Hava Kilidinde Hareket Durması

İyi günler arkadaşlar. Ayın 11’inde kit kullanarak 23 litrelik bira kurulumu yaptım. 13’ünde hava kilidinde yoğun bir şekilde hava çıkışı meydana geldi ancak o da bir gün sürdü. Şuan ayın 19’u ve hala hava kilidinde hareket yok. Sebebi ne olabilir?

1 Beğeni

Bende de fermantasyon başladı 2. Gün durdu 3. Tekrar başladı. 4. Gün yavaş ilerlesi 5 durdu. Sebebi nedir acaba başına gelen oldumu

Muhtemelen ısı değişimi olmuştur.

2 Beğeni

24 fermantasyon başlattım. Sonraki ısı 21.5-22.5 bu arada indi çıktı. 1 derecede etkilermi

Özellikle ısı düşünce fermentasyon duruyor ( aslında duraklıyor ya da yavaşlıyor), o yüzden iyice soğumadan mayayı atmayın. Kitten yapıyorsanız önceden dolapta su bulundurmanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ediyorum. 1-2 dereceden birşey olmaz diye düşündüm ilk kit yapımım

1 Beğeni

Özellikle mayayı ekledikten sonra sıcaklık düşüşleri fermentasyonun başlamasını olumsuz etkiliyor.

Ama maltın açıklamasında da 24derecede maya ekleme 18-25 derece arası fermantasyon yazıyorsu

Tamam o şekilde devam edin :slight_smile:

4 Beğeni

Merhaba. Kiti kurdum kristal hava kilidi ile. 3 tam gün boyunca hava çıkışı normaldi fakat her gün hava kilidindeki su azaldığı için her gece su ekliyordum çizgisine kadar. Dün gece yani 3. Tam günün sonunda yine su ekledim. Bugün akşam eve gelince hava çıkışının durduğunu gördüm su aynı seviyede duruyor. Bir sorun var mıdır sizce? Bir şey yapmam gerekir mi? Gözle görünür bir hava kaçacağı da görmüyorum. Su ekledim diye bir sorun mu oldu acaba su koymak için tıpayı açmak gerekiyor tıpayı açınca bi tıss diye hava çıkışı oluyor.

Şu konuları okuyabilirsiniz:

Merhaba. İlettiğiniz yazıları okudum buraya yazmadan önce fakat benim kafama takılan konu 3. Gün gibi erken bir sürede hava çıkışının durması ve hava kilidine su ekledikten sonra durması. Acaba benden tıpayı açıp hava kilidine su koyduğum için mi sorun oldu diye düşünmekteyim. 4-5. Günde dursaydı kendi kendine kafaya takmazdım. Bir de az alkol oranı elde etmek için kit malt özü dışında şeker veya malt özü ile kurmadım. Tüm bu parametreler ışığında bilen bir abinin bana sorun var yada sorun yok şunu yap bunu yap demesine ihtiyacım var :slight_smile:

1 Beğeni

Biranın olmaması gibi bir sorun yok :slight_smile: İlk kurulumumuzda hepimiz heyecan duyup sürekli kova başında vakit geçirmek istiyoruz ama bu işin özü sabır. Sürekli su eklemeniz (kova dışında taşan su yoksa eğer) tersine bir hareket olduğunun göstergesi. Mayayı daha yüksek sıcaklıklarda eklemiş olabilir misiniz? Fermentasyonun bir çok etkeni var, biz her şey normalmiş gibi yorumlar yapıyoruz ama süreç farklı olabiliyor. Siz başladığınız günden itibaren 2 haftalık süreci tamamlayın her şekilde. Elde edeceğiniz sonuç tecrübe hanenize eklenecektir :wink:

1 Beğeni

Umarım sorun yoktur :slight_smile: Su eklediğim yer hava kilidi. Şuraya kadar su ekleyin demek istediği bir çizgi var oraya kadar ekliyordum her gün öbür gün o çizginin altına düşüyordu gaz çıkışı oldukça bende alta düştükçe çizgiye getirene kadar ufak bir su ekliyordum her gün hava kilidine su biterse içeri hava girmesin diye. 3 gün boyunca böyle yaptım. 3. Gün sonunda su eklediğimde bir daha hava çıkışı gözlemlemedim. Kova kapağına hafif bastırınca hava kilidinde gaz çıkışı yaşanıyor. Hava kilidinin üst tıpasını dün açtım tıss diye hava çıktı içeriden. Tek sorun ilk 3 gün yaşanan hava çıkışını gözlemlediğim hava kilidindeki kalp atışları :slight_smile:

1 Beğeni

Neyin cevabı? Yazmıştım zaten. “Neden Hava Kilidinde Hareket Yok” başlığı aslında herşeyi anlatıyor. Fermentasyonun dostu zaman, düşmanı sabırsızlık, bunu unutmayın lütfen ve bizi de anlayın, cevaplar hep aynı oluyor çünkü ve olacak da.
Hava kilidi dünyadaki en büyük icat değil. İçeriye oksijen girmemesini ve karbondioksit çıkışını sağlıyor. Bunu hava kilidi yerine hortum ve su dolu kap, ya da balona iğne ile delik açarak yapanlar bile var. Siz dediğim süreci bekleyin, olağanüstü bir durum yoksa biranızı 1 ay sonra içiyor olacaksınız.

1 Beğeni

Alkol oranı düşük olsun diye şekersiz sadece kit içinden çıkan öz ile kurdum. Kiti aldığım yere sordum. İçerisindeki şeker oranı az olduğu için fermantasyon bitmiştir muhtemelen. Ölçüm yapın yoğunluk sabite şişeleyin dedi. Sizde bekleyin deyince arafta kaldım. Nolursa olsun 2hafta beklemek şart mı yoksa satıcının dediği doğru olabilir mi?

Garanti veriyorlarsa şişeleyin :slight_smile:
Daha önce de belirttiğim gibi, fermentasyonu etkileyen bir sürü unsur var. Sıcaklık, maya miktarı, yoğunluk v.b.
Benden “şişeleyin” cevabını bekliyorsanız, o cevabı veremem. En doğrusu ölçüm. 3 gün aynı değeri alıyorsanız şişeleyebilirsiniz. Beklemek yerine
Bahsettiğimiz başlığa baksaydınız orada da aynı şeylerin yazdığını görebilirdiniz.
Biz de isteriz “bugün sünnet, yarın deniz” demeyi ama şu an için bu mümkün değil.
Satıcıya da sormuşsunuz zaten, isterseniz onları dinleyin. Çünkü tahminimce gazlanmadan birayı da bitirebilirsiniz. Yani patlama riski olmayacak :wink:

2 Beğeni

Gazlanmadan birayı bitirebilirsiniz. Patlama riski de olmayacak derken neyi kasdettiğinizi anlamadım. Kinaye kullanarak fermantasyon bitmemiştir patlayabilir mi demek istediniz yoksa yazıldığı gibi patlamaz dediğinizi mi düşünmeliyim :slightly_smiling_face:

Forumda ve önceki konuşmalarda 2 farklı görüş hakim olduğu için bekledim aslında. Bazı kişiler 2-3 gün ölçümde aynı değer alınırsa 3. Gün bile şişelenir diyor bazı kişilerde ölsem bile 14 gün beklerim diyor. Şekersiz sadece kit ile kurduğum için fermente edilecek şeker miktarının azlığından erken bitme ihtimali düşündürdüğü için okusam bile bekledim sizlerden cevap. E forum da da 2 farklı görüş olunca. Bilir kişilerden cevap beklemek kaçınılmaz oluyor. Bilen bilmeyene bıkmadan usanmadan anlatsın ki bilen kişilerin sayıları artsın bilmeyenler bileni rahat bulsun :slight_smile:

Hava kilidinden buralara geldiysek ortam güzelleşti demektir. Forumda veya bira yapılan her yerde kimse ölçüme karşı çıkamaz! Eğer ölçme imkanınız yoksa 14 gün biraz olayı garantilemek için söylenmiştir. Daha fazla polemik yaratmamak adına(!) yorumlamayı bırakıyorum. Forum ve konu ile yeterli bilgi yukarıdaki arama tuşunda mevcut. Umduğunuz gibi biralarınız olması dileğiyle, iyi akşamlar…