Floaty Hidrometre Yapımı ve Kullanımı

Merhabalar,
Hobi olarak başladığımız bu uğraşta farklı şeyler görünce her ne kadar gerekli olmasa da yapma isteği doğuyor. Floaty hidrometre de bunlardan biri. Kova içine atılıp fermantasyonun durumu ve sıcaklığı 15 dakika aralıklarla gözlememize yardımcı olan bir araç. 2 adet yaptım biri @Ehlikeyf 'e yapıldı. @Msk ve @Alpayc tüp için tekrar teşekkürler.

Gerekenler

  • 3.7V 2200-3600mAh 18650 Li-ion Şarjlı Pil - Başsız
  • MPU6050 6 Eksen İvme ve Gyro Sensörü - GY-521
  • Esp32 Lite V1.0.0 Rev1 4 MB Wifi+Bluetooth
  • JST-PH 2.0 2 Pin Kablolu Dişi Konnektör
  • -123 x d33 uygun tüp

Ürünün çalışma mantığı kısaca anlatılırsa, tüp içindeki küçük iki devre ve üstündeki açı ölçer sıvı içerisine koyulduğunda belirli bir açıyla duruyor, içindeki şeker oranına-yoğunluğuna göre bu açı değişiyor.
Örneğin 1.000 gravitede 30 derece açıyla dururken 1.050’de 50 derece açıyla duruyor. Şeker sindirildikçe bu açı düşüyor. Kalibre edilince hangi açı hangi graviteye geliyor tespit ediyor bize bildiriyor.

Ürün kurulumu aslında çok basit, diy Floaty sahibi Gleyco Youtube üzerinden paylaştığı dosya ile gerekli ekipmanı, flashlama dosyaları, devre ve pili tüp içine mükemmel oturacak 3D yazıcı projesini işlem adımlarıyla paylaşmış. DIY FLOATY
Ürünler lehimlenip birleştirilince 4 adet dosyayı floaty’e flashlıyoruz ardından sadece PlayStore’dan indirilebilen uygulamasını indiriyoruz Bluetooth üzerinden telefona bağlanıp ev Wifi bağlıyoruz ki bize wifi üzerinden 15dk aralıklarla data göndersin. İşlem adımları basit.

Ardından kalibrasyon aşaması var, bu aşamada floaty şekersiz su içinde 25-35 derece arasında durması isteniyor ki kalibrasyona başlanabilsin. Burda floaty üstüne bir ağırlık bağlamak gerekebiliyor. Ardından 2 farklı seçenek ile kalibre etmek mümkün. Detaylara istenirse girerim.

Ve Floaty’miz hazır. Kovaya koyarken foto çekmeyi unutmuşum ama fermatasyon sonu çekerim.

Ek olarak Floaty Brewfather ile uyumlu, Floaty’de fermantasyonu başlatırken eğer Brewfather üzerindeki ID ile başlatılırsa hem uygulamaya hem Brewfather’a veri gönderip 2 yerden de takip edebiliyorsunuz. Bu özellik için Brewfather Premium gerekli.

14 Beğeni

Bir ben mi ayarlayamıyorum bunu :roll_eyes:
Bende OG, açı herşey hatalı maalesef. Aldığım yer teknik destek de vermiyor :slight_smile: @Alpayc

1 Beğeni

Sayın @menegin sorununuzu bildirirseniz teknik departmandaki arkadaşlarımız en kısa sürede size yardımcı olacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. :wink:

3 Beğeni

Hediye ispindel a destek verilmez sandım :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de dün yaptığım birada floaty kullanmaya başladım. Şuana kadar sorunsuz ilerliyor ilk gravity düşmesini de biraz önce gösterdi.@cNoyd kardeşimin ellerine sağlık :slight_smile:Adsız

8 Beğeni

Sipariş alınmaya başlanırsa haber edin. :slight_smile:
Şu birde rapt gibi basınç altında çalışacak bir kap formu bulunarak yapılsa ne güzel olur.

1 Beğeni

Keşke çıksa öyle bir babayiğit :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Sipariş için +1 :slight_smile: .

2 Beğeni

Bana da soran arkadaşlarım var ama ilk kullanıyoruz henüz mahcup olmak istemeyiz bu birayı bir kazasız belasız tamamlasın. Sonra @cNoyd arkadaşımız yapar bence.

3 Beğeni

Floaty ile ilk biramı yaptım ve deneyimlerimi artık paylaşabilirim.

Gerçekten ben memnun kaldım. İşteyken İsterseniz Brewfather’dan isterseniz uygulama üzerinden kontrol etmek sürekli takipte kalabilmek çok hoş.
Eğer Brewfather kullanıyorsanız hidrometre OG 'niz ile Floaty arasında fark varsa Brewfather üzerinden ofset girerek aynı OG gösterebiliyorsunuz.

Eğer isteyenler çoğalırsa toptan yapmak işime gelir. Hem parçaları toptan sipariş etmek de masrafı düşürecektir.

7 Beğeni

Floaty siparişi için +1

1 Beğeni

Ben de isterim eğer yaparsanız.

1 Beğeni

Tabi Kim istemez ki +1

1 Beğeni

Ben önceden adımı listeye ilk sıralardan yazdırmıştım :star_struck: +1

1 Beğeni

Termometre butikte satılanlar ile aynı ise o termometre genelde 1 derece düşük gösteriyor. O sebepten sizin cihazın derecesi daha doğru olabilir. Başka bir termometre ise bilemem tabi ama çok kaliteli bir termometre değil ise cihazınızın derecesinin doğru olma olasılığı daha yüksek.

1 Beğeni

Evet tam da o aslında.

1 Beğeni

+1 yazabilirsiniz ben de isterim

1 Beğeni

Bu arada benden de +1

1 Beğeni

Bende isterim mümkünse. +1

1 Beğeni

Kabaca da olsa bir fiyat tahmini olsa, daha kolay verebilir insanlar.
:slight_smile:

2 Beğeni