Fıçıda Şeker ile Gazlandırma

Öncelikle merhabalar, foruma yeni katıldım, yaklaşık 4 yıldır kit birası yapıyorum. 6 ay kadar şişe kullandıktan sonra, 100 tane lingo lingo şişe ile uğraşamayacağıma karar verip, 4 adet 5 litrelik (1 adet de 2L.) mini fıçı kullanmaya başladım. Konu fıçı olunca co2 ile “zorla gazlandırma” akla geliyor. Ancak ben böyle yapmıyorum, Kovadan dolum yaptıktan sonra (normal şişe dolum çubuğu ile dolduruyorum 5 L. fıçılarımı) her bir 5 L. fıçıya ~10 g şeker veya ~15 g dekstroz ekliyorum, ~10 gün içerisinde gazlanıyor. Sadece servis yapacağım fıçıya “ball-lock” kapak takıyorum, biraz co2 basıp, hava tahliyesi yapıyorum ve hazır. Gazlanma az olursa sorun değil zaten elimde co2 tüpü olduğu için ~10 psi 1 günde daha çok gazlanma sağlayabiliyorum. Yıkaması, sanite etmesi kolay, normal lavabo altında yıkanabiliyor. En son küçük bir buzdolabı ile kegeratör de yaptım, gayet memnunum. Fıçı kullanmak isteyen arkadaşlar için belki yol gösterici olur diyerek kullandığım bazı “set-up” fotoğraflarını bırakıyorum.


8 Beğeni

Bulanıklık artabilir maya tadı gelebilir gazlanma süresi biraz artar. Bunlar sorun değilse yapılabilir. Fıçı çok soğuktaysa o maya hiç çalışmaz ve şekerin öylece kalması ve biranın biraz daha tatlı olma ihtimali de var.

2 Beğeni

Doğrudur, maya tadı almıyorum. Tortu fıçının dibinde kalıyor, kullandığım hortumun ucunda küçük bir filtre var zaten. Fıçıları 10 gün oda sıcaklığında bekletiyorum. Filtre şundan;

1 Beğeni

Elinizde sadece 450 gramlık tüpünüz olduğu için bunu yapıyorsanız kimse zaten itiraz edemez. Ama normal tüp varsa şekerle gazlandırmanın çok bir esprisi yok. Fıçıya koyduğunuz şeker tortu olarak size dönüyor. Mayalar şekeri tüketerek çoğalıyor ve co2 oluşturuyor. Filtreden bahsetmişsiniz ama o filtre fıçı içinde değildir muhtemelen . Kovadan dolum sırasında kullanıyorsunuz diye düşündüm. Fıçıda olsa bile daha bulanık olacaktır.

1 Beğeni

Evet tabii ki biraz tortu oluşumuna sebep oluyor. Filtre fıçının içerisinde, hortumun ucunda. Hem hortumun dipte durmasını sağlıyor hem de biraz da olsa süzüyor. Açıkçası basınçla gazlanma da yapıyorum bazen, genelde kullandığım yöntem olarak söyledim. Yurt dışında da uygulanan bir yöntem.

2 Beğeni

Bende aynı fıçıdan almak istiyorum amazondan mı aldınız?

Evet. Ancak üzerine standart kapak ile geliyor, ball-lock kapağını ayrıca temin etmek gerekiyor. Ball-lock kapaklar her boy mini fıçıya (2L, 4L, 5L, 10L) uyuyor.

1 Beğeni