FG Ölçümü Nasıl Alınır?

Arkadaşlar merhaba yine ben. Nasılsınız ? Size bir sorum daha var fermantasyonun bittiğini anlamak için yoğunluk ölçümü almak gerekiyor bildiğiniz üzere. Kovada fermantasyon yapıyorum yeni rotam ölçüm almayı öğrenmek ama oksijen teması takıldı kafama hava kilidini çıkarıp numune alınca oksijen birayı bozmaz mı tecrübeli abiler kadeşler cevap verirseniz memnun olurum.

İdeali musluktan bir mezüre örnek almak ve mezürde ölçmektir. Mezürünüz ya da az hacimle ölçüm yapmanıza imkan tanıyacak dar ve yüksek bir kabınız yok ise, hidrometreyi güzelce sanite ederek ölçümü kovada da gerçekleştirebilirsiniz. Çok istenen ya da tercih edilen bir yöntem değil elbette ancak mecbursanız yapabilirsiniz.

2 Beğeni

Bir kaç saniyelik oksijen bir zarar vermez. Kapağı açıp steril hale getirilen hidrometreyi kova içine atıp 10 saniye kadar sonra aralayıp değere bakabilirsiniz.

Musluktan mezüre örnek alınacaksa ilk gelen bir çay bardağı kadar kısımda maya tortuları olacağından ölçümü yüksek gösterecektir, bu ilk kısmı dökün, bira berrak ve tortusuz gelmeye başlayınca o örneği alıp ölçün.
Örnek alınan sıcaklık değerine göre hidrometre değerini 20 dereceye kalibre etmeyi unutmayın.

1 Beğeni