Hıyarağası (BJCP 25B)

İçince beyan edin :slight_smile:
Herşeyi değişince reçete benim reçete olmuyor, yoksa bende severim reçete tröllemeyi :wink:

3 Beğeni

Teşekkürler troll de olduk iyi mi.

3 Beğeni

Bak demedi demeyin. Gün olur bu @FAtE kardeşe forumun anahtarını şifresini filan verirsiniz, alimallah üçüncü forumun yolları gözükür bize😀

5 Beğeni

10 numara adamdır sıkıntı yok, onun takıntısı çavdara :wink:

5 Beğeni

Yalnız çavdarın toprağımsı rayihalar eklediğine dair bir kanı bende de var. Gerçi çok kullanmadığım için tröllemem mümkün değil ama öyle bir kanıya sahip olduğumu söylemeden de geçemeyeceğim.

5 Beğeni

Ben yukardaki kaynağı okudum. Bazı notlar:

By some reports, a grist containing just 5% rye malt can add a layer of complexity without contributing too much spicy rye flavor, while usage at upwards of 10-15% will be much more expressive.

I perceived the beer made with rye malt as having a more full mouthfeel and earthy character compared to the all pale ale malt version, it wasn’t very obtrusive, but it was apparent. In the end, I preferred the beer made without rye malt because of its simple, clean character.

Açıkcası çavdar ve maltını kullanan birisiyim ve oldukça severim. Baharatsı ve topraksı(earthy?) tat kattığını düşünüyorum. Bu reçete özelinde konuşursak %5 çavdarın tat anlamında çok katkısı olacağını düşünmüyorum, biraz gövde ve kıvam verecektir bu da Engin abinin istediği bir özellik olduğunu düşünüyorum. Neyse artık içince yorumlarız detaylı.

8 Beğeni

Aynen öyle, buna katılıyorum ben de…

7 Beğeni

Yaw arkadaş iyi ki birana pardon köpüğüne laf ettik. Hemen mızık yapıyorsun birisi daha böyle yapıyordu di mi @Msk, uzak değil başlığını trollediğimiz biri miydi.

Neyse @Msk ve @magunay’a katılmıyorum ben %5 konusunda :slight_smile: . Tanıyorsam bu recetede %5 ile de kalmaz o çavdar zaten. Beleş bulmuş gibi her yere koyuyor çünkü.

6 Beğeni

Ben ondan kabaklı çavdar birası bekliyordum aslında

3 Beğeni

Abi reçeteler burada duruyor, özelden paylaşmıyorum :wink:
Evet çavdarı seviyorum, evet sıkça kullanıyorum.
Çünkü;
Sahti de kullanılıyor, roggenbier de kullanılıyor, Saison da kullanılıyor, rye-ipa da kullanılıyor v.s v.s
Bu stillerin dışında sadece redxsahtipa da kullandım, o da aslında bjcp 21b idi.
Sen bakma, “agam bizimle eyleniyir”
Ayrıca Roggenbock ile birincilik almış olan sen :wink: karşı mı çıkıyorsun çavdara?

5 Beğeni

Çavdar candır abi, tam da rye-ipa reçetesi çıkartıyordum😉

5 Beğeni

Aklıma çavdarlı amber ale geldi benim de. Ot olarak da amarillo simcoe. Ama hoppy forward olmayacak 70-80 gr aroma otu sadece.

3 Beğeni

Amber ale de böyle olmalı zaten, merakla bekliyorum.

2 Beğeni

Bir takım (takım derken tamamına yakını) değişikliklerle ve aksiliklerle kovaya girdi. Reçetenin son hali;

8 Beğeni

Hayırlı bira olsun umarım :d

5 Beğeni

Ilk a ile ı nin yerleri yanlış olmus sanırım:)

5 Beğeni

Salatalık aroması ve lezzeti biraya çok başarılı geçmiş. Çok beğendim. Eline sağlık :beers:

16 Beğeni

Bir biraya hıyar nasıl geçer dedik ama geçmiş

7 Beğeni

Ben de keyif aldım bu biradan.
Hatta deneyesim de var.
Eline sağlık.

2 Beğeni

Fıçıdan son durum;

13 Beğeni