iSpindel Yapımı ve Yapılandırılması

Pili küçültmek mümkün olabilir belki, ama asıl belirleyici unsur kullanılan geliştirme kartının genişliği gibi duruyor. Kullandığım Wemos LOLIN32 Lite 50mm x 25.4mm boyutlarında olduğu için en az 26mm genişliği olan bir tüp kullanmak gerekiyor.

2 Beğeni

Hocam malzemeleri tüp içinde sabitleyemezseniz, ne kadar kalibrasyon yaparsaniz yapin doğru ölçüm yapamazsınız. İçnde oynadıkça kalibrasyon bozulacaktır. O yüzden ya PCB yada 3D print üzerine montaj yapıp tüp içine sabitlemeniz gerekecektir.

Bu noktada da kullandığınız cam tüp uygun değil. Aşağıda görüldüğü gibi kapaktan dolay üst kısım boğumlu.
image
Buda PCB/3D print genişliğinin tüpün iç çapından küçük olması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor ki bu durumda tüp için de sabitlemek pek mümkün değil.

@Msk da teklif etmiş, bende de fazla PET tüp mevcut, gönderebilirim.

Pil için şarj modülü göremelim listede. Sanırım onu da her seferinde söküp dışarıda şarj ederek kullanacaksınız. Eğer varsayımınm doğru ise bunu da tavsiye etmem. Sök-tak sonrası tekrar kalibrasyon yapmak gerekecektir.

3 Beğeni

Selamlar,

Kalibrasyonun sağlığı açısından parçaların sabitlenmesi gerektiğinin farkındayım, bu sadece doğru tüpü bulana kadar ötelediğim bir konu. PET tüp teklifiniz için de teşekkür ederim, Santrifüj Tüpünü denedikten sonra onlarla da deneme yapabiliriz belki.

Pil için şarj modülü geliştirme kartında zaten bulunuyor (TP4050 LiPo Charger) Şu resimde de charge ledi işaretlenmiş, dolayısıyla sök-tak yapmaya gerek olmamalı:

Şu videoda 00:31’de charger modülü olduğu belirtiliyor: Tech Note 061 - WEMOS ESP32 Lite (Review and differences) - YouTube

2 Beğeni

Ben daha uygulamaya geçmedim ama kalibrasyon aşamasından çok önce basit ölçmeler ile
tüm komponentlerin yatayda ağırlık merkezlerini ve ağırlıklarını tayin edip, pozisyonlarını ona göre belirleyip, kaba bir dengeleme yapmak gerekir diye düşünüyorum. Kalibrasyonu da en ağır komponent olan pilin PCB ya da 3D print şase üzerinde kaydırılabilir montajıyla sağlamayı düşünüyorum. Eğer becerebilirsem bütün şaseyi kapağa monte ederim, tek hareketli parça olarak tüpün kendisi kalır (Pilin kalibrasyon hareketi dışında).

Herhalde şarj gerilimini de USB soketinden alıyordur. Konnektör takıp çıkarmaları sırasında mekanik kalibrasyonu bozmamak için soketin kuvvet uygulamaya gerek kalmadan rahat erişilebilir durumda olmasında fayda var.

2 Beğeni

Hocam bu şekilde içindeki parçaları tüpün içine sabitlemediğiniz sürece kalibrasyon parçaların hareketi ile bozulur.

2 Beğeni

Bunları tüpün boyutunu göstermek için paylaştım arkadaşlar, ne yaptığımı aşağı yukarı biliyorum, uyarılar için teşekkürler :slight_smile:

Tekrar merhaba,

Yüzen dijital hidrometre konusunda ufak da olsa bazı ilerlemeler kaydettim. Öncelikle wifi bağlantısı yapabilir hale geldi, daha sonra gyro modülünü aktive edip x, y, z koordinatlarını almaya başladı ve en sonunda da üzerinde bir web server çalıştırarak bu koordinatları ekrana çizen bir demo ortaya çıktı.

Sanırım artık doğru boyutlardaki bir tüpe düzgünce yerleştirip kalibre etmekle uğraşmak için gereken noktaya yaklaştı.

Tabii bu yazılımda nasıl yapılır pek bir fikrim yok, biraz örnek kod bulup kurcalamam gerekecek.

İyi haftasonları.

2 Beğeni

@Msk @Alpayc arkadaşlar tüp konusunda pek ilerleme kaydedemedim, denediğim santrifüj tüpleri biraz ufak kaldı, araya biraz rahatsızlık ve meşguliyet girince de herkesin ulaşabileceği bir alternatif arayışım sekteye uğradı.

Eğer teklifiniz hala geçerliyse, elinizdeki preform PET tüplerden bir iki tanesine talibim.

1 Beğeni

Kalibrasyonuyla ilgili güzel ve detaylı bir yerli kaynak olmuş.

3 Beğeni

Merhabalar
Ben de DIY floaty yapmaya karar verdim fakat projede kullanılan tüpü bulamadım.
@e-rider Borosil tüpü biraz büyük ve kalibrasyonda sorun çıkardı mı?
@Msk Hocam siz kullandığınız pet tüplere benziyor demişsiniz, ölçüleri nedir acaba?

Hocam tüpün ölçülerine şu anda bakmam mümkün değil @Alpayc de yedek tüp olabilir

2 Beğeni

@Msk gönderdiği tüplerden bir kısmı duruyor, müsadesi ile gönderebilirim.

3 Beğeni

Mümkünse çok makbule geçer benim için. @Msk

1 Beğeni

Tabii ki hocam ne demek

5 Beğeni

Teşekkürler @Msk . @Alpayc özelden mesaj gönderdim hocam.

2 Beğeni

Çalışmam tamamlandı ve @Ehlikeyf e gönderilmek üzere paketlendi.
@Msk & @Alpayc tüp için tekrar teşekkürler.
Ayrıca iSpindel yapımının altında Floaty yapımı oldu kusura bakmayın. :slight_smile:
Sanırım uygulamasıda @Ehlikeyf tarafından yapıldığında yeni bir konuyu hak ediyor, detaylı olarak youtube kanalından paylaşacaktır.

6 Beğeni

5 Ocak 2023 de çeşmeden doldurduğum suda yaptığım denemede sorunsuz çalışıyor. Desteğini esirgemeyip bir kaç hesaplama ayarlayan sevgili @Alpayc ye çok teşekkür ederim. Bira kurduğum yerde internet olmadığı için yakın zamanda (yarın) kovanın birini uygun yere taşıyıp hidrometre ve refraktometre ile kıyaslama yapmayı plânlıyorum.

5 Beğeni

Merhabalar, iSpindel için üretim aşamasındayım ancak pet preform bulmakta zorlanıyorum. Bunun için güncel olarak bir çözüm mevcut mudur?

Ebay de mevcut alabilirsiniz ?

Arkadaşlar burada ayrıntılı yapımını anlattım isteyen faydalansın birde preform olarak a101 de baharat kutuları var 38mm kapak oluyor (5 lt su damacanası) ben onlardan kullandım sadece ağırlık fazla koymak istiyor

Birde gravitymoon var yazılım olarak oda güzel

7 Beğeni