Gravity 1 Haftadır Hiç Düşmedi

Merhabalar, hard seltzer yapıyorum 22 litre kurulum için 2.5 kilo şeker ile 1040 graviyt aldım. Maya besini ve mayayı ekleyip beklemeye aldım.

Neredeyse 1 hafta olacak 5,6 gün rahat oldu ama bugün ölçtüm hala 1040 hiç inmemiş. Tabi sadece bu değil ayrıca aynı kurulumdan bir tane daha yaptım oda hiç inmemiş.

Sizin başınıza böyle birşey geldi mi normal bira yapsaydim şuana kadar bu sıcakta 1020 lere kadar düşerdi.

Hard seltzer yapan arkadaşlar siz bu konuda ne diyorsunuz. Aradan bu kadar zaman geçmesi ve hiç graviyt 1 derece bile düşmemesi normal mi.

Not olarak ekliyim numune alırken içinde karbondioksit oluştuğunu gördüm. Büyük ihtimal Maya besini calisiyor oyuzden karbondioksit üretiyor olabilir mi. Maya hala uyanmamis olabilir mi.

Ayrıca bir not daha veriyim 1 ay önce farklı bir kurulum yaptım 1 hafta yine graviyt düşmedi ekstra maya attım düşmeye başladı. Acaba 1 hafta sonra mi çalışmaya başlıyor yoksa maya mi uyanmiyor ama her kurulum aynı şeyin olmasınin sebebi ne

Beklemem mi gerek yoksa maya mi atıyım besin mi atıyım çözemedim

Hangi mayayı attınız

1 Beğeni

İngiliz ale hocam. Tüm paketi maya besiniyle birlikte attım.

Büyük ihtimalle sıkıntı mayada

1 Beğeni

yok hayır mayalar butik biranın mayası zaten gecen ayda bu mayalar ile yaptım. Sorun şu ki çok uzun sürüyor. sadece su+şeker+maya+maya besini herhalde test ede ede çözücem hard seltzer olayını.

belki daha önce bu sorunu yaşayan biri çıkar bakalım artık. Teşekkürler.

Öncelikle hoş geldiniz, sonralıkla, Hard seltzerle ilgili bu konu forumda çok yazıldı çizildi, arama butonuna bir yazın derim ben

1 Beğeni

baktım hocam maya besini mi yetersiz geliyor denemeden anlaşılmayacak gibi ama yinede belki yaşayan birisi çıkar.

sadece şeker kullanılan ürünler için şarap mayaları kullanmanız daha mantıklı, tabii maya besinsiz o da bir yere kadar başarılı olabiliyor. Maya besini dediğiniz zaten DAP’tan başka bir şey değil. Bitkiler için de kullanılıyor kök gelişimini sağlıyor. Mayalarda da çoğalma ve besin olarak katkıda bulunuyor. Bira mayaları hard seltzer için pek uygun değil. Muhtemelen Belçikalılar da bu yüzden candi şeker üretiyorlar.

2 Beğeni

Geçen ay da öyle oldu 1 hafta hiç yoğunluk düşmedi fakat 1 hafta sonra 1 paket maya daha ekstra maya besini atınca 2 hafta sonra 1010 seviyelerine düştü. Acaba maya mı yoksa besin mi bu arada besin olarak “fermaid o” kullanıyorum.

Ya zamanla alakalı sadece şeker ile yaptığım için süre çok uzuyor. Yada muhtemelen besin yetersiz öyle gözüküyor. Herhalde onuda deneyerek çözücez.

1 Beğeni

Bunlar daha çok yan besin kaynağı, şekerin kendisi de mayaların bir yere kadar tercih ettikleri besin kaynağı. Zaten bu yüzden size şarap mayası önerdim, ya da mead mayası, cider mayası kullanabilirsiniz. Seltzer de mümkün olduğunca fermentasyon kısa sürmeli, bu besin kaynağı hem bunu sağlıyor hem de SO2 oluşumunu minimuma indiriyor.

2 Beğeni

Ben us05 kullanmıştım maya besiniyle beraber tabi ki stuck olmuştu sonra kveik maya çözmüştü işi, sacc.cervesea sindiremiyor şekeri

1 Beğeni

edit: Arkadaşlar aradan ortalama 10 gün geçti ve graviyt 1029 seviyelerine düştü.

Yani bu testten sonra anladım ki Gecen ayki yaptığım hard seltzere ekstra maya atmasam da ortalama 10 gün sonra düşüş başlayacakmış. İlk 10 gün hiç 1 derece bile düşüşün olmaması sizi yanıltabilir.

Hard seltzer yapan arkadaşlar herşeyi doğru yaptıysanız düşüş için 15 günlük süreyi bekleyin.

Genelde bira yapan arkadaşlar bilir ben 7 günde bile full bitişleri görüyordum bu sebeple bu konuyu açtim herkese teşekkürler.

Tabi hard seltzer gibi ürünlerin en önemli maddesi besini, besin kullanmadan asla bu ürüne girmeyin.

Demir Bey, burası forum ve bir çok şeyi paylaşarak öğreniyoruz elbette, ama bu söylediğinizin kesin kurallarmış gibi yazmamalısınız bence. Zira tamamen şekerle kurulumları 4 günde bitiren ve üstelik 1.100 OG li sadece şeker kurulumlarını bir çok yerde görebilirsiniz. Bizim buradaki konuların dışında olduğu için detay veremiyorum. 10 gün boyunca aktif olup çoğalamayan mayanın yerini vahşi herhangi bir mayanın alması ihtimali sizin bu yazdığınızdan çok daha yüksek.

3 Beğeni

En başında dediğimi tekrarlıyorum. 1 haftada sadece 0.010 düşen gravite normal değil. Bence o maya çalışmıyor. Çalışsa 1.040 gravite elbette düşerdi. Mayanın aktivasyonu için 1 hafta çok büyük bir süre. O çalışan maya vahşi maya
Ayrıca 1.010 gravity bile aşırı yüksek bir gravite endüstriyel bir maya için. Beklenen 1.000 ve altı gravitelerdir.

2 Beğeni

Seltzerde şarap mayası şart.

1 Beğeni