İrish Stout Kiti Kurulumu

Herkese merhaba. Pandeminin başlamasıyla evde bira kiti ile kendi biramı yapmaya başladım. Henüz yolun çok başında olup bugüne kadar 5. kovamı dün şişeledim. Biraburada’dan aldığım İris Stout Kitini 1 kg şeker ile 15 gün boyunca 20-25 derecede kovada beklettim. Yoğunluk ölçünü yapıp şişelemeye geçerken biranın renginin hiç de siyah veya koyu kahverengi olmadığını fark ettim. Ölçüm sonuçları gayet iyi, tadı güzel olsa da stout bira tadı ve yoğunluğu yok. Daha önce stout kit kurmuş bence gayet güzel siyah bira elde etmiştim. Ancak bu son kovada kırmızı veya açık kahverengi denebilecek şeffat bir bira elde ettim. Fotoğraf çekmeyi unuttum paylaşamıyorum, önümüzdeki günlerde biraz bekleyip gazlandıktan sonra paylaşırım. Bu tarz bir sorun ile karşılaşan var mı? Neyi yanlış yapmış olabilirim?

Biraz fazla sulandırmış olabilir misiniz acaba?
Bahsettiğiniz kiti özellikle biliyor değilim ama bazı kitler 20 litrelik oluyor mesela…

1 Beğeni

‘‘23L Kurulur, fermenterin dibindeki maya ve tortu harici 40 - 43 adet kadar 50cl şişe elde edilir’’ kullanma kılavuzu ve satış linkindeki bu açıklamaya güvenerek 23 litre kurdum. Muhtemelen dediğiniz gibi bu sebepten dolayı açık renk oldu. Umarım en azından tadı güzel içilebilir bira elde ederim. Teşekkürler

1 Beğeni

Ben de bu kiti kurmuştum fakat renk olması gerektiği gibi koyu kahve - siyahtı. Sizde durum niye öyle oldu merak ettim.
Selamlar

1 Beğeni

Merhaba bende 22 litre 1 kg dekstroz ile kurmuştum %5.6 civari bir alkol oranına sahiptim. Gayet güzel olmuştu. Sizde neden böyle oldu anlamadım. 1-3 litre arası az kurmak bence daha verimli oluyor. Malt tadi daha çok geliyor.