Free Kick (Firikli Buğday Birası)

Pandemi nedeniyle yapılamayan Tubikok Ev Birası yarışmasının Kraft Master kategorisinin birasıydı. 21 Mart 2020 tarihinde 6. olarak düzenlenecekti ama kapanma nedeni ile ileri tarihe ertelenip sonrasında ise çok uzun zaman sonra düzenlenince kategori tamamen değişti. Bu birayı Knidos çıkardı aslında. Geçenlerde @augurs ile isli bira üzerine konuşup bu biradan bahsedince dipten köşeden çıkarttım. O zaman yapmış olduğum reçeteyi revize edip kaynatmayı düşünüyorum.
Önce hafızamızı tazeleyelim…

Kraftmaster kategori:
“Medeniyetlerin ve biranın tarihi belki ilk kez Göbeklitepe’ de keşişti. Belki de henüz bilemediğimiz daha eski bir dönemde bir yerde. Hep birlikte ilerlediler. Arayış, daha renkli bir hayat ve yeni lezzetler yaratmaktan alıkoymadı kimseyi.
Yabani buğday olgunlaşınca başı parçalandığı ve taneleri etrafa saçıldığı için yerden toplanması neredeyse imkansızdır. Buğdayı kültüre alan Neolitik insanlar, kendiliğinden patlamayan buğdayları seçerek zamanla bu özelliği taşımayan çeşitler geliştirmişlerdir. Yabani buğdayın birden kırılarak tanelerinin etrafa saçılmasına karşı bulunan bir çare, henüz yeşilken buğdayı ateşte kavurmaktı. Kavurma işlemi aynı zamanda yabani buğdayın sert kabuğunu çıkarmanın ve taneleri hazmedilir hale getirmenin en kolay yoluydu. Paleolitik dönemden beri yaygın olan bu yöntem, günümüzde hala Anadolu’da firik buğdayı yapmak için kullanılmaktadır”.
(Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi - Priscilla Mary Işın)

Kraftmaster kategorisini kazanan ev birası Knidos Brewery tesisinde üretilecek ve piyasaya çıkacaktır.
Buğday Birası türünde olması gereken bu bira ile ilgili istenen özellikler ve sunulan seçenekler aşağıdadır;
OG: 1.045 – 1.055
IBU: 15 – 20
FG: 1.008 – 1.013
EBC: 8 – 15
Malt ve tahıllar: Pale Ale malt, Munich malt, Wheat malt, Firik (% 25-%30)
Şerbetçiotu: Celia, Tettnanger, Bilecik çeşitleri
Maya: Buğday mayaları Fermentis W-06, Lallemand Munich

İletişim; Hüseyin Öztürk
mail: [email protected]

Benim o dönem yapmış olduğum birada çok başarılı olduğum söylenemez. Aynı reçeteyi 2 ayrı farklı maya ile yapmıştım ve garip şekilde WB06 ile olan daha iyiydi. Aslında kötünün iyisi çünkü pek beğendiğim söylenemez. Sebebi aslında o zaman eldeki imkanların daha kısıtlı olmasıydı.
Şimdi yeni bir reçete oluşturdum ve maya gelince ve o anki ruh halime göre kaynatmayı planlıyorum.

Şimdilik tarif şu şekilde;

Orada belirtilen özelliklerden farklı olarak % 25-30 arası olması istenen firik miktarını isliliği biraz düşük bulduğum için bir miktar daha arttırmaya karar vererek % 40 lara yaklaştırdım. Yine yakışacağını düşündüğüm için bir miktar kişniş tohumu ilave etmeyi planladım.
Görüş ve önerilerilerinizi kaynatana kadar bekliyorum :wink:

12 Beğeni

Fiyat :smiling_face_with_tear:

Elinize sağlık efem

2 Beğeni

Daha kaynamadı :slight_smile: kaynattıktan sonra ortaya çıkar.

2 Beğeni

Bunu ben de istiyorum

1 Beğeni

Bence kişniş yakışmaz bu biraya.

5 Beğeni

Bence de yakışmaz. Bi de frikin kilosu ne kadar acaba?

2 Beğeni

Ama Antep’te kilosu 50-60₺dır tahminimce. Ben geçen migros markalı firik aldım hiç is tadı ve kokusu yoktu. Aslında ekin zamanı şöyle 2-3 kilo yapmak lazım.

80 civarındaydı en son.

Keşke Antep’te tanıdık olsa da gönderse bize :slight_smile:

2 Beğeni

Antep’e geldiğinde boş dönüp Antep’ten tanıdık beklemek… Fazla söze gerek yok.

3 Beğeni

O zaman frikli bira aklımda yoktu

2 Beğeni

Bu biraya bende talibim, bir fincan frik yollarım :rofl:

3 Beğeni

Firik sorun değil, maya yok henüz elimde :smiley:

Bu arada daha önce içmiş olduğum şişede yazanları da paylaşayım.

4 Beğeni

Sabır maya da firik de haftaya yolluyorum :slight_smile:

3 Beğeni

İzmir’den Antep’e firik :flushed:
Lokantaya da sefer tasıyla gidersin sen :slight_smile:

2 Beğeni

Ama fıçıyla gidip bira doldurulamıyor mu?
Aynı değişiklik.

2 Beğeni

Ben sırf bu iş için mini fıçı aldım. Uçakla taşıyabileyim diye

3 Beğeni

Kişniş bence de yakışmaz. Bu arada bu denemeyi tatmıştım, biraz daha firik tadı gelmesini isterdim, onun dışında güzel biraydı.

5 Beğeni

Renkten dolayı dunkleweisen demişler, normalde bu stilde smoked yok, bu birayla bjcp ye girsen hangi kategoriden girerdin, experimental?smoked?

3 Beğeni

Historical Göbeklitepe :wink:

3 Beğeni