İlk Fıçılama Öncesi Sorular

merhabalar ben de düşünebilirim

Peki gaz konnektörünü sökmeden ball lock üzerinden gaz çıkışına hortum bağlayıp ucunu suya soksak (hava kilidi gibi) fermantasyon sırasında gaz çıkışı olur mu? Yoksa sökmek şart mı??
Teşekkürler…

Hiç sorun olmuyor. O şekilde de yaptım. Ancak konnektörü komple sökünce, fıçı içinde krausen için daha geniş alan kalıyor. Eğer konnektör takılı kalırsa gaz borusu biraz daha aşağı indiği için karausenin borudan gelme ihtimali daha yükseliyor. Ondan ben komple çıkartıyorum daha rahat.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz iç çapı 12mm olan boruyu nerden temin ettiniz acaba??

Şudur kendisi

1 Beğeni

Bayramdan 1 hafta sonra elime 200 adet fıçı geçecek ön talep oluşturuyorum
Lütfen WhatsApp dan adet sayısı belirtin
05446463080

1 Beğeni

WhatsApp iletişim 05446463080

1 Beğeni

Merhaba, fiyat bilgisi var mı?

Fiyat bilgisi alabilirmiyiz acaba?? Whatsgaptan da yazdım cvp vermediniz

Bana şöyle bir yanıt vermişti. Aynen paylaşıyorum.

“Merhabalar
Bayramdan sonra çok daha net bir fiyat ile yazacağım ama
Minimum 700 max 1000 TL olacak
Nakliye
Conta değişimi
Dış kısma pasta
Ve basınç testi yapıldıktan sonra cüzi bir kar ekleyerek kargo dahil bir fiyat sunmayı düşünüyorum”

Merhaba
Bin TL aetı kargo olacak

Merhaba muhtemelen bin TL artı kargo olacak

1 Beğeni

Belki forumda yazılmıştır ama rastlamadım, iki fıçımız ancak bir basınç çıkışlı regülatörümüz olduğu durumda, regülatörden gelen co2’yi duotight Tee ile iki fıçıya yönlendirdiğimizde iki fıçıyı da eşit sıvı miktarında doldurdurmuş olursak, regülatörden eşit PSI verdiğimiz varsayabilirmiyiz?
İlk fıçımı geçen hafta doldurdum, ikincisi de yakında dolacak, biri gazlandığında tak çıkar yaparak ikinciyi gazlandırırım demiştim, ama aynı anda başlarsam ikisini birlikte eşit şekilde gazlandırmak mümkün mü diye, belki saçma, bir fikir geldi aklıma.

Öncelikle regülatörden verdiğiniz basınç Tee ile eşit miktarda dağılacaktır. Sanırım 1 adet gaz konnektörünüz var ki tak çıkar yapmaktan bahsediyorsunuz. Hızlı gazlandırma yaparak sorunuzu çözebilirsiniz.
Hızlı gazlandırma nasıl yapılır ?
Regülatör 30 psi ayarlanır. Gaz konnektörü bira dolu fıçıya takılır. Fıçı yan yatırılır. 10cm ileri 10 cm geri şeklinde hızlı hızlı yarım yarım yuvarlanarak sallanır. Taa ki tüpten gaz geliş sesi kesilene kadar yani yaklaşık 5dk. Fıçınız gazlandı. Fakat yüksek basıncı servis basıncına getirmeniz gerekiyor. Bunu gaz konnektörünü çıkararak tahliye valfinden yapın ki bira gaz hortumuna gelip regülatöre bulaşmasın. Tamamen yavaş yavaş gazını boşaltın (hızlı boşaltırsanız bira püskürtebilir) yada servis basıncına yakın tahmini boşaltım yapın. Biranız 10 dk da gazlanmıştır afiyet olsun.

1 Beğeni

Bilgiler için teşekkürler. Hızlı gazlandırmadan önce standart şekilde gazlandırma ile tat nasıl olacak onu görmek istiyorum, acelem yok, hızlı gazlandırmaya da elbet sıra gelecek. Ball lock gaz konnektörüm fazla var. Regülatörden gaz çıkışını ayarladığımda ve bu gazı tee ile ayırdığımda, fıçılar da eşit hacimde dolu değilse acaba eşit gaz verirmiyim diye merak ettim.
Fıçılardan biri daha fazla dolu biri daha az dolu ise bana sanki eşit gaz gitmez gibi bir fikir geldi, bilgim az olduğu için elbette saçma bir düşünce olabilir :slight_smile:

varsayabilmek ne kelime, tam olarak dediğinizi yaparsınız.
Gaz dağıtıcılarda aynı prensipte çalışır zaten, sadece onların hat çıkışlarında ekstra vana vardır, kullanılmayan hat kapatılır.

1 Beğeni

Super…harika…sağol…:slight_smile:

1 Beğeni

Önce fıçıdaki birayı soğumayı unutmayın tabi diye ekleyeyim :slight_smile:

2 Beğeni

Gaz fizik prensibi gereği heryere eşit basınç yapar. İsterseniz fıçınız boş olsun aynı basınç ulaşır.

1 Beğeni

Hep bir detay, hep bir detay :slight_smile:
Pazar büyük gün, pazar tadına bakacağm, daha önce 5lt çeik fıçı ile co2 tüpleri ile deneme yapmıştım ve gazlanma miktarı ve tadı hiç sevmemiştim, elimdeki 5l çelik fıçıda 3-4 senedir tozlanmış bir şekilde bekliyor. Herkez fıçı da gazlanmayı öyle bir övdüki, kesin 5lt çelik fıçıda co2 tüpleri ile beceremedim dedim, umarım pazar güzel bir bira içerim :slight_smile: