FestBier (BJCP 4B)

İzevbir in düzenlediği 2.Türkiye Homebrew Competition Pale&Hybrid Lager 1.si ;

Hazır Octoberfest yaklaşmışken bu reçeteyi de paylaşayım. Çok karmaşık bir reçete değil zaten ve tek decoction var. Aynı zamanda bir hikayesi de var ve aktarmaya çalışayım;

@Msk “zahmet etmişsin göndermişsin…” dedikten sonra bahsettiği birayı yarışmaya göndereceğimi belirttim ve “wit i yarışmaya sokma abi” dedi, aslında tamamen kıskançlıktan (!) demişti ama bilemedi bu biranın birinci olacağını :slight_smile:
Neyse biz gerçeğe dönelim, hangisini yollayacağım değiştirmeyeyim boşver derken bir taraftan da alternatifleri konuşmaya başladık. Samuel Adams çakması ve festbier vardı elimde yeni yapmış olduğum, festbier fıçıdaydı ve şişe olarak elimde de azdı ama “bu güzel bira bence bunu gönder” deyince bende küçük sözü dinleyip gönderdim.
Maya @Durul dan.
Lafı fazlada uzatmadan tesadüf eseri yarışmaya katılıp derece alan biranın reçetesini paylaşayım;

20 Beğeni

Bende bu birayı beğenip gönder demistim sanki.

1 Beğeni

İnan hatırlamıyorum Mehmet, olabilir tabii ki. Bu birayı içen çok az zaten.

2 Beğeni

Ben içtim ve içer içmez yarışmaya gönder dedim. Güzel biraydı.

4 Beğeni

Afiyet olsun :beers:
İçtiyse Mehmet, bir de Soyhan içti.
20 litre civarında içmiş olma ihtimalim yüksek.

5 Beğeni

İçtiğim en keyifli biralardan birisiydi tartışmasız :ok_hand: bu yakınlarda tekrar kaynatsak mı acaba bu reçeteyi :sunglasses: @menegin

3 Beğeni

Tam içilecek zamanı geldi, bira bitti :slight_smile:
Planlar dahilinde ama önce hızlıca pale ale ve wit, sonrasında diğerleri, sanırım Sana da uyar.

1 Beğeni

Bana da uyar :joy::hugs:202020

1 Beğeni

Beni de ekleyebilirsiniz listeye…

1 Beğeni

Cenk ve Boğaç, gelirseniz bahçede hep beraber yaparız :slight_smile:
Soyhan a bahsettiğim de buydu :wink:

1 Beğeni

Artık ayıntep yakın. 2 saate oradayım. :partying_face:

3 Beğeni

Havalar yeterince soğukken ekstra soğutmaya ihtiyaç duymamak adına lager reçeteleri ardı ardına yapmaya çalışıyorum.
Reçeteyi aşağıdaki gibi düzenledim, şantiyeler muhtemelen kapalı olacağı için bu hafta içinde kaynatmaya çalışacağım. Mart ayını beklemeye gerek yok, zaten bira da ekim ayına kadar kalmıyor.

Bu arada su profilini programa girince değerleri otomatik olarak atıyor. Kullanır mıyım? Orası şüpheli!

10 Beğeni

Bugün kaynadı;

su her zamanki gibi arıtmadan ve yine tuzları kullanmadım.

Tek kademe decoction.

8 Beğeni