Imperial Stout yapmak

elimde irish stout kit biram var. bunu imperial sotut a götürmek istiyorum fakat kitin yanında gelen maya buna izin verir mi bilemiyorum . yeni maya almalı mıyım? kaç gram almam gerekir ? bu konuda deneyimi olan arkadaşlar…

Kitten imperial stout yapılamaz doube stout olur , çünkü imperial stoutta roasted barley var , haa partial mash şeklinde bir birleştirme düşünülürse olabilir, iki kiti tek kitlik su miktarıyla kurup mayşelenip roasted barleyiden gelen şıra da katılırsa olabilir

4 Beğeni

Kit mayasının özelliklerini bilemiyorum ama standart bir bira mayasının %9-10 alkole dayanabildiğinden yola çıkarak max %9 ABV bir imperial stout’u kurtarır diye düşünüyorum.

Kitten imperial stout yapma konusunda @Durul a katılıyorum, partial mash daha mantıklı görünüyor, bir konu da 60-65 IBU olacak bir acılığın kit içeriğiyle tutturulma meselesi, iki kiti az su ile yaparak bu değeri yakalamak kolay değil, ne yazık ki ibu ölçecek bir aygıtımız yok, bu nedenle hesaplama uygulamalarına güvenmek tek yol.

Eğer denemeye karar verirseniz deneyimlerinizi paylaşırsanız hepimiz faydalanma imkanı buluruz. Şimdiden başarılar :slight_smile:

6 Beğeni

Evet ibu kısmı da ayrı bir mevzuu, zor.

2 Beğeni