Hıyarağası (BJCP 25B)

Turşudan gına gelmeden ve eldeki salatalıklar bozulmadan bir kısmını rondodan geçirip -24 e yolladım. (Geçirirken aklımda tabii ki bira vardı)
Aynı zamanda Hatay buluşmasına halihazırda @Lacivert katılıyorken bu fırsatı da kaçıramazdım, o zaman en kısa zamanda bu reçete yapılmalı ve şişelenmeliydi.
Havada da bira kokusuna gerek yok, buram buram hıyar ve nane olacak :wink:

Şerbetçiotunun ve reçetenin bira kaynarken değişme ihtimalinin yüksek olduğunu ayrıca belirteyim.

12 Beğeni

Bu bira rakı sonrası cilası değil de rakı yanı mezesi olur mu mesela

5 Beğeni

Reçeteyi okurken gözlerim reyhan nerede dedi…

5 Beğeni

Çavdarı çıkar bence, mayşeleme de 67 gereksiz gibi.

3 Beğeni

Çavdarsız bira mı olur :slight_smile:
67 nin farkında bile değilim :flushed:
Kaynarken çok şey değişir daha.

Yoğurtta eklerim :slight_smile:

Reyhan olmaz sanki buna

2 Beğeni

Yani hıyar, nane, zencefil belki limon falan koyacan. Çavdar toprak baharat verecek bana kel alaka geldi.

2 Beğeni

Reyhan olmaması bana kabul edilemez geldi.

3 Beğeni

Toprak ne alaka? Baharatı güçlendirecek sadece, o konuda yanılgıların var sanıyorum. Biraz gövde verecek ve baharatı arttıracak topraksı tat almıyorum ben çavdardan, varsa da bana gelmedi şimdiye kadar :slight_smile:

1 Beğeni

Peki abi. Benim tecrübelerim ve okuduklarım topraksı tadında bir hayli olduğu yönünde. Kaldı ki ben reçetenden fresh bir intiba edindigim icin yakıştıramadım. Reçete, tercih senin tabi ki.

Şunu da şöyle bırakayım.

5 Beğeni

Yazı çok uzun bakarım yarın ama %5 lik ham çavdarın yerine direk toprak atsam yani 300 gr toprak bile toprak tadı vermez bana göre.
Fikir almayı severim elbette ve bunu çokçada yapıyorum biliyorsunuz, (gerek tlf da gerek yazışarak) ama bunu kaynatma niyetindeyim. “Reçetem olur musun?” kısmında farklı tavsiyelere açık olabilirim belki de, ama bu farklı başlık. Bu reçetede nane ve zencefili bile çok az kullanacağım, ham buğdayı da kavurga yapıp ekleyeceğim mesela. Gerisi mayanın işi, bol karabiber verecek. Kaç aydır bira yapamıyorken modumu düşürmeyin :slight_smile:
Normalde yaptıktan sonra paylaşacaktım ama biraz tebessüm olsun diye ekledim.
Kısacası;
Sevgiler, saygılar…

5 Beğeni

Abi reçete çok çok güzel ama bana azcık reyhan at diye bağırıyor haberin olsun :wink:

3 Beğeni

Yarısına atsam ???

3 Beğeni

O yarısından gönder o zaman :wink:

2 Beğeni

Dediğim gibi reçete, tercih senin abi. Herkesin hayatına kimse karışamaz :). Yalnız şunu öğrendik iyi oldu, madem kızıyon senin reçetem olur musun da olmayan reçetelerin için fikir beyan etmeyelim bir daha.

3 Beğeni

İçince beyan edin :slight_smile:
Herşeyi değişince reçete benim reçete olmuyor, yoksa bende severim reçete tröllemeyi :wink:

3 Beğeni

Teşekkürler troll de olduk iyi mi.

3 Beğeni

Bak demedi demeyin. Gün olur bu @FAtE kardeşe forumun anahtarını şifresini filan verirsiniz, alimallah üçüncü forumun yolları gözükür bize😀

5 Beğeni

10 numara adamdır sıkıntı yok, onun takıntısı çavdara :wink:

5 Beğeni

Yalnız çavdarın toprağımsı rayihalar eklediğine dair bir kanı bende de var. Gerçi çok kullanmadığım için tröllemem mümkün değil ama öyle bir kanıya sahip olduğumu söylemeden de geçemeyeceğim.

5 Beğeni

Ben yukardaki kaynağı okudum. Bazı notlar:

By some reports, a grist containing just 5% rye malt can add a layer of complexity without contributing too much spicy rye flavor, while usage at upwards of 10-15% will be much more expressive.

I perceived the beer made with rye malt as having a more full mouthfeel and earthy character compared to the all pale ale malt version, it wasn’t very obtrusive, but it was apparent. In the end, I preferred the beer made without rye malt because of its simple, clean character.

Açıkcası çavdar ve maltını kullanan birisiyim ve oldukça severim. Baharatsı ve topraksı(earthy?) tat kattığını düşünüyorum. Bu reçete özelinde konuşursak %5 çavdarın tat anlamında çok katkısı olacağını düşünmüyorum, biraz gövde ve kıvam verecektir bu da Engin abinin istediği bir özellik olduğunu düşünüyorum. Neyse artık içince yorumlarız detaylı.

8 Beğeni