Hitit Malt Pilsener Malt Verimi

Selamlar,

Hitit Malt’tan aldığım Pilsener malt ile bir smash denemesi yaptım ancak sonu biraz hüsran oldu. Veriminin düşük olduğunu çokça duymuş olsam da açık söylemem gerekirse bu kadarını da beklemiyordum: OG=1036 (olması gereken: 1054)

Değirmen ayarımı değiştirmedim. Daha önce Weyermann ve Thracian maltları nasıl kırdıysam aynı ayarı kullandım. Acaba daha ince bir ayarda yapsam verim artar mıydı? Değirmen ayarımı değiştirmemiş olmama rağmen dip tortusu (weyermann ve thracian maltlara göre) biraz daha fazlaydı. (ama kırarken de tozlanma, kabuk yapışması vb daha azdı) Bu durum normal mi?

Bu arada Hitit Malt’ın paketlemesi ve gelen maltın görüntüsü çok düzgündü. Çer çöp pek görmedim. Forumda da Hitit maltlarının veriminin daha düşük olduğuna dair bazı yorumlar okumuş olmakla beraber örneğin komple yerli ürünlerle yapılan IPA’ların gayet güzel sonuçlar aldığını da okudum. Dolayısıyla ben hata yapmış olabilir miyim diye hatamı da anlamak istiyorum.

Keyifli haftasonları ve iyi akşamlar!

1 Beğeni

Ortada bir hata yok, daha doğrusu hata varsa bile, size ait değil. Hitit maltın koruduğu belli standartlar var :slight_smile:

4 Beğeni

Bu son deneyiminizle beraber HititMalt’ın pilsner maltında düşük verim sıkıntısının halen istikrarla devam ettiğini öğrenmiş olduk :grin::+1:. En son bıraktığımda kaynama öncesi 1030 gravite almıştım, cinlerim tepeme çıkmıştı. Neyse ki değirmen edindiğimden bu yana wayerman pils malt kullanıyorum. Gerek verimde gerekse mayşelemede teknik sıkıntılar yaşamıyorum. Şurup gibi mayşelenip gidiyor :blush::+1::beer:

İzninizle ben şuraya işin ciddiyetinin ne seviyelerde olması gerektiğini göstererek anlatacak (belki adını sanını bile ilk kez duyacağınız) bir “malt tesisi” videosu koyayım, ardından yorum yapmayı sizlerin özgür zihinlerinize bırakayım…

3 Beğeni

Alper reçeteni atar mısın? Merak ettim, nasıl maltlama yapmışlar?

off harika…aslında sevmem bu adamları ama İngiliz ciddiyetine sahip klasik bir ingiliz aile işletmesi, ufak bir ayrıntı var bu firma 1689 yılından beri var, hmmm bu durumda 2300’lü yıllara gelince bizim ülkenin malt sektörü ile değerlendirmek lazım sanki :upside_down_face:

2 Beğeni
1 Beğeni

Eline sağlık.
Kısaca reçeteni programıma girdim. Aslında verimlilik daha yüksek olmalı ama sen %72 girdiğin için bende öyle yaptım.

Sonra reçetede ppg değerini değiştirdim ve 29 a kadar çektim. 28-29 maltlanmamış tahıllar için girilen değer.

Kısacası ham tahıl kullansan bile bu değerleri yakalardın.
Daha önce de dediğim gibi, zaman kaybı bu malt. Umarım tadı sizi tatmin eder.

4 Beğeni

yanlışlıkla 2 görseli de aynı koymuş olabilir misin abi

1 Beğeni

Haklısın farketmemişim, düzelttim.

Bir tavsiye üzerine Hitit Malt’a konuyla ilgili bir e-posta gönderdim. Verdikleri cevap aşağıdaki gibi:

Tüm maltlarımız üretim sonrası testleri yapıldıktan sonra satışa açılmaktadır.

Yaşadığınız problem ile ilgili üretim Şefimiz ile görüştük.

Size gönderilen partinin üretim sonrası test sonucu 1.054 OG’dir.

Kırım yönteminiz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyoruz.

Fabrikamızda kırılmış malt siparişleri için kullandığımız endüstriyel kırma makinelerimizin

Kırım genişliği (sentil ayarı) hafta 2-3 defa tekrar kalibre edilir.

Kırma makineleri bir süre sonra ayarlarında sapma yapabilir.

İyi günler dileriz,

Saygılarımızla,

Hitit Malt Ekibi

Sanırım Hitit Malt’tan alınan maltlar için biraz daha ince bir çekim profili kullanmak gerekiyor. Bir ara tekrar bir şans daha vereceğim.

Pale ve Vienna maltlarını kullandım olması gereken OG’ye ulaşmıştım. Fakat Pilsner maltı hem ben hem arkadaş ayrı ayrı denedik, net bir şekilde verimsiz olduğunu söyleyebilirim, kesinlikle kırımlarıyla alakalı değil.

1 Beğeni

Kargo dahil 5 kg pilsnerin fiyatı ₺185,55
Bazı sitelerde 5 kg weyermann kargo dahil ₺175,15

fıkra bu kadar :slight_smile:

3 Beğeni

3 yıl önce kargo dahil 60-65tl olan malta şimdi 200tl verdikçe içim acıyor. Umarım 70 yaşına geldiğimizde fiyatlar eski haline gelir. Biz yandık, sonraki nesiller yanmasın :see_no_evil: :speak_no_evil:

Ben bugüne kadar bir şeyin fiyatının kalıcı olarak düştüğüne şahit olmadım. Bi keresinde ulusal bir Coca Cola direnişi olmuştu, zamları geri almıştı Cola. Gerçi 1 ay sonra daha fazla zam yapmışlardı ama ciddi bir zaferdi…

3 Beğeni

Yönetim: -Hiç merak etmeyin.

Biz: -Tamam

:see_no_evil: :hear_no_evil: :speak_no_evil:

1 Beğeni

Yukarıda yazılanları ben de tecrübe ettim.

Pale ale maltı fena değil. Pilsner maltı verimi yanında, hatırladığım kadarıyla karakter olarak da pek birşey vermemişti. Pale ale malt sonradan yine aldım, hatta az birşey evde hala var.

Ben maya performansını da beğenmiştim. Kuru ve yaş maya denedim, ikisini de beğenmiştim. Uzun süre depolama açısından kuru maya tercih ederim. Kuru maya olarak muhtemelen standart bir mayayı paketlediklerinden kötü olma ihtimali yok.

Hala yapıyorlar mı bilmiyorum ama büyük boy hazır mayşeleri vardı… Denk gelirse bu üründen almayın.

Pilsner maltını hangi firmadan kullanırsanız kullanın nötr bir malt lezzet zemini veriyor zaten. Ana lezzet baz maltlardan ve kullandığınız şerbetçiotlarından geliyor.