İlk Fıçılama Öncesi Sorular

Bende mi video çekeyim :slight_smile: yani bu şekilde daha zor geldiğinden ben dik konumda sallıyorum. Aynı şekilde her seferinde co2 nin bira içinde çözülmesini yani sesi dinliyorum.

5 Beğeni

Bence güzel olur sende bir video çeksen

2 Beğeni

Merhaba co2 tüp dolumu yaptıracağım, Edirne veya Tekirdağda dolum yaptırabileceğim neresi var ? Ve şu an 10kg tüm dolum ne kadar ? yakın zamanda dolum yaptıran var mı ?

1 Beğeni

Salı günü 100 TL’ye doldurdum 10 litrelik tüpü. Ankara’da.

2 Beğeni
  1. el 2 litre tüp buldum. kaç fıçı için yeterli olur?
1 Beğeni

6-7 ay yeter:) tabi bağlantıları iyi yaparsanız

2 Beğeni

hocam özür diliyorum ama 6-7 ay kaç fıçı ediyor :))

1 Beğeni

Tam olarak şu kadar fıçı diyebilmem mümkün değil. Şöyle anlatayım. 10 litre tüpüm var. 5 kg gaz doldurdum. 5 fıçılı sistemim var. 10 batch yapmışım. 1/5 azalmış 1 yılda

5 Beğeni

ooo tamamdır o zaman ya 2 litre yeter bana :slight_smile:

2 Beğeni

Kabaca ortalama bir biranın gazlanması için (ale veya lager) litre başına 5 gram, servis ve dışarı itilmesi için 1 gr; kaçak, köçek, fıslatma payını %15 falan hesaplasanız: bir litre bira için 7 gr co2 harcamanız olur. 2000 gr.’ı 7’ye bölsek 285 litre biraya buda yaklaşık 14-15 cornelius kege denk gelir.

Ya da ben şöyle bir şey bırakayım buraya:

15 Beğeni

Merhaba arkadaşlar,
Fıçı işine ben de yeni geçenlerdenim.

Bir kaç ufak sorum olacak,
Öncelikle kegerator için hortum uzunluğu hesabını öğrendim kabaca. Fakat burada hortum çapı ne olmalı? Sebillerde kullanılan (6mm dış çap genişliğinde) gıda uyumlu hortumları kullanabilir miyiz?
Stout birayı nitro ile gazlandırmak istiyorum. Karışım tüp yaptırabilirim genelde bira için oran %30 Co2 %70 nitro şeklinde okuduğum kaynaklarda. Bu oranı neye göre belirleyebiliriz ya da en ideali nedir?

Benim nitro oranı belirttiğiniz şekilde ve oldukça memnunum

Hortum kalınlığı hakkında bilgi ya da fikir verebilecek olan var mı acaba :slight_smile:

https://www.ficibira.com/urun-kategori/aparatlar/page/3/

1 Beğeni

Genellikle 8mm ya da 10mm kullanılıyor.

Öncelikle teşekkürler, fakat soruma yanıt alamadım. Genel olarak 8 ve 10 mm kullanıldığını biliyorum. Sadece 6mm kullanmamda bir sorun var mı? Daha doğrusu kalınlığı düşürmenin ya da arttırmanın etkisi nedir? Merak ettiğim asıl olarak bu.

Selam tekrar. Daha ince olması daha iyi. Boru uzayıp inceldikçe direnç arttığı için köpüklenme azalıyor ve gaz/köpük oranı daha ideale yakın bir bira elde ediliyor. Bunun normalde bir hesabı var ama bulamadım. 8 mm’lik hortum kullanıldığında fıçıdan musluğa kadar 3 metrelik bir hortum gerekiyor diye biliyorum.

Sorunuzu bu şekilde sormadınız ki :slight_smile:
Her iki hortumun (sıvı-gaz) iç çapı 6mm, sıvı hortumunun et kalınlığı daha fazla ve daha fazla basınca dayanıklı. 6 mm dış çaplı hortum zaten sisteme uymayacaktır. Benim bir musluğumda denemek için taktığım 10 mm dış, 6mm iç çaplı su arıtma hortumu var ve sıkıntı yaşamadım. Ama doğrusu yukarıda atmış olduğum linktekileri kullanmak.

1 Beğeni

Eva barrier 4x8 mm. kullanıyorum, manasız hat uzunluğuna başvurmak zorunda kalmadan sıfır köpüklenme.

2 Beğeni

İlk yazdığımda aslında 6mm su sebil hortumu kullanabilir miyiz derken sorduğumu düşünmüştüm :slight_smile: ama düşündüğüm şeyi siz yapmışsınız zaten.
Anladığım kadarıyla ince boru basıncı düşürmek ve köpüklenmeyi önlemek için ideal. Teşekkür ederim ilginize :slight_smile:

2 Beğeni