iSpindel Yapımı ve Yapılandırılması

Peynire kanalize olanları başladıkları işi bitirmeye davet edelim :grin:

1 Beğeni

Merhabalar,

Bir süredir aklımda olan iSpindel benzeri bir “yüzen hidrometre” yapma projesine başladım. Henüz nihayete ermemiş olsa da gelişmeleri buradan paylaşarak kayıt altına almanın iyi olacağını düşündüm.

Gerekli parçaların bulunurluğu ve birleştirme kolaylığı açısından https://floatyhydrometer.com/ projesini esas aldım. Sağladığı yazılımın özgür yazılım veya açık kaynak kod olmaması sebebiyle geliştirme imkanı pek yok gibi görünüyor, ancak ihtiyaca göre yeni bir yazılım modeli oluşturulabilir, hatta donanıma eklemeler yapılabilir diye düşünüyorum. Ülkemizde bulunabilen uygun fiyatlı donanım üzerinde çalışan bir yazılım oluşturma fikri uzaktan da olsa kulağa hoş geliyor.

Gelelim malzeme listesine:

Toplam 287,13

Bu fiyat 250 TL’ye yakın bir yere çekilebilir diye düşünüyorum, özellikle 74.08 TL’lik cam tüp hem biraz büyük hem de pahalı. Henüz kalibrasyon ile uğraşmadığım için net yorum yapamıyorum, ama benzer projelerde kullanılan malzemelere bakarak, tek tek satılan 3.53 TL’lik 30x120 mm’lik şu tüpün de iş göreceğini düsünüyorum Steril Falkon tüpü 50ml. Cam kadar sağlıklı olmasa bile 10 tane sipariş edip gerektikçe değiştirmek de mantıklı olabilir. Bu alternatifi de deneme planım var.

Özet olarak cihazın fiyatını belirleyen 3 ana kalem kalıyor, geliştirme kartı + gyro modülü + pil. Bunların toplamı (Nisan 2022 itibariyle) ~200 TL gibi bir fiyata denk geliyor.

Parçaların nasıl birleştirileceği şu videoda anlatılıyor: DIY Floaty Hydrometer - Brew beer at home - YouTube
Oldukça zahmetsiz bir süreç diyebilirim. Gyro modülünün üzerindeki ledi çıkarmak biraz zor oldu, onun dışında kartın üzerine 4 pin onun da üzerine üzerine Gyro sensörünü lehimliyoruz. Bir de dokunmatik buton gibi kullanarak Bluetooth’u aktif etmek için tek bir pin lehimlemek gerekiyor.
Bunun dışında pil yuvası ile 2 pin konnektörü de lehimlemek lazım, ayrıca +/- kutupları ters olduğu için 2 pin konnektördeki siyah ve kırmızı kabloların yerini değiştirmem gerekti.

Pil ve geliştirme kartını tüpün içine sabitlemek için 3D print edilebilen bir proje var sitede ancak kullandığım tüp aynı olmadığı için bununla uğraşmak istemedim, Cam tüp dışında 50 ml’lik plastik tüpü de deneyeceğim için bunu şimdilik daha ilkel yollarla halledip bir an önce kalibrasyona geçmeyi planlıyorum.

Youtube açıklamasında yer alan yazılımı cihaza yükledikten sonra android uygulaması ile cihaza bağlanabildim ancak henüz kalibrasyon veya ısı ve açı verilerini alacak kadar deneme yapma şansım olmadı.

Yorumlarda ısı ölçümü için MPU6050 Gyro sensörü üzerindeki internal ısı sensörü kullanıldığı belirtilmiş ancak baktığımda bu sensörün aslında çipin sıcaklığını verdiğini gördüğüm için daha saglıklı sıcaklık ölçümü yapmak adına (iSpindel’de de kullanılan) bir DS18B20 Isı Sensörü’nü yedekte bekletiyorum (15 TL).

Gelişmeler şimdilik bu kadar, ilerledikçe yeni veriler ve fotoğraflar ile konuyu güncellemeye çalışacağım. Asıl hedefim cihazdan verileri wifi veya bt ile alacak seviyede kendi kodumu geliştirmek ama iş/ev yoğunluğundan buna ne kadar fırsat olacak pek emin değilim.

7 Beğeni

Kolay geldin diyebiliyorum sadece…(teknik bilgim olmadığı için) Heyecanla bekliyorum şahsen.

3 Beğeni

Bu projede kullanılan tüpün sizin linkini verdiğiniz 150ml cam tüp olduğuna emin misiniz? Sanki bizim kullandığımız pet tüplere benziyor.

1 Beğeni

Daha ince tüpler için şu boyutta bir pil seçilebilir:

Bu da kayıtlara geçsin.

Projede kullanılan tüp elbette aynı değil, bu preform PET tüpleri bulmak pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden TR piyasasında bulunabilen alternatifleri deniyorum. Doğru bir kalibrasyon yapıldığı sürece kullanılan tüpün çok bir önemi olmamalı.

Ayrıca bu tür bir cihazı daha önce kullanmadım ama şu an denediğim boroslikat tüpün gerekenden fazla büyük olduğu kolayca hissediliyor.

2 Beğeni

İhtiyacınız olursa bende fazlasıyla var gönderebilirim.

3 Beğeni

Pili küçültmek mümkün olabilir belki, ama asıl belirleyici unsur kullanılan geliştirme kartının genişliği gibi duruyor. Kullandığım Wemos LOLIN32 Lite 50mm x 25.4mm boyutlarında olduğu için en az 26mm genişliği olan bir tüp kullanmak gerekiyor.

2 Beğeni

Hocam malzemeleri tüp içinde sabitleyemezseniz, ne kadar kalibrasyon yaparsaniz yapin doğru ölçüm yapamazsınız. İçnde oynadıkça kalibrasyon bozulacaktır. O yüzden ya PCB yada 3D print üzerine montaj yapıp tüp içine sabitlemeniz gerekecektir.

Bu noktada da kullandığınız cam tüp uygun değil. Aşağıda görüldüğü gibi kapaktan dolay üst kısım boğumlu.
image
Buda PCB/3D print genişliğinin tüpün iç çapından küçük olması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor ki bu durumda tüp için de sabitlemek pek mümkün değil.

@Msk da teklif etmiş, bende de fazla PET tüp mevcut, gönderebilirim.

Pil için şarj modülü göremelim listede. Sanırım onu da her seferinde söküp dışarıda şarj ederek kullanacaksınız. Eğer varsayımınm doğru ise bunu da tavsiye etmem. Sök-tak sonrası tekrar kalibrasyon yapmak gerekecektir.

3 Beğeni

Selamlar,

Kalibrasyonun sağlığı açısından parçaların sabitlenmesi gerektiğinin farkındayım, bu sadece doğru tüpü bulana kadar ötelediğim bir konu. PET tüp teklifiniz için de teşekkür ederim, Santrifüj Tüpünü denedikten sonra onlarla da deneme yapabiliriz belki.

Pil için şarj modülü geliştirme kartında zaten bulunuyor (TP4050 LiPo Charger) Şu resimde de charge ledi işaretlenmiş, dolayısıyla sök-tak yapmaya gerek olmamalı:

Şu videoda 00:31’de charger modülü olduğu belirtiliyor: Tech Note 061 - WEMOS ESP32 Lite (Review and differences) - YouTube

2 Beğeni

Ben daha uygulamaya geçmedim ama kalibrasyon aşamasından çok önce basit ölçmeler ile
tüm komponentlerin yatayda ağırlık merkezlerini ve ağırlıklarını tayin edip, pozisyonlarını ona göre belirleyip, kaba bir dengeleme yapmak gerekir diye düşünüyorum. Kalibrasyonu da en ağır komponent olan pilin PCB ya da 3D print şase üzerinde kaydırılabilir montajıyla sağlamayı düşünüyorum. Eğer becerebilirsem bütün şaseyi kapağa monte ederim, tek hareketli parça olarak tüpün kendisi kalır (Pilin kalibrasyon hareketi dışında).

Herhalde şarj gerilimini de USB soketinden alıyordur. Konnektör takıp çıkarmaları sırasında mekanik kalibrasyonu bozmamak için soketin kuvvet uygulamaya gerek kalmadan rahat erişilebilir durumda olmasında fayda var.

2 Beğeni

Hocam bu şekilde içindeki parçaları tüpün içine sabitlemediğiniz sürece kalibrasyon parçaların hareketi ile bozulur.

2 Beğeni

Bunları tüpün boyutunu göstermek için paylaştım arkadaşlar, ne yaptığımı aşağı yukarı biliyorum, uyarılar için teşekkürler :slight_smile:

Tekrar merhaba,

Yüzen dijital hidrometre konusunda ufak da olsa bazı ilerlemeler kaydettim. Öncelikle wifi bağlantısı yapabilir hale geldi, daha sonra gyro modülünü aktive edip x, y, z koordinatlarını almaya başladı ve en sonunda da üzerinde bir web server çalıştırarak bu koordinatları ekrana çizen bir demo ortaya çıktı.

Sanırım artık doğru boyutlardaki bir tüpe düzgünce yerleştirip kalibre etmekle uğraşmak için gereken noktaya yaklaştı.

Tabii bu yazılımda nasıl yapılır pek bir fikrim yok, biraz örnek kod bulup kurcalamam gerekecek.

İyi haftasonları.

2 Beğeni

@Msk @Alpayc arkadaşlar tüp konusunda pek ilerleme kaydedemedim, denediğim santrifüj tüpleri biraz ufak kaldı, araya biraz rahatsızlık ve meşguliyet girince de herkesin ulaşabileceği bir alternatif arayışım sekteye uğradı.

Eğer teklifiniz hala geçerliyse, elinizdeki preform PET tüplerden bir iki tanesine talibim.

1 Beğeni

Kalibrasyonuyla ilgili güzel ve detaylı bir yerli kaynak olmuş.

3 Beğeni

Merhabalar
Ben de DIY floaty yapmaya karar verdim fakat projede kullanılan tüpü bulamadım.
@e-rider Borosil tüpü biraz büyük ve kalibrasyonda sorun çıkardı mı?
@Msk Hocam siz kullandığınız pet tüplere benziyor demişsiniz, ölçüleri nedir acaba?

Hocam tüpün ölçülerine şu anda bakmam mümkün değil @Alpayc de yedek tüp olabilir

2 Beğeni

@Msk gönderdiği tüplerden bir kısmı duruyor, müsadesi ile gönderebilirim.

3 Beğeni

Mümkünse çok makbule geçer benim için. @Msk

1 Beğeni