Gravity düşmüyor

Herkese iyi günler, 26 nisan tarihinde biraburada’dan 3 kilo stout birası kurdum neredeyse bir ay olacak ama hala hava kilidi hareketliydi ölçüm aldım 1015 çıktı neden olmuştur acaba hava kaçırmıyor 20-22 derecedeydi hep 1054 gravity ile başladım

Diğer yazdığın yere yorumumu yazdım bunu sonra gördüm. İlave şeker eklenmeyen %100 malt kurulum için 1054 OG nin 1015 ten aşağı düşmesini bekleme zaten. Maya da önemli bir miktar.

Çift gövdeli sayılabilecek bir kitti hatta şöyle yazıyordu açıklamada:

Şeker veya ekstra malt özü gibi ekstra fermente olabilecek katkılar eklemeden sadece su ekleyerek %4.4 civarında alkol oluşur ve bu bira stilinin alkol oranı budur. Ancak alkol oranını arttırmak isteyenler içine 1Kg şeker veya 1.5Kg sade malt özü ekleyebilir.,

Daha detaylı tavsiye için kite özel firmaya mail yazdım, wp den yazdım ama geri dönüş sağlamadılar…
Stuck fermantasyon yazısını okuduktan sonra ona yönelik maya ekleme gibi şeyler yapamasam da şu anlık hafif karıştırarak oksijen ve mayanın dağılmasını sağlayın gibi yöntemleri uyguladım ve şu anlık kabarcıkla, hava çıkışı daha fazla umarım işe yaramış ve gravity’de düşüşü sağlar bir diğer acaba dediğim konu kettleden dolayı herhangi bir hastalanma korkusu ama onda da gravity’nin bırak 1015 990 lara kadar düşeceği yazıyor. Şimdi bir 5 gün daha bekleyeceğim sonra bir ölçüm daha alırım. He bunları derken umarım gravity ölçüm setimde bi problem yoktur.

1015 fg den aşağı düşmemesi iddiası bence çok iddialı😉

1054 OG ile o kurulumu yapan arkadaş çok aşağıları beklemesin anlamında dedim ben. İlle 1015 demek istemedim yani. 1015 diyen o arkadaş. 1 ay olmuş hala ordan aşağı inmemiş. Sıcaklık düşük değil. Belki minik bir düşüş olur yada öyle kalır. Bunu bu başlıkta tam anlatamadım sanırım kafa iyi olunca. Forumda yorum yazmamaya, fikir söylememeye tövbe ettireceksiniz. O arkadaş sonucu da yazıverse bi zahmet.

1 Beğeni

Yazdığım gün 1015 almıştım bi 3 gün daha bekleteceğim toplam 5 gün olacak şekilde sorunla ilgili çokta araştıramadım bu arada işlerin yoğunluğundan bakalım artık diğer ölçüme

1 Beğeni

Forumun amacı fikirlerimizi söylemek, yeri geldiğinde çarpııştırmak, olur mu öyle şey…

1 Beğeni