber notaları için seçilen özel bira mayası. Çok çeşitli buğday bazlı biralar ve meyveli-baharatlı stiller için uygundur. Orta çökeltili maya: birada yeniden süspanse edildiğinde topaklar oluşturmaz, ancak tozlu bir pus oluşturur.

Şeker sindirimi (attenuation): orta (%72-78)
Çökelme (flocculation): Yorta
Alkol toleransı: %9-11
Mayalama derecesi: 18-26°C aralığında mayalanabilir.
Ester: Yüksek

SafAle™ WB‑06
image

Fermantasyon koşullarına göre değişen meyvemsi ve fenolik karakter sağlayan bira mayası. İyi zayıflatılmış biralar üretir ve Belçika ve Alman Stilleri (Örn. Wit Biraları ve Weizen Biraları) gibi buğday bazlı biralar için idealdir. Buğday biralarının tipik fenolik notalarını üretir. Yüksek içilebilirlik profiline sahip biranın demlenmesini sağlar ve fermantasyon sırasında çok iyi bir askıya alma kabiliyeti sunar.

Şeker sindirimi (attenuation): Yüksek (%86-90)
Çökelme (flocculation): Düşük
Alkol toleransı: %9-11
Mayalama derecesi: 18-26°C aralığında mayalanabilir.
Ester: Orta

SafBrew™ HA‑18
image

SafBrew™ HA-18, güçlü biralar, arpa şarapları ve çok yüksek yoğunluklu fıçıda eskitilmiş biralar gibi yüksek yerçekimi ve özellikle yüksek alkollü biraların üretimi için güçlü bir çözümdür (POF+ Aktif Kuru Bira Mayası ve enzimlerinden oluşur). Ozmotik basınca ve yüksek fermantasyon sıcaklıklarına karşı çok iyi bir dirence sahiptir.

Şeker sindirimi (attenuation): Yüksek (%98-102)
Çökelme (flocculation): Yüksek
Alkol toleransı: %18
Mayalama derecesi: 25-35°C aralığında mayalanabilir.
Ester: Orta

SafBrew™ LA‑01
image

Düşük ve/veya alkolsüz içeceklerin üretimi için özel olarak seçilmiş bu maya, maltoz ve maltotriozu özümsemeyip basit şekerleri (glikoz, fruktoz ve sakaroz) özümser ve ince bir aroma profili ile karakterize edilir. Orta çökeltili maya: birada yeniden süspanse edildiğinde topaklar oluşturmaz, ancak tozlu bir pus oluşturur.

Şeker sindirimi (attenuation): Çok Düşük (%15)
Çökelme (flocculation): düşük
Mayalama derecesi: 15-25°C aralığında mayalanabilir.

SafBrew™ DA-16
image

SafBrew™ DA-16, çok kuru ve lezzetli biraların, özellikle Brut IPA’lar gibi meyveli ve hoppy biraların üretimi için güçlü bir çözümdür (Aktif Kuru Maya ve enzimlerden oluşur). SafBrew™ DA-16 ayrıca, %16 ABV’ye kadar bir alkol seviyesine izin veren çok yüksek yerçekimi şırası için de önerilir.

Şeker sindirimi (attenuation): Yüksek (%98-102)
Çökelme (flocculation): Yüksek
Alkol toleransı: %18
Mayalama derecesi: 20-32°C aralığında mayalanabilir.
Ester: Yüksek

SafBrew™ LD-20
image

SafBrew™ LD-20, artık şekerleri azaltılmış çok kuru ve nötr lager biraların üretimi için mükemmel seçimdir. SafBrew™ LD-20, hem aktif kuru mayadan hem de enzimlerden yapılmıştır ve dekstrinler dahil %20’ye kadar karbonhidrat azaltımıyla aynı seviyede alkol içeren biraların üretilmesine olanak tanır.

Şeker sindirimi (attenuation): Yüksek (%98-102)
Çökelme (flocculation): Yüksek
Alkol toleransı: %11
Mayalama derecesi: 12-20°C aralığında mayalanabilir.
Ester: Düşük-orta

13 Beğeni