Geleneksel Şalgam Suyu Tarifi

Şu ara yoğun olduğunu bildiğimden kelli, sevgili @magunay’ın oluşturduğu içeriği paylaşmakta beis görmüyorum…

Selamlar forum sakinleri,

Şalgam mevsimi geldi, ben de size geleneksel yollarla evde yapılan şalgam suyu tarifi vermek istiyorum… Tarif eşimin anneannesinden mirastır, gram, kilo vb ölçü birimleri içermiyor ne yazık ki…

Malzemelerimiz…

2 kilo şalgam turbu
2 kilo mor havuç
10 litre su
Salamura tuzu
İnce bulgur (varsa bulgur unu) ve un
İçine koyulacak bir bidon

Aşamalar

  1. Bulgur ve unla oldukça sert bir hamur hazırlıyoruz. Bulgur unu tercih ediliyor ama yoksa ince bulgur da olur. Miktarı bir yumruk kadar olursa yeterlidir.

  2. Hazırlanan hamur oda sıcaklığında üzeri nemli bezle örtülerek mayalanmaya bırakılıyor. 2-3 gün mayalanıp ekşi kokmaya başladığında tamamdır.

  3. 10 litre su kaynatılıp altı kapatılacak ve kaynar suya mor havuçlar temizlenip dikine ikiye veya dörde bölündükten sonra eklenip soğumaya bırakılacak.

  4. Bir bidonun dibine ekşimiş hamur koyulacak, isterseniz bir tülbent içinde de koyabilirsiniz. Açık koyunca hamur dağılıyor.

  5. Havuçları beklettiğimiz suyu havuçlarla beraber hamur koyduğumuz bidona koyup içine soyulmuş ve dilimlenmiş şalgamları ilave ediyoruz. Şalgam çiğden koyuluyor.

  6. Damak zevkine göre tuz atıyoruz, oran bilmiyorum ama tadına bakıp az geldi gibi düşünmeyin, tuz eriyince fazla kaçabiliyor.

  7. Kapağını kapatıp olgunlaşmaya bırakıyoruz. Olup olmadığını arada sırada tadına bakarak anlayabilirsiniz. En azından bir ay kadar durması iyi olur. Sıcaklık çok önemli değil, oda sıcaklığı yeterlidir.

  8. Olgunlaşma tamamlandığı zaman dibini bulandırmadan ayrı bir kaba sifonlayabilirsiniz.

Havuç ve şalgamları da yemenizi tavsiye ederim.

15 Beğeni

Doğrudan organik bulguru beze sarıp atmıştım ben, fermantasyon bayağı hararetliydi bende. Günde iki defa havasını alsamda şişe resmen patlayacak kadar geriliyordu. 5’lik petin kapağına hava kilidi silikonlamıştım mecbur. Kontrollü gitmekte fayda var her zaman :slight_smile:

2 Beğeni

Selamlar.
Turşu başlığına fotoğraf koymuştum. Ayrı şalgam başlığı varmış. Turşuları görünce kendimden geçtim. Kusura bakılmasın. :sweat_smile: Ben de imkansızlıklar arasında denk getirip de bulabildiğim mor havuçları ile şalgam kurdum. 5 litre toplam hacme yaklaşık 1 kilo mor havuç, 3 tepeleme yemek kaşığı salamura tuzu, bir çay bardağından biraz fazlaca ince bulgur ve tepeleme damacana suyu. Tarif bu kadar. İmkanım olsaydı iki orta boy çelem de (şalgam turbu) atacaktım ama bu sene böyle oldu.

Adanalı arkadaşlar şalgam ile ilgili bir de püf noktası söylemişlerdi zamanında. Havuçları ayırmadan önce birkaç gece balkonda ayaza bırakmak gerekir derlerdi. Sanırım fermentasyonu sonlandırmak için bir yöntem.

6 Beğeni

Bu akşam şalgam suyu yapma sezonunu açıyorum. Editlerim sanki.

1 Beğeni

Geçen seneden duran var bende hâlâ…

1 Beğeni

Malzemeler.
Siyah havuç
Turp
Tuz
Bulgur
Su
5 litre için
1kg siyah havuç
150/200gr turp
3 yemek kaşığı tuz
0.75 çay bardağı bulgur
Alabildiğine su


14 Beğeni

Canım çekti :slight_smile: eline sağlık

2 Beğeni

Bidonun 1 ini sana ayırıyorum.

2 Beğeni

Ya bana ya bana???20

Elbette sana da 1 bidon ayırdık.

2 Beğeni

Bugün ben de mor havuç ve şalgam turpu buldum markette aldım. Tek sorum @Lacivert sen bulguru direkt koydun mu yoksa öncesinde belli prosesten geçirdin mi?

1 Beğeni

Bir tülbent içinde direk koymuştum ben.

1 Beğeni

Ben @Lacivert tavsiyesiyle öylece bidonun dibine attım.

Direk koydum, yarim çay bardağından biraz fazla 5 litre için.


İki kavanoz yaptım bakalım biri tülbentli diğeri çıplak. Göreceğiz

4 Beğeni

Bulguru unla beraber yoğurup ekşiyene kadar mayalarsan daha iyi olur.

3 Beğeni

@Lacivert ’unkinden daha mı iyi yani? :hushed:

Söz konusu fermente gıdalar ise ihtiyarı dinle hiç şaşmaz direkt nokta atışı :ok_hand:

1 Beğeni

Turp hem fazla olmuş hem yanlış turp sanki. Ama olmaz diye bisey yok belki daha güzel olur. Evet ihtiyari dinle bence de.

1 Beğeni

Ya seninki de olur tabi, @Lacivert da yapar yani :slight_smile:

Benimki eşimin büyükanne tarifi, turp bana doğru gibi geldi, eğer şalgam turbuysa tamamdır. Havuçları da bir taşım kaynatıp suyuyla beraber koyuyoruz aklında olsun…

Bu arada dediğim hamur çok sert bir kıvamda olacak, ekmek hamuru gibi olmasın.

1 Beğeni