Fıçı Sistemlerinin Temizliği

İleride bahsedeceğim gerçi ama bir sürü çok değerli insanın yardımlarıyla fıçı sistemi sahibi olmuş, çiçeği burnunda bir arkadaşınız olarak temizlik günü gelip çatınca ne yapacağım konusunda bazı kararsızlıklar yaşadım.

Eh, madem bir forumumuz var ve yaptığımız yanlışları, bir diğer arkadaşımıza fayda sağlaması nedeniyle seven insanlarız, olan biteni ufaktan yazıya döküp bir başlık altında toplamanın da fayda sağlayacağına hemfikir olmalıyız.

Efendim fıçıdaki bira bitince ve yeni partiyi metal silindire alma zamanı gelince temizlik yapma ihtiyacı hasıl oldu. Biraz okudum ordan buradan ve tahmin edeceğiniz üzere, her zaman olduğu gibi yanlış yunluş işler yaparak arındım.

Hemen anlatayım, üstatlar da kendi görüşlerini paylaşsınlar.

• Temizleyeceğim fıçıya giden gaz hattını kapattım ve bağlantıyı çıkardım.
  • Tahliye valfini kullanarak fıçıdaki basıncı boşalttım.
  • Biraz uğraşarak da olsa kapağı çıkardım.
  • ficibira.com’da yazanların aksine, bağlantıları, contaları falan sökmeye gerek duymadım (sökmek gerekir miydi?)
  • Fıçıyı iki kez, 1,5-2 litre kadar kaynar suyla çalkaladım, basıncı boşaltarak suyu boşlattım.
  • Her zamanki cimriliğimle 2-2,5 litre kadar, önerilenden az PBW içeren bir solüsyoın hazırladıktan sonra bunu fıçıya koydum, yarın yokmuşçasına çalkaladım.
  • Fıçıyı gaz hattına tekrar bağlayıp 5 PSİ civarı bir basınçla gaz verdim, PBW’li solüsyonun tüm hattan geçmesini sağladım.
  • Basıncı boşaltıp 3 litre temiz suyu fıçıya koydum ve yine 5 PSİ basınçla hattan geçmesini sağladım.
  • Son olarak da yine önerilenden az miktarda Starsan içeren 3 litre suyu sistemden geçirdim ve temizlik işim bitmiş oldu.

Neyi doğru neyi yanlış yaptım, bir dahakinde ne yapayım a dostlar?

10 Beğeni

Yanlış yok hatta benim yaptıklarıma göre fazlası bile var. Benim güncel yöntemim:

• Gri ve siyah ball lock çıkar, tahliye valfinden basıncı düşür kapağı çıkar.
  • daha sonra sıcak su ve basınçlı duş başlığı yardımıyla makroskopik temizliği yap.
  • daha sonra yaklaşık 1 litre pbw ile hunharca çalkala. İçeri gaz verip, pbw yu musluktan tahliye et.
  • daha sonra cornyi tamamen sıcak su ile doldur. (Güneş enerjisi ve kuyu suyu- yaklaşık 60derece) yarım saat bekle. Sıcak suyun bir kısmını da daha önce pbw geçirdiğim sistemden geçirip durula
  • sonrasında starsan ile hunharca çalkala ve yine musluktan fıçıyı boşalt. Sonra da birayı doldur.

Gelgelelim son 3-4 dolumdur yaptığıma ilk iki maddeden sonra direkt sıcak su ile bekletip sonra starsan sonra da dolum

7 Beğeni

Tam da aradığım bilgiydi önüme düştü, teşekkürler. Fıçılar için sanırım belirtilen temizlik yeterli oluyor. Benim aklımda daha çok hatlar var. Bir kaç litre PBW geçirmek gerçekten yeterli oluyor mu? Fıçı sistemi olan mekanlarda da bir kimyasal hatlardan geçirilerek temizlik yapılıyor ama bu PBW eşdeğeri bir kimyasal mı bilmiyorum tabi.

1 Beğeni

Herkese hayırlı pazarlar.

Sıvı aktarımı yaptığım boruların içinde kalıntılar var. Bunları ne ile temizleyebilirim?

Fıçının birine bir miktar su ve PBW ile solüsyon hazırlayıp hatlar temizlenene kadar hatlardan geçirin. Yalnız bir süre sonra fıçı boşalacağı için pbw’li karışımı musluktan başka bir kaba alın. Sonra onu tekrar kullanmanız gerekecek. Hatlar temizlenince önce su ile daha sonra da starsan karışımını yine hatlardan geçirmek suretiyle durulayın.

1 Beğeni