Geleneksel Şalgam Suyu Tarifi

Şalgamlık turp diye havuçla Yanyana satılıyordu burada. @magunay ın tarifinde ikisi eşit olarak görünce elde de olunca ekleyiverdim. Bakalım nasıl olacak göreceğiz

1 Beğeni

Bu şalgam turbu

3 Beğeni

Evet aynen buydu. İçi beyaz oluyor ama

Ben içi kırmizi olanla yaptım çok şahane oldu bununla denemedim. İhtiyar diyorsa bu da olur şüphesiz.

2 Beğeni

Evet aynen içi beyaz, @Lacivert un yaptığı turp da güzel, havuçla beraber salatasını seviyorum, şalgamda denemedim ama olmuş diyorsa olmuştur…

1 Beğeni

Şalgam turbunun paylaşıldışı gibi beyaz üzerinde mor alacalar olması gerekir, adanada çelem adı verilir. Kimi şalgamlar biraz daha keskin olur (asitli değil) bu çelemden kaynaklanır, eğer ki yumuşak içimli severseniz ilave etmeyin ancak orjinal tarifte vardır keskin olması tercih edilir. Geleneksel tarif bahsedildiği gibi buğday unundan elde edilen hamurla meydana gelmektedir ancak mayalama gibi zaman ayırmak istemez iseniz bulgur ununa su ilave edip sert bir hamur yapıldıktan 2 saat sonra koyulabilir ya da doğrudan ince ve kalın bulgurun bir tülbent içerisine koyarak hiç işlem gerektirmeden şalgam üreteciğiniz kabın içerisine koyabilirsiniz.

4 Beğeni

Evet geçen yıl aynen öyle yaptık, daha kolay ve lezzetli oldu.

1 Beğeni