Hatay'ın Meşhur Biberli Ekmeği

Öncelikle teşbihte hata olmasın, ne Hataylıyım ben ne de bu daha önce yaptığım bir şey ama sonuç başarılı olup @Apo_Cinar “Böyle de yapılıyor!” diyerek onaylayınca paylaşamadan da edemedim.

Öncelikle malzemeler:

• Fırından alınma iki ekmeğin hamuru
  • Çökelek (ben lor kullandım, fotoğraftaki kaşar peynirini de kullanırım belki diye düşünmüştüm ama sonra vazgeçtim)
  • 2-3 yemek kaşığı biber salçası
  • 1-1,5 yemek kaşığı salça
  • 2 kapya biber
  • 3 tatlı yeşil biber
  • Türlü baharatlar (ben 1-2 çay kaşığı civarında kimyon, isot, tatlı kırmızı biber, kekik kullandım)
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1,5 soğan
  • Bir avuç kadar maydanoz
  • Birer tatlı kaşığı kadar susam ve çörek otu

Öncelikle bütün malzemeleri minicik minicik doğruyoruz. Ben Hatay’da yediğimden aklımda kaldığı şekilde, soğanları yarım daire şeklinde doğrayıp bıraktım.

Her şeyi güzel güzel karıştıralım.

Bir tür bulamaç oldu bunlar ama öyle denmez.

Hamuru 6 parçaya böldüm ben (trollere not, burada beş tane olduğunun farkındayım).

Undan kaçınmadan açalım hamurlarımızı.

Ben bir tane de kapalı yaptım, nasıl olacak diye merak ettiğimden.

Hazırladığımız malzemeyi kaşığın arkası ya da çatal kullanarak çok da kalın olmayan bir katman şekilde yayalım ve 200 derecede 15 dakika civarında pişirelim.

Son derece leziz oldu ve üç kişiyi gani gani doyurdu.

Memnuniyetinizi firmamıza, şikâyetlerinizi dostlarınıza iletiniz.

Afiyet olsun.

17 Beğeni

Abi eline sağlık çok iyi görünüyor, merak ettiğim pişirim sonrası hamurun aldığı kıvam. Çıtır mı oldu yoksa yediklerimiz gibi yumuşak mı?

1 Beğeni

Tam çıtırlaşmaya başladığında çıkardım ben ve hemen tükettik. Tam çıtır değildi. Eğer yumuşak olsun istiyorsan üzerlerini bir bez ya da tencere kapağı ile kapatıp beklemek istenilen sonucu verecektir.

Bir de benimki ekmek hamuru olduğu için biraz sertti sanırım. Lahmacun ya da pide hamuru ile yapılırsa daha yumuşak olur muhtemelen.

1 Beğeni

Evet ben de bunun için sormuştum, hamur alacaklar bunu göz önünde bulundursun.

1 Beğeni

En güzel Hatay biberli ekmeği de Ankara da mı yapılıyor yani?

1 Beğeni

Ankara’mız başkenttir…
Her şeyin en iyisi burada bulunur.

4 Beğeni

O kadar güzel fotoğraflayıp, Açıklamalar koymuşsun ki, gençliğimdeki foto-romanları anımsadım.
Emeğine sağlık .Teşekkürler.

4 Beğeni

Çok kibarsınız, teşekkür ederim hocam.