Grainfather Connect Program Kullanımı Ve Reçete Hazırlama

Birbirinden lezzetli biralarımızı yapabilmek için gerek internette gerekse de telefonlarda uygulamalar bulunmakta. Genel olarak bu programlar (uygulamalar) ile kendi reçetenizi hazırlayabiliyorsunuz.
Bende elimden geldiğince ya da dilim döndüğünce GF Connect uygulamasını anlatmaya çalışacağım.

GF Connect aslında Grainfather Bira Makinesi için geliştirilmiş ücretsiz bir uygulama. PC, Android ve Apple
da kullanabiliyorsunuz. Firma sadece Grainfather için sınırlı bırakmayıp bir çok makinede kullanabilmeye imkan tanımış.
Uygulamaya www.grainfather.com üzerinden ulaşılabileceği gibi, appstore ve playstore üzerinden de indirebiliyorsunuz. Gelelim kullanımına…
Uygulamayı indirip kurduktan sonra sizden kullanıcı olarak giriş yapmanız isteniyor. Üyelik direkt grainfather.com üzerinden yapılabildiği gibi uygulama üzerinden de yapılıyor. Üye girişi yapıldıktan sonra uygulamanın ana sayfası şu şekilde görünüyor;

Ana sayfanın ilk satırında istatistikler yer alıyor. Hazırlamış olduğunuz toplam reçete sayısı ve kaynatma sayınız en üstteki satırda karşınıza çıkıyor.
Bir alt satırda ise kısayollar var. Bunları sizin kullanımınıza göre özelleştirebiliyorsunuz.
Üçüncü satırda seçilmiş tarifler var, sürekli değişmekle beraber fazla etkileşim alanlar ana sayfada daha çok yer alıyor. Üçüncü satırın sağında discover sekmesini açarak kullanıcıların hazırlamış olduğu daha fazla tarifi arayabiliyorsunuz.
Dördüncü satırda ise bloglar var. Bu bologlarda bir sürü makale ve inceleme var. Sağ taraftan hepsine ulaşabiliyorsunuz.
Anasayfa’dan diğer menülere geçiş yapabilmek için sağ üst köşede 1, en altta ise Anasayfa sekmesi dışında 4 buton mevcut.
Sağ üst köşedeki butona dokunduğunuzda sizi Brewer CV bölümüne götürüyor.

Burada bizimle ilgili bilgiler var.
Edit kısmından kişisel bilgilerinizi güncelleyebiliyorsunuz.

Hemen alta geçtiğinizde birinci sırada soldan-sağa reçeteler, kaynatılanlar ve aldığınız değerlendirmeler var.
İkinci sırada ise hakkınızda bölümü mevcut.
Üçüncü sırada belirli aşamaları tamamladıkça verilen rozetler var. (Yüksek yoğunluklu bira yapma, , 5 ayrı stilde kaynatma yapma v.b)
Dördüncü sırada ise tamamlanmayan rozetler var.
Brewer CV kısmı bu kadar. Alt tarafta soldan ikinci butona geçelim.
Burada Brews menüsü karşımıza çıkıyor.

Burada kaynatmış olduğumuz tarifler mevcut. Daha önce deneyimlediğiniz reçetelerinize bu kısımdan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.
Alt bölümden soldan üçüncü buton ise hazırlamış olduğunuz tariflerin olduğu menü.

Bu bölümde hazırlamış olduğunuz (kaynatılan ya da sadece tarif olarak kalan) reçeteler var.
Reçete oluşturmayı da buradan yapacağız sms o konuya daha sonra değineceğim.
Gelelim soldan dördüncü butona.

Burada ekipmanlarınızı tanımlayabiliyorsunuz. Bir Grainfather ya da ispindel tarzı uzaktan erişimle kullanabileceğiniz ekipmanlarınız varsa bunları izleyebiliyorsunuz. Grainfather makinenizi bluetooth ile kontol edebiliyorsunuz, ispindel den verileri wi-fi sayedinde belirli zaman aralıklarıyla alabiliyorsunuz.
Ekipmanların içeriğine girip deneyimlediğiniz ayarları bunların içinden düzenleyebiliyorsunuz.

Ve son olarak en altta sağdaki butona gelelim. Burada bir çok ayara ve hesaplamalara ulaşabiliyoruz.

İlk sırada sıcaklık profili karşımıza çıkıyor. Burada fermentasyon ve mash şeklinde iki ayrı profili girip düzenleyebiliyoruz. Belirli bir stilde yapmıyorsak burayla uğraşmaya gerek yok.
İkinci sırada ise su profillerini girebileceğimiz bölüm var.

Su değerlerini girerseniz reçete oluşturma kısmında gerekli gördüğünüz takdirde su profilini seçip eksik olan tuz ve mineralleri mayşeleme ve yağmurlama sırasında tamamlama imkanına sahip olabiliyorsunuz.
Üçüncü sırada tarif arama kısmı var.

Bu bölümde Hrainfather Connect kullanıcılarının oluşturmuş olduğu reçeteler var. Arama kısmına reçete veya kullanıcı ile ilgili bilgiler girince yazdıklarınıza yakın aramalar yaparak karşınıza seçenfkleri sunuyor.

Beğendiğiniz tarif varsa alttaki butonlar sayesinde beğeni, yorum, paylaşım, pdf dosyasına dönüştürme, işaretleme ve kopyalama gibi seçeneklere ulaşabiliyorsunuz.
Gelelim dördüncü sıradaki bir çok hesaplamalara ulaşabileceğimiz calculator bölümüne.

Bölüme giriş yaptığımızda bütün hesaplamalar tek ekrada karşımıza çıkıyor ve aşağı-yukarı kaydırarak bütün memüleri görebiliyoruz. İstersek üst tarafta arama kısmı ya da ilgili butonlar sayesinde seçimi daraltabiliyoruz.

Ben butonlardan gideyim;

Mash kısmında ilk bölüm mash and sparge water bölümü karşımıza çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi burada detaylı şekilde mayşeleme ve yağmurlamada kullanacağınız suyun hesabını yapabiliyorsunuz.
İkinci bölümde ise mayşeleme verimliliğini hesaplayabiliyorsunuz.
Üçüncü bölümde yoğunluk ayarını hesaplayabiliyorsunuz.
Dördüncü bölüm öğütme oranı ile ilgili. Mayşeleme için ideal tahıl-su oranını hesaplayabiliyoruz.
Beşinci ve altıncı bölümleri ben de bilmiyorum :slight_smile:
Yedinci bölüm decoction. Decoction yaparken bir sonraki kademe için çıkarılacak püre miktarını hesaplama gibi işlemler yapılıyor.
Sekizinci bölüm ise stile göre mayşe ph ayarlamalarını yapabileceğimiz bölüm.

Fermentasyon sekmesine geçtiğimizde ilk okarak alkol hesaplaması karşımıza çıkıyor.
İkinci sırada gerçek ve görünür zayıflama ile aralarındaki farkı göreceğimiz bölüm var.
Üçüncü bölüm biranın kalori hesabı, dördüncü bölüm ise fermentasyon için gerekli balangıçtaki maya hesabı.

Koşullandırma ve servis bölümleri hemen hemen aynı içeriklere sahip ve gerek şişede gerekse fıçıda gazlandırma hesapları bu sekmelerde yapılabiliyor.

Ekipman sekmesinin ilk sırasındaki mayşeleme verimliliğini mash bölümünde açıklamıştım. İkinci sırada refraktometre üçüncü sırada ise hidrometre ile OG ve FG değerlerini girerek alkol hesaplamalarını yapabiliyoruz.
Dördüncü sıradaki brewhouse verimliliği ise tüm kayıplardan sonraki gerçek verimliliği hesaplamaya yarıyor.
Beşinci sıradaki bölümü yine bilmiyorum :slight_smile:

Son olarak ingredients kısmında ise şerbetçiotunun normal saklama koşullarında üretim tarihine göre AA değerini hesaplıyor.
Hesaplamalar kısmı bittiğine göre bir üst kategoriye döndüğümüzde beşinci sırada karşımıza Blog bölümü çıkıyor.

Aynı bölüme Anasayfa’dan da ulaşabiliyoruz. Daha öncede bahsettiğim gibi burada bira ile ilgili çeşitli makaleler var.
Blog’dan sonra altıncı sırada preference yani tercihler bölümü var.

Burada kişisel kullanım tercihlerini ayarlayabiliyorsunuz.
Son dört sırada:
Help;

Videolar ve açıklamslarla yardım alabileceğiniz bölüm
Contact Us;

Programla ilgili iletişim kuracağınız alan.
Rate App; oylama kısmı
Share App; program linkini paylaşma bölümlerinden oluşuyor.

Bütün bunları yazdıktan sonra elbette sıfırdan reçete hazırlamayı da yine bu başlıkta başka postta paylaşacağım.

Programla ilgili gördüğüm artılar;
Kullanım kolaylığı, ücretsiz oluşu, reçete değerlerini neredeyse hatasız tutturabilmesi şeklinde sıralayabilirim.
Gördüğüm tek eksik envanter olmayışı. Grainfather ile yazıştığımda ileride olabileceğini belirttiler. Umarım en kısa zamanda olur.

Grainfather Connect uygulaması ile ilgili benim paylaşacaklarım bunlar. Bu programın sıkı kullanıcısı olan @magunay ın da kesinlikle eklemeleri olacaktır.
Birbirinden güzel biralar yapmanız dileğiyle… :beers:

17 Beğeni

Abi eline sağlık, eminim grainfather bile böyle kapsamlı bir kılavuz yayınlamamıştır :slight_smile:

Eklemekten ziyade faydalanabileceğimiz, eksiklerimizi gidereceğimiz ve yeni özellikleri öğrenebileceğimiz bir çalışma…

10 Beğeni

Eline sağlık @menegin, çok güzel olmuş.
Bunu bir de Zoom anlatımıyla taçlandırırsan Şam’da kayısı kıvamını yakalarız.

3 Beğeni

Teşekkürler abi ama ben almayayım, Sami’nin son zoom vakasını unutmadım. Eğer sorular olursa hatta ekleme yapmak gerekirse buradan devam ederiz. Sonuçta “söz uçar yazı kalır”.

6 Beğeni

Eline emeğine sağlık abi,

1 Beğeni

Olsun zoomda sen bize bişiler anlat biz dinleriz

makinemi alıyoruz noluyor😳

@menegin abi bu program 0 dakika otlarına IBU eklemiyor mu ben mi bir yanlışlık yapıyorum.

Bir de maya sindirim yüzdeleri biraz afaki gibi sanki. Örneğin Verdant IPA yı %85 alıyor. Oysaki Lallemand bile %75-82 olarak vermiş. Brewfather da %77 öngörmüş. Benim kullandığım Verdant maya Brewfather ile örtüşmüştü. Başka bir örnek Grainfather Lallemand Belle Saison için de %77 öngörmüş ki bu da çok çok düşük kalıyor.

2 Beğeni

Super detaylı bir anlatım yapmışsın. Bu program daha ilk reçetemi oluştururken bana diğerlerinden daha çok kullanıcı dostu gelmişti, diğerlerine bakıp neyi nasıl ekleyeceğimi falan anlayamamşken grainfather’da hemen işimi halletmiştim, eline sağlık.
Sana bir şey sormak isterim,
Bizdeki Floaty Hidrometre ile senin kullandığın sanırım aynı, eğer öyle ise sen eklerken Ispindel seçmişsin, burada merak ettiğim seçtikten sonra grainfather’ın verdiği URL’yi nasıl yazdın?

Örnek veriyorum hidrometrenin ilgili alanına /iot/ugly-napa/ispindel şeklinde mi yazdın,
ya da https://community.grainfather.com/iot/ugly-napa/ispindel şeklinde mi yazdın,
veya başka bir formatta mı yazdın, en son iki ay önce haberleştiğine göre sen başarmışsın :slight_smile:

1 Beğeni

Çok zor sorular soruyorsun :slight_smile:

Ben 2 kere kullanabildim, çünkü fermente yerinde internet yok maslesef. Sadece eve getirdiğimde kullanabilmiştim.

1 Beğeni

Evet eklemiyor, hop stand e ekliyor ama 0 dk otuna eklemiyor, sanırım hızlı soğutulduğunu varsayıyor.
Verdant ipa ile yaptığım reçetede %77 gösteriyor.

Ama hatırlıyorum, ben bu birayı yaptığımda maya çok yeniydi ve daha grainfather e eklenmemişti. Ben elle girmiştim değerleri. %85 verdant ipa için çok yüksek.
Belle saison bende olmadığı için hiç bakmadım açıkçası, ama şüphelensem onunda sindirimini değiştirirdim. Sonuçta saison için %77 çok düşük. Mesela daha önce yaptığım festbier da brewfather da hatalı çıkmıştı onu da orada düzeltmiştim.
Ben o kısımlarda şüphe görürsem değerleri değiştiriyorum açıkçası. Şimdiye kadar çok az reçetede tutarsızlık oluştu. Hiçbir program %100 doğru sonuç veremiyor ama genelde tutarlı çıkıyor GF connect. Kıyaslama yaparsak birbirlerine üstün oldukları taraflar çıkacaktır mutlaka. Brewfather ın en büyük farkı envanterinin oluşu ama daha büyük farkı yıllık 600 tl oluşu :wink:
Gördüklerimizi burada paylaşmak güzel, ben bu iki mayanın sindirim değerlerindeki hataları Grainfather ile paylaşacağım, bakalım ne yapacaklar.

2 Beğeni

Gelelim Grainfather Connect uygulaması üzerinden reçete hazırlamaya.
Uygulamaya girdikten sonra ister ana sayfada Quick Actions bölümündeki New Recipe butonuna tıklayarak

Ya da yine Ana Sayfanın alt kısmındaki Recipe butonuna tıklayıp

Recipe menüsüne geçip oradaki + butonundan

açılır menüdeki Create Recipe

sekmesini seçerek boş tarif sayfasına ulaşabiliyoruz.

Burada ilk satırda hazırlayacağınız tarife bir isim veriyoruz.
İkinci satırda oluşturacağımız tarifi tanımlayıcı bilgiler girebiliyoruz.
Üçüncü satırda istersek BJCP deki stili seçebiliyoruz.
Ben basit bir Amerikan Pale Ale reçetesi oluşturmak istiyorum. Stili seçtikten sonra dilerseniz ¡ butonuna tıklayıp stilin detaylarına ulaşabiliyorsunuz.

Dördüncü satırda mayşeleme ve kaynatmada kullanacağınız ekipmanı seçiyoruz.
Beşinci satırda oluşturduğunuz reçetenin diğer kullanıcılar tarafından görülüp görülemeyeceğini seçiyoruz.
Altıncı sırada aramalarda bulunabilmesi için istersek belirli kelimeleri aralarında virgül olacak şekilde giriyoruz.

İlk bölümü tamamladık, ikinci bölümde biraz daha özelleştiriyoruz.
Brew Type (All Grain, Pattial Mash ve Ectract), Mash Efficiency (Mayşeleme Verimliliği), Boil Time (Kaynatma Süresi) Batch Size (Kaynatma sonu fermentere girecek son ürün) Measurement (Metrik ya da Amerikan Ağırlık Birimi) olacak şekilde seçiyoruz.
Bu aşamayı da tamamladıktan sonra üçüncü bölüme yani Fermentables bölümüne.
Burada Add Fermentables butonuna tıklayarak çıkacak ekranda Search kısmından anahtar harfler girerek ya da aşağı-yukarı kaydırarak eklenecek malt veya maltları seçilebiliriz.

Maltları seçtikten sonra sıra geldi şerbetçi otlarını seçmeye. Add Hop butonuna tıklayarak açılan menüden şerbetçi otlarını seçiyoruz.

Burada şerbetçiotlarını seçerken yapmış olduğunuz stile uyumluluğuna, acılık ve aroma zamanlarına dikkat etmek gerekiyor.
60 dk otu şerbetçi otunun 60 dk, 30 dk 30 dakika kaynayacağı anlamına geliyor. Yani 60 dk kaynatılacak mayşede 60 dk otu kaynatmanın hemen başında 30 dk otu 30 dk geçtikten sonra, 15 dk otu kaynatna başkadıktan 45 dk sonra atılacağı anlamına geliyor.

Dilerseniz üst taraftaki oka tıklayarak stile uyumu takip edebiliyorsunuz.
Son olarak Add Yeast butonuyla mayayı seçip Mash Step kısmından da mayşeleme sıcaklığını seçince kavaxa reçetemizi tamamlamış oluyoruz.

Dilerseniz ayrıntıya girebilir, water calculator üzerinden su profilini seçebilir, tuz ve mineral eklemeleri yapabilirsiniz.
Reçetemizi kaydetmek için sağ üst köşedeki Save butonunu kullanıyoruz.
Yine sağ üst köşede bulunan üç nokta şeklindeki açılır menüye tıklayıp bize sunulan diğer seçenekleri kullanabiliyoruz.

Yine eksiğim ve anlaşılmayan noktalar varsa buradan devam edebiliriz. :beers:

9 Beğeni

[quote=“menegin, post:11, topic:2387”]
Brewfather ın en büyük farkı envanterinin oluşu ama daha büyük farkı yıllık 600 tl oluşu :wink:
[/quote] , değil 700₺ oluşu :grimacing:

resim

Peki sen 0 dakika otları için pratikte nasıl bir hesap yapıyorsun. Özellikle hop stand da yapılacaksa 0 dakika otlarından gelecek IBU önemli olacak.

IOS sürümü için total hacim vs değiştirip “scale” etmeden devam etmek istediğimizde ya da vazgeçip “cancel” ederek kaldığımız yerden devam etmek istediğimizde değerleri sıfırlaması, veri girişlerinde geciklemeler/donmalar gibi buglar var. Bu programı başlarda kullanıyordum ama Brewfather daha pratik gelmişti arayüz olarak. Bir de daha tutarlı sonuçlar alıyordum. Grainfather da arayüz olarak pratik hale gelmiş. Ufak tefek sorunlar da giderilirse güzel program.

3 Beğeni

Siz zenginsiniz, AKsaray a özel fiyat olmuş o :slight_smile:

Açıkçası hiç 0 dk otu kullanmıyorum, onun yerine hopstand yapıyorum. Aroma geçişi daha iyi oluyor sanki. Ama 0 dk otu kullansaydım 1 dk girerdim o bölüme.
Eskiden reçetenin kaybolduğu bile oluyordu, şimdi bir çok düzeltme yapıldı.

3 Beğeni

Android, IOS ve Web olarak fiyatlar değişiyormuş demekki. En kazık IOS :grimacing:
Web fiyatı da 25$ yani 484₺

Özel günlerde indirim kodu da yayınlıyorlar. Ama bu ekonomide Grainfather en mantıklı seçim olur.

3 Beğeni

Çağdaş, mail attım. Hem mayalar hem envanter için, gelen cevapları paylaşayım.

Özellikle envanter için ne kadar çok kişi iletişime geçerse o kadar iyi olacak :wink:

2 Beğeni

Envarter kısmının kullanıcı talebine göre eklenmesi ya da eklenmemesi biraz abes olmuş bence. Halbuki önemli bir husus. Bu bölüm olsa herkes kullanır ve memnun olur kanımca. Hepimiz mail atıp hoşafta yağ yok diye kazan kaldıralım bari :slight_smile:

1 Beğeni

Kullanıcı talebine göre değil, çok sıkıştırırsak üzerine düşerler diye dedim. :slight_smile:
Bu arada adamlar ilgililer, yeni mail geldi, maya teknik verilerini düzeltmişler.

Yalnız verdant iyi de belle saison yüksek sanki :slight_smile:

3 Beğeni

Demek istediğini anladım abi de yani üzerine düşülmesine gerek bırakılmaması gereken bir mevzu bu aslında. Programın önemli bir eksiği. Bu haliyle pek kimsenin itirazı yok. İsteyen bir kaç kişi. Şimdilik böyle devam modundalar.

Maya ile ilgili hızlı düzeltme yapmaları alkışlık yalnız. Eksik gördükçe yazalım bari.

Lallemand sitesinde Saison için %86-94 öngörüyor. %90 kabul edilebilir. Brewfather da %90 almış. Yeni düzenlemede Grainfather Verdant ı %79 almış. Lallemand ın %75-82 sınırlarının içinde. Ama %77 daha uygun olabilirdi sanki.

1 Beğeni

Jet 30 için birebir uyumlu ekipman ayarlarını da Grainfather kullanan bir kişi paylaşırsa çok faydalı olur bence :slight_smile: