Hard Seltzer Yapımı

Malum yaz yaklaşıyor benim gibi soğutma sıkıntısı olan biracılar belki kovaları nadasa bırakıyor ben ise farklı tadlar için başka lezzetlere yöneliyorum. Benim tercihim hard seltzer hem sıcakta rahatlıkla fermente olabiliyor oluşu hem maliyetinin düşük oluşu hem de yaz için çok güzel bir içecek olması sebebiyle.

Hard seltzeri şu ana kadar 3 yaz kurdum hepsini şarap mayası ve aroma ile kurmuştum fakat maya aldığım sitede Turbo Maya(distilasyon için) dikkatimi çekti.
Özellikleri hızlı fermantasyon,zor koşullarda fermantasyon, geniş sıcaklık aralığı, tad profilinin olmayışı iyi çökelme yazıyordu, fiyatının ucuz olması da cabası
Biraz araştırdım ve aslında şarap mayasının yanında maya besini asidik düzenleyiciler ve maya için uygun ortamı sağlayan kimyasalların bütününe Turbo maya dendiğini öğrendim ve sipariş ettim.

Daha sert olması için 5 kilo şeker ile kurdum fakat 21-25C sıcaklıkta olmasına rağmen hala fermantasyon bitmedi hava çıkışı hızı uzun süredir sabit 10. gün ile 2. gün arasında anlamlı bir fark yok.
Endişelenip bir bilen abiye danıştım o da seltzerimin çöp olduğunu ve turbo maya ile yaptığım için içime çok uygun olmayacağını sölyedi.
Turbo maya hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilir mi ?
Not:burada mayayı 100gr kullanılması gerektiği söyleniyor ben 15gr suda uyandırıp kullandım belki hız bu yüzden düşüktür. Sizce maya eklemesi yapmam gerekir mi?

Yazılan ölçüler, tarif çok acaip miktarlar içeriyor.

Kişisel fikrim buradan düzgün bir şey çıkmasının mümkün olmadığı yönünde.

Reçeteler, tariflere kulak verip yola çıkarken kaynağın güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

Hard seltzer yapma niyetiniz varsa daha makul kaynaklara dayanarak yola çıkmanızı öneririm.

6 Beğeni

Turbo maya damıtık içkiler içindir. İçerisinde mayaya besin olacak envai çeşit kimyasal vardır. Siz çöktürme yapsanız bile çözünmüş kimyasallar nihai ürüne geçecektir. Turbo maya yerine şarap mayası eğer yoksa hamur mayası kullanmak daha doğru olur.

3 Beğeni

neden ölye dediniz şekeri %10 alkol için hesapladım yanlış mı olmuş ?

içilmez mi peki sonuçta damıtırken o ürünler elimine ediliyor mu

İçilmez dememek gerek, sonuçta damak zevkinize ait bir durum ama siteye baktığımda sizin şeker miktarını da göz önünde bulundurunca garip bir durum olduğu seziliyor. Birkaç ihtimal var; mayalar o miktarda şekeri sindirmemiş olabilir, bu yüzden seltzer tatlı olur. Ya da kimyasalların oluşturduğu tatlardan biri baskın hale gelmiş olabilir. Yine de tadına bakmasan çöp dememek gerek bence.

1 Beğeni

·20 litre Su

·6,5 Kg şeker

·150 gram Alfasol Alfatec 48

Ben 25 litre kurdum şeker oranı biraz daha az sonuçta mayaya oranla mı size fazla geldi

fermenterin kapağını açıp kokladım aşırı derecede beyaz şarap kokusu var çok keskin bir şekilde burnuma geldi pek anlayamadım nedenini büyük ihtimalle dökülecek ama ben dökmeden önce 2 kez durultma deneyip tadına bakacağım ona göre karar vereceğim

%10 alkol bizim lugatımızda yüksek bir alkol. Yani özellikle yapmak istediğiniz içecek için oldukça yüksek ve o yüzden uyarmak istemiş arkadaşımız.

Sadece şeker içeren içecekleri mayalar doğrudan sindiremeyeceği için içerisine maya besini konur. Bunu siz bile yapabilirsiniz. Bu tarz hazır turbo mayalarda da kolay olsun diye gübre olarakta kullanılan DAP (diamonyumfosfat) kullanılıyor. DAP ın da tamamen gıdada kullanılan versiyonları varken bu tarz ürünlerde ucuza kaçılıyor. Bizim konumuz distilasyon değil ve forum kurallarında da yasak zaten. Ama genel distilasyon mantığı su buharının şok soğutma ile tekrar sıvıya dönüştürülüp içerisindeki diğer matertallerden kurtulma prensibidir. Bu doğada da öyledir. Buharlaşan su yağmur olarak yer yüzüne düştüğünde saf haldedir. Yani o mayanın içerisinde distilasyonla geçebilecek kimyasallar direkt mayalanan içeceğe göre çok çok azdır.
Eğer hapishane içkisi üretmiyorsanız -ki burada kimsenin böyle bir şeye kalkışacağını düşünmüyorum; arkadaşların önerilerini dikkate almanız sağlığınız açısından da faydalıdır. Yok bana farketmez derseniz de siz bilirsiniz. Biz diğer forum üyelerini bilgilendirmek zorundayız.

8 Beğeni

%10 alkol ile sert bir içecek elde etmek istemiştim bunun için de turbo maya üstesinden gelir diye düşündüm.
Daha önce hiç kullanmadığım için bazı detaylarını bilmiyordum bundan sonra bu mayayı kullanmam zaten , şampanya mayasından şaşmam teşekkür ederim açıklamalar için.

2 Beğeni

Ben kurduğum hard seltzerde 19 litre suya 3 ya da en fazla 3.5 kilo toz şeker koyup 10 gram maya ile fermantasyona bırakıyorum. Siz 6.5 kilo şeker kullanmışsınız ve 15 gram maya yazmışsınız ilk gönderide. Ama şimdi 150 gram yazmışsınız. :slight_smile: 15 gram turbo maya kullandıysanız o turbo mayanın içindeki ürünün ne kadarı besin, ne kadarı maya ve ne kadarı diğer kimyasallar bilemeyebilirsiniz. Ürünün sitesinde önerilen 12 litre suya 100 gram kullanılması. Ürünün og ve fg değerlerini de bilmiyoruz. Ayrıca mayanın alkol dayanımı nedir onunla ilgili de bilgi yok sanırım. Ürünün satıldığı sitedeki tarifi sizin tarife uyarlamak gerekirse 25 litre su için ortalama 8,5 litre şeker kullanılmalı. Daha yüksek alkol içinse 9 litre. Bana garip gelen kısım bilgiler eksik olduğundan net bir hesaplama yapamamak. Ama yine de bence; eğer kontaminasyon yoksa herhangi bir ürüne çöp dememek gerek. İçilebilir bir hard seltzer çıkabilir ortaya. Güzel bir aromalandırmayla beklenenden daha iyi bir içki haline bile gelebilir.

1 Beğeni

Merhaba bizde 3 kafadarın videosundan etkilenip 2 arkadaş sistemi kurduk. Tecrübemizi şöyle aktaralim 2,5 kg toz şeker 20 litre 10 gr us-05 maya + 13gr maya besini ( ilk 5 grami fermantasyon başlamadan atildi sonraki kalanı 10 gun sonra ilave edildi).

Sıcaklıgımız 20-21 idi ve başlangıc 1042 gravitiy aldık.10.günün sonunda 1020 ölçümü aldık ve gaz çıkısıda yoktu kalan maya besininide ekledik. 3. haftanın sonunda 1008 ile kapattık ve 2 gün buzdolabinda 1 derece cold crash yaptık Sonrasında 2. fermantere aktarip limon ile yapmayi düşünmüştüm ancak arkadaşımın gazı ile portakal mandalina limon hindistan cevizi kavun gibi meyvelerin suyunu çıkarttık.

Şişelere ornegin limon 20 ml, limon 30ml gibi değerler koyduk sonrasında alkolumüzü ekledik. ( limon+mandalina,nar+portakal gibi kombinasyonlarda yapildi.) 1.5 ayın sonunda tadım yaptıgımızda maya besininin kokusu cok kotuydu ve pek begenmedilk. Sadece hindistan cevizi olanını begendikki onuda yapması cok pahali olur 2 adet şişe yapabilmiştik onla. youtubeda yabancı kaynaklardan gördügüm kadarıyla dekstroz ile yapilmasi daha iyi olabilir yada ev ortamında cok saglikli olmuyor sanırım. Tadlandırıcı yada değişik aşamalardan geçiyor olabilir. Çok beğenmedik bira ile devam ediyoruz :slight_smile:

3 Beğeni

Kendi tecrübeme göre söyleyeyim hard seltzer yapımı çok da kolay bir içecek değil, ben us-05 kullandım devamlı stuck fermentasyon oldu bu oldukçavmaya besini kullandım yetmedi kveik maya ekledim ara ara yine dap ekledim falan, sonuç güzrl oldu ama bir daha yapmam

5 Beğeni

Ben şu ana kadar hep şampanya mayası ile yapıyordum gayet güzel sonuçlar almıştım şu alkolü yükseltme fikri pek iyi değilmiş demek ki

1 Beğeni

Merhaba ben 10lt’ye 1 kg şeker ekleyip 3 adet kitlerden çıkan maya ile pek de fena bir sonuç elde etmedim. Aslında esas konu sadece şekerin mayanın işini görmesine yetmemesi. Muhtemelen 1 adet maya atsaydım ferm. bitmeyecekti. Ben şişelemek yerine kovadan ağzı kapalı sürahiye doldurup 1 gün buzdolabında bekletiyorum. Sonra da bardağa 10a1 oranında şurup veya evde varsa 10a1 de meyve suyu. Bence yazın içelecek güzel bir içecek. Bu arada Youtube’da maya besini olarak kitlerden çıkan mayayı kaynatarak öldürüp kovaya döken birini görmüştüm. Denemedim ama yorumlarda bolca teşekkür vardı.

1 Beğeni

Hard seltzer için 3 paket maya mı harcamak :scream: aman efendim pahalı bir şey maya. Maya besini olması amacıyla normal Pakmaya da konulabilir

2 Beğeni

Biraburada’nın Hard Seltzer/Şarap Mayası ve maya besini kullanındım ama 1030’da sabit kaldı. En başta ölçmemiştim ama tahminin 1038-1040 civarıydı başlangıç. İlave maya ve maya besini atmama rağmen ferm. ilerlemiyor. Acaba mayada mı sorun var? Kendilerine mesaj atmama rağmen dönüş de alamadım. Bu mayayı kullanan var mı?

Ben us-05 kullanmıştım, , stuck olmuştu, sonra eldeki kveik mayasıyla dap ekleyince sorun çözülmüştü, hard seltzer normal mayalar için zor

2 kere daha hard seltzer denedim
1,5 kg şeker ile bira mayası+maya besini ile 20litre kurulum yaparak olayı dengelemiştim fermantasyon sonrası sıvı aroma ekleyip karıştırıp 1gün sonra şişeliyordum.

en son yaptığım partide de aynı aseton kokulu bir şey oluştu fermantasyon 1 hafta sürdü koku yoktu aromayı ekleyip 5 gün sonra şişelemek için açınca koku burnuma vurdu neden sizce?

Solvent ve benzeri esterlerin oluşumu genellikle yüksek sıcaklıktaki fermentasyondan ve şırada yeterince oksijen olmamasından kaynaklanmakta.