Hazy IPA / NEIPA - 21C

Ne zamandır yapmak istediğim bir reçeteydi Mosaic stoklara gelince hemen aldım ve sonunda kaynattım.

3 paket 6gr Lallemand Essential Ale mayayı diy stir plate konumdaki stir plate ile çoğalttım.

Yaklaşık 18 saat sonra bu şekilde +200milyar hücre olacak şekilde hazırladım. (BrewFather’ın yalancısıyım :slight_smile: )
Maya yaklaşık 4 günde fermantasyonu bitirdiğinden karıştırıcıda daha fazla bekletmedim.

Pre-boil tam tutmasına karşın OG’de sıcaklık düzeltmesiyle bile 4-5 puan geride.

Fermantasyon mayayı koyduktan yaklaşık 3-4 saat sonra bir hışımla başladı.

İki adet, ayrı ayrı yapılacak olan dry hop için şerbetçi otlarını tarttım.
İlk partiyi “High Krausen” zamanı 1. gün yani bugün torbayla direkt içine salladım. Geç mi erken mi bu kısımda pek emin olamadım :slight_smile:

İkincisini ise torba içindeki manyetik balık ile kapağa neomidyum mıknatıslarla tutturdum, gayette sağlam durdu. Üçüncü gün ise sadece mıknatısları çekmem yeterli olacak.

Umarım herhangi bir sorun yaşamam ve cumartesi şişelemeye geçerim. :beers:

13 Beğeni

Ellerine sağlık dostum tatmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

2 Beğeni

Hava kilidinde hareket durdu, ölçüm aldım 4 günde bitmesi gereken fermantasyon 2.5 gün olmadan bitmiş. Tattım, biraz acı umarım dipteki şerbetçi otu kalıntılarndandır.
Starter gerçekten etki etti ama bu kadarını da beklemiyordum.
Mıknatısları alarak 2. dryhop da yaptım. Sanırım cuma şişeleme :beers:

3 Beğeni

Güzel olacak bu bira

2 Beğeni

Ben çok umutlu değilim :roll_eyes: Ancak içebilirsem ikna olabilirim :beers:

5 Beğeni

Biz de kuru kuruya ümit bağlamıyoruz😁

1 Beğeni

Ya biz? Bize de baharlar gelecek mi?

2 Beğeni

Her şey çok güzel olacak diyorlar.

2 Beğeni

Sana söz size baharlar gelecek, Paşam da seni görecek.

2 Beğeni

Tabi ki, neden olmasın :grin: :beers:

1 Beğeni

Finalde kurulacak cümle sanırım “neden az yaptım ki?” olacak gibi :slight_smile:

2 Beğeni

11.5 litre şişelendi. :sweat_smile:

Şerbetçi otları baya bira çekmiş :smiling_face_with_tear:

Renk ve tat güzel :+1:

BJCP’e göre FG 1.010-1.015 ile bitmesi gerekirken 1.008 FG ile bitti, umarım çok düz bir bitiş olmaz.

9 Beğeni

Bu bira ile sorunum var. Tat ve aroma bir neipa’ya göre çook kadar az, APA kadar bile yok, alkol hissedilmiyor, köpük anında yok oluyor. Şişede 2. haftadan bugüne bişey değişir diye bekledim umutla ama durum aynı. Çok içilebilecek bir bira değil, sanırım hepsini dökeceğim.
Neden olmuş olabilir sizce?

Bir üst gönderideki bira değil mi bu, renk koyulaşmış mı? Ben neipalarda fıçıdan artan şişeleri gazlanır gazlanmaz buzdolabına atıyorum ki oksidasyon süresi uzasın, mayalar mümkünse çalışmasın vb vs

Evet o ama koyulaşmış diyemem. Akşam bir tanesini buzlukta soğutup foto alayım.

Bahaneyle halısahanın üstüne de iyi gitti :grin:

4 Beğeni