İrish Stout Kiti Kurulumu

Herkese merhaba. Pandeminin başlamasıyla evde bira kiti ile kendi biramı yapmaya başladım. Henüz yolun çok başında olup bugüne kadar 5. kovamı dün şişeledim. Biraburada’dan aldığım İris Stout Kitini 1 kg şeker ile 15 gün boyunca 20-25 derecede kovada beklettim. Yoğunluk ölçünü yapıp şişelemeye geçerken biranın renginin hiç de siyah veya koyu kahverengi olmadığını fark ettim. Ölçüm sonuçları gayet iyi, tadı güzel olsa da stout bira tadı ve yoğunluğu yok. Daha önce stout kit kurmuş bence gayet güzel siyah bira elde etmiştim. Ancak bu son kovada kırmızı veya açık kahverengi denebilecek şeffat bir bira elde ettim. Fotoğraf çekmeyi unuttum paylaşamıyorum, önümüzdeki günlerde biraz bekleyip gazlandıktan sonra paylaşırım. Bu tarz bir sorun ile karşılaşan var mı? Neyi yanlış yapmış olabilirim?

Biraz fazla sulandırmış olabilir misiniz acaba?
Bahsettiğiniz kiti özellikle biliyor değilim ama bazı kitler 20 litrelik oluyor mesela…

1 Beğeni

‘‘23L Kurulur, fermenterin dibindeki maya ve tortu harici 40 - 43 adet kadar 50cl şişe elde edilir’’ kullanma kılavuzu ve satış linkindeki bu açıklamaya güvenerek 23 litre kurdum. Muhtemelen dediğiniz gibi bu sebepten dolayı açık renk oldu. Umarım en azından tadı güzel içilebilir bira elde ederim. Teşekkürler

1 Beğeni

Ben de bu kiti kurmuştum fakat renk olması gerektiği gibi koyu kahve - siyahtı. Sizde durum niye öyle oldu merak ettim.
Selamlar

1 Beğeni

Merhaba bende 22 litre 1 kg dekstroz ile kurmuştum %5.6 civari bir alkol oranına sahiptim. Gayet güzel olmuştu. Sizde neden böyle oldu anlamadım. 1-3 litre arası az kurmak bence daha verimli oluyor. Malt tadi daha çok geliyor.

Bende aynı firmadan aynı kiti 1.5kg koyu malt özü ile kurdum OG=1058 ölçtüm 13.01.2024 FG=1022 çıktı sanki bu FG durdu gibi geldi. Sıdaklık 20-21 derece firma kovayı çalkalayıp sıcaklığı arttırmam gerektiğini söyledi. Sizin fikirlerinizi merak ediyorum

Dediğini yapacaksın. Sonucu bekleyeceksin. Hidrometreyi yanından ayırma. Stuck fermantasyon diyorlar bu duruma galiba. Ekstra maya ekleyip devam ettirende var.

1 Beğeni

Benim bildiğim 20lt su + şerbetçi otlu maltözü + sade maltözü yada şeker. Bu şekilde 23lt hacim elde ediliyor ama gördüğüm kadarı ile 23lt su koyup üstüne maltözleri ekleniyor. Bu fazla su koyma durumu gövdeyi düşürüyor, yoğunluğu azaltıyor. Hele stout gibi bir birada istenmeyen bir durum bence. Sırf yoğun kremamsılık elde etmek için yulaf katılmıyor mu stout tariflerine. Fazla su ekleyerek bunu engellemiş oluyorsunuz.

1 Beğeni

Hımmm Diğer firmada 1 tatlı kaşığı maya besini ekleyin dedi. Diyelimki sonuç alamadık. Şişelesem ne olur sizce

Aynı kiti zamanında kurmuş biri olarak ilk aklıma gelen acaba iyi karıştırmamış olabilir mi oldu veya sizin aldığınız kitte bir sorun olabilir. OG ve FG kaçtı?

1.058 OG baya yüksek geldi, başka şeker ilavesi yapmadınız mı? Kaç litre kurulum yapmıştınız? Şişeleme için 1.022 yüksek bir gravite bana göre çok fazla gövdeli ve damağı yoran bir bira olabilir. Fermantasyon şişede devam ederse şişeler fazla gazlanıp patlayabilir. Bence dedikleri gibi sallayın, sıcaklığı arttırın olmazsa maya besini ekleyin o da olmazsa ek maya eklenebilir.

1 Beğeni

Aldığım kit Irısh Stout 3kg+1.5kg koyu maltözü üzerine maya besini eklemesi yaptım

1 Beğeni