İlk Denemede Basınçlı Fermantasyon ile NEIPA

Dry hop ile birlikte aroma yoğunluğu için basıncı artırma kararı aldım başta maya güzelce çalışsın istedim . Kimse önermedi basınçlıyı umarım iyi sonuç verir

Tekrar merhabalar ,

Konuyu açan kişi olarak sonucu da yazmak aynı zamanda teşekkür etmek istedim.

Bugün itibariyle ilk tam tahıl denememin son bardağını içtim ve parti bitti. Başlığı ilk denemede basınçlı fermantasyon ile NEipa diye açarken aslında ilk seferde bu kadar çok tuşa birden basmanın ne derece delilik olduğunu merak etmiştim. Hüsran olma ihtimali yüksekti. Böylesi bir hobide daha basit biralar ile başlayıp Neipa gibi daha masraflı ve meşakkatli ve bir o kadar da hassas bir türü kaynatmanın riskli olabileceği ciddi bir ihtimaldi. Ancak ben iş güç gereği öyle sular seller gibi bira tüketen birisi değilim kurduğum 25 lt ilk bir parti uzun süre bitmeyecekti. Fermenter dolabım olmadığından sıcaklığı kontrol edemezdim ve sadece belli bir dönemde bira yapabilirdim diye düşündüm. Ben basitten başlayıp deneyim kazanana kadar içmeye cidden bayıldığım o güzel aromatik Neipa için yıllar geçecekti. Bu sebeple bu türü yapmakta ısrarcı oldum. Maksadım iddalı olmak hadsizlik yapmak değildi tamamen ihtiyaçlar ve sahip olduğum kaynakların bir sonucuydu. Sonuca gelince beni tatmin etti gerçekten de bence içtiğim iyi Neipalardan birisini yaptığıma inanıyorum. Sonucu naçizane şöyle bırakıyorum.

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyim. Forumdaki diğer arkadaşların dediğine ben de katılıyorum kesinlikle basit reçete ve türler ile başlayıp zamanla daha kompleks süreçlere geçmek daha mantıklı. Açıkcası bir ay içinde biranın biteceğini bilsem ve ilk başta planlarımda olmayan kegerator yapımı planım başta olmuş olsaydı ben de basit bir Smash pale ale ile başlar hem ekipmanı hem de süreci daha iyi tanırdım. Naçizane bir yeni başlayan tavsiyesi olarak ben de daha basit türleri öneririm.

Süreç boyunca karşılaştığım zorluklar kabaca şöyleydi.

1. Isıl stabilizasyon : Mayşeleme aşamasında gerekli sıcaklıklarda yeteri kadar kalmanın yüksek verimli bir mayşeleme için olmazsa olmaz olduğunu okumuştum. Hedeflenen pre boil gravity e ulaşmak için kaynatma kazanını iyi kullanmak gerekiyor. Ben Jet30 kullandım. Ancak bir gün öncesinden aleti kurup sadece su ile kaynatma ve soğutma aşamasına kadar geldim. Harici bir termometre ile kontrol edip dahili termostatı kalibre ettim. Yaklaşık bir buçuk derece yukardan gidiyordu. Bunu yapmadan direk alete güvensem sorun olabilirdi. Ancak ertesi gün esas malt ile mayşeleme esnasında işin içine malt girince işler yine değişti. Pompa kullanımı çok önemli çünkü alttan ısıma yapan kazan, alttan ısınan suyu pompa ile üste gönderip kendince bir sirkülasyon yapıyor. Ancak bu sirkülasyon hızını iyi ayarlamak lazım. Çok hızlı olursa ya da çok yavaş olursa kazanın altı ile üstü farklı sıcaklıklarda olabiliyor. Bir kaç kez hedef sıcaklıkta stabil kalamadım. Özellikle Mash out aşamasında bir yandan malt askıda suyunu süzerken alt tarafta ısınan şerbet bu aşamada pompa çalışmadığı için kontrolsüz ısınıyor. Bu aşamada şerbeti bir şekilde karıştırmak elzem.

2. Su kimyasalları konusu üzerinde en çok araştırma yaptığım kafa yorduğum konuydu ancak birayı içtikten sonra anladım ki ben de henüz onu anlayacak damak oluşmamış :slight_smile: Brewfatherden hesapladığım değerleri maltı eklemeden önce kullandım umarım işe yaramıştır. Elimde bu kimyasallar olduğu sürece bunları kullanacağım ve bunları kullanmadan deneme yapacak lüksüm olmadığı için önemlerini anlamış değilim.

3. Ph dengesi: Bu konu beni en çok yoran konu oldu. Çok fazla masraf yaptığımı düşündüğüm bir aşamada siparişini verdiğim Ph metre piyasadaki en ucuz aletlerden birisiydi. Kesinlikle çok pişmanım. Kalibrasyon sıvılarında kalibre ettiğim alet 5 dakika sonra aynı kalibrasyon sıvısına daldırdığımda önemli ölçüde farklı ölçümler yapıyordu. O sebeple aşağı yukarı bir ölçüm ve brewfatherin hesapladığı miktarda laktik asit ile bir Ph dengesi oluşturmaya çalıştım. Kaynamadan önce elde ettiğim pre boil gravitye bakınca iyi kötü başarmışım diyebiliyorum. Ama o aleti aldığım için kesinlikle pişmanım. o sarı siyah aletten uzak durun derim. Geçenlerde amerikadan aldığım Ph 5.2 stabilizatör denen kimyasal ile yoluma devam edeceğim.

4. Şerbeti soğutma kısmı da önemli ve sorunlara gebe bir proses. Ben daldırma tipi serpantin kullandım. Ve bir gün öncesinden su ile yaptığım denemede soğutmayı da güzelce simüle ettim. Bence bu aşamada öncesinden bir deneme elzem. Serpantinin bağlantı aparatlarının sizin musluğa uyup uymaması, su girişinin ve giderinin kazana olan uzaklığı gibi konuların daha önceden düşünülmesi. elzem. Şerbet 30 derecelere yaklaştığında soğuma ciddi anlamda yavaşlıyor bu sebeple fazla su sarfiyatı oluyor. Bir pompam olsa da buz kalıpları kullanarak sirkülasyon yapsam ne iyi olurdu diye çok düşündüm.

5. Başkalarının sıkça yaşadığını duyduğum pompa tıkanma dip çamuru vs gibi şerbeçti otu posası kaynaklı sorunları Hop Basket sayesinde hiç yaşamadım. Özellikle Neipa gibi yüksek miktarda şerbetçi otu kullanılan türlerde hop basket kullanılması bence çok iyi olur. Aroma etkisi konusunda bir şey diyemem ama proseste sorunsuzluk benim için daha önce gelen bir husustu.

6. Basınçla fermantasyon konusu bence forumda da daha bakir bir konu. Ben de hem daha sonraları yapmak istediğim lagerler için ön çalışma olsun hem de fermentere alışayım diye basınçla fermantasyon denedim. Ancak basıncı maksimum 5 psi da tutarak aslında sadece basit bir giriş yaptım. Böylece birada maya esterleri de oluşurken ben de Spunding valf ile oynayarak basınçta ufak değişiklikler yaparak işleme ısındım. Ayrıca fermantasyonun en hızlı olduğu aşamalarda krausen kapağa yaklaştığı anlarda basıncı yükselterek köpüğü dizginledim ki bu bence iyi bir trikti. Bundan sonraki demlemelerde de az da olsa basıncı kullanmayı düşünüyorum.

7. Fermantasyonun başlaması : Bu konu beni ciddi endişelendirdi. Mayayı ekleyip fermenterin kapağını kapattıktan yaklaşık 24 saat sonra ancak maya çalışmaya başladı. O geçen 24 saat cidden endişelendiriciydi. O kadar emekten sonra kullandığım sıvı mayanın ölmüş olabileceği endişesi can sıkıcıydı. Wyeast London Ale III maya kullandım. Türde kullanılan premium bir maya hatta en çok önerilenden. Smack Pack denilen kendince bir starter mekanizması var. Ama sanırım ben zamanında dolaptan çıkarmadığım için paket şişmeden yani maya aktive olmadan şerbete ekledim ve maya aktivasyona şerbet içinde ulaştı. Bu mini starteri iyi hazırlamak gerekiyor. Bir sonraki denememde yine aynı markanın Kölsch mayasını kullanacağım bakalım olacak mı ? Ama çare iyi bir starter hazırlamakta diye düşünüyorum. Ama bu da bu hobide ayrı bir seviye olmalı bence.

Finalde son anda şişelemeden vazgeçip hızlıca bir kegerator yaptım ve birayı fıçıya alıp orda gazladım. O süreçte de bir çok sorun oldu ancak o başka bir başlığın altında daha anlamlı olur diye ve bu yazıyı artık daha da uzatmamak adına buraya yazmayacağım.

Sonuç olarak ilk denemede bu birayı yaptığım için cidden mutlu oldum. İçenler çok beğendiler. Ciddi manada okuma araştırma yapıp özellikle kaynatma gününde de muazzam bir emek ile olduğunu düşünüyorum. Kaynak olarak temelde John Palmerin How to brew kitabı, Bisonbrew den aldığım online bir eğitim, bira buradanın YouTube videoları ve tabiki bu forumdaki kıymetli bilgiler ve yardımsever forum kullanıcılarının desteklerinden faydalandım.

Hem bu başlık altında hem de diğer başlıklarda bana yardımcı olan forumun kıdemlilerine ama özellikle her sorumu sabırla yanıtlayan her aşamada destek veren reçetenin de sahibi @Crusher a içtenlikle teşekkür ediyorum.

17 Beğeni

Öncelikle elinize sağlık, hobiye çok hızlı bir giriş yaptınız. Mash out aşamasında maltı şerbetten ayırmıyoruz dolayısı ile böyle bir sorun oluşmuyor. Kastettiğiniz yağmurlama aşaması ise makineyi çalıştırmazsanız bir sorun olmaz.

2 Beğeni

Sevgili Özer’in dediği gibi mash out süresini ne kadar seçtiyseniz o süre boyunca seçilen sıcaklı değerinde malt bekliyor, arkasından yağmurlamaya geçtiğinizde ister makineye ısınmasına devam ettirin, isterseniz yağmurlama bitinceye kadar ısıtmayın. Ben zaman kazanmak için yağmurlama esnasında ısıtmaya başlıyorum, ama daha düşük bir watt derecesinde, 2.200 watt ile kaynatma yapacaksak, 1.500 watt veya daha düşük bir derecede çalıştırıyorum, makine kaynatma sıcaklığına gelmeden önce malt’da iyice süzülmüş oluyor, sonra watt’ı arttırıyorum.

Basınçla fermantasyonu bende merak etmeye başadım, seneye umarım bir fermanter temin eder ve denemelere başlamış olurum :slight_smile: Elinize sağlık

3 Beğeni

Rica ederim ne demek. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. İlk denemeyi neipa ile yapıp başarılı olmak da bir başarıydı. Azminiz alkışı hakediyor :clap:t2:

Mash out kısmında diğer arkadaşların yorumlarına katılıyorum. Yağmurlama aşaması ile karıştırıyor olabilir misiniz? Yağmurlama aşamasında kazan ısınmaya devam ediyorsa boil adımını erken başlatıyorsunuz demektir. Yani siz maltı süzdürürken kazan ısınmaya devam ederek boile doğru yol alıyor.

Yanıtlar için çok teşekkür ediyorum. Evet mash out değil yağmurlama sonrası maltın süzülmesini beklerken yaşadığım sorundan bahsetmek istemiştim . Tavsiyelerinizi bir dahaki denemede uygulayacağım. Yine @Crusher dan ödüllü bir kölsch reçetesi aldım bugün yarın kaynatırım :slight_smile:

1 Beğeni

Yağmurlama aşamasında makinenin ısıtmayı durdurmuş olması gerekiyor. Yağmurlama bitmeden kaynamaya programlamayın. Daha doğrusu kaynama başlayana kadar yağmurlamayı bitiremeyecekseniz bu aşamada kaynamaya ayarlı olmasın.

Kölsh reçetesi bana ait değil. Ödüllü reçeteler konusunda bulunan @Msk ya ait bir reçete. Konu linkini de atmıştım size. Şimdiden kolay gelsin.:ok_hand:

3 Beğeni

Anladım hocam çok teşekkür ediyorum.

O zaman Sezar’ın hakkı Sezar’a :slight_smile: umarım reçetenin hakkını veririm . @Msk ya şimdiden teşekkürler :slight_smile:

2 Beğeni

Neden olmasın?
Bugüne kadar zaman kazanmak adına mashout biter bitmez sepeti süzme pozisyonuna alıp kaynamaya yol verip, o arada da yağmurlamayı yaptım. Kaynamaya ulaşana kadar geçecek zamanda yağmurlama hızla biterken sepet içi de tamamen süzülüyor, 97-98 derecelerine kadar gelince sepeti indirip kaynatmaya doğru ilerliyorum. Bu yöntemin hiçbir zararını da görmedim.

Ben de yoğun bir malt süzmüyorsam yağmurlama aşamasında ısı yükseltimine geçiyorum zaten.

1 Beğeni