Jet 30 ile İlgili Sorunlar ve Olası Çözümleri

Benim dikkatimi çeken bir durum var. Jet30 tam güçle kaynatma yapmıyor. 10-15 saniye kadar gücü açıp sonra gücü kesip biraz bekleyip tekrar gücü açıyor. Bu sürekli tekrar ediyor, açıp kapamalarda “tık” sesini duyuyorum. 1800 Watt’ da olsa 2200 Watt’ da olsa aynı durum söz konusu. Hiç bir zaman güçlü bir kaynama görmüyorum cihazda. Taşmayı engellemek için bir özellik mi diye düşündüm ama emin olamadım. Bu normal mi?

Sıcaklığın ekranda 100C olarak görünüp zaman sayacının geri saymaya başlaması için kalibrasyon yapıyorsanız sayaç başladıktan sonra onu sıfırlayın veya eksi yönde kalibrasyon yapın. Örneğin ekranda 95C görünsün kaynama boyunca. Böylece jet30 100C’ye ulaşmak için sürekli olarak rezistansa besleme yapacak ve çoşkulu bir kaynama gerçekleşecek.

3 Beğeni

Bunu denedim ama yine aynı şekilde sonuç aldım. 96 97 derecede kaynama başladı ve dediğiniz gibi 100 gelmesi için sürekli güç vermedi ne yazık ki. Azar azar fokurdama ile ve belirttiğim güç kesip-verip 1 saat kaynama yaptım. 100 gelmedi hiç ama güçlü kaynama yapmadı.

100C olup sayaç devreye girdikten sonra eksi yönde kalibrasyon yapın hocam ve 94-95C ye kadar düşsün ekranda görünen sıcaklık. Ayrıca ben genel de 2300Watta kaynama yapardım. Bunun yanında kaynama yapılan hacim ve ortam sıcaklığı da etken.

1 Beğeni

bendede gücü kesip veriyor bir sakıncası varmı onu merak ettim

2.daha sonraki menşelemede tekrar kalibre etmek gerekiyor sanırım

Cihazın içindeki PID algoritmasına göre çalışan termostat set sıcaklığına yaklaştıkça aç kapa yöntemi ile sıcaklığı ayarlamaya çalışıyor yani durum normal. Daha gelişmiş bazı makinalar voltajı veya AC sinus dalgasını kırparak resistansın gücünü ayarlayabiliyorlar hali ile bu tür ekipmanlar daha sofistike ve pahalı devreler içeriyor, JET 30 'da ise fiyatına göre bir çözüm sunuyor, bir sorun da çıkarmıyor aslında.

7 Beğeni

Yine problemli bir gün yaşıyorum…
Pompayı kapatarak, tek ve çift rezistansla denemeler yapmaya çalışıyorum.
İsteyen varsa ucuza bırakırım. :slight_smile:

Geçmid olsun, pes etmek yok

Bu jet30 ne kadar zaman sonra su koyvermeye başlıyor? Yolun başındayken elden çıkarıp daha ciddi ekipmanlara mı terfi etmek lazım acaba??

1 Beğeni

En iyisi evde kendin yapmak, en azından içine ne koyduğunu bilirsin :wink:

2 Beğeni

Biraz kapris yapıyor sadece…
Biraz uğraştırdı, sonra sorunsuz bir şekilde devam etti.
Mayşeyi aldıktan sonra dibinde yanık olduğunu gördüm. Çok ciddi değildi gerçi ama bununla bağlantılı da olabilir gibi görünüyor.

1 Beğeni

Ben de yaşadığım sorundan sonra bir daha çalıştırmadım, benim de dibinde ciddi olmayan, tam ortasının 2/3’nü kaplayan bir yanık vardı. Bu kadar ufak bir kısım cihazın çalışmasına bu kadar çok etki ediyor ise ilginç valla.

Jet 30 malt sepetini düşürdüm ve yamuldu. Yenisini temin etme şansımız var mı?

Ben de bir süredir sepet altı arıyorum ama bulamadım. Düzeltemiyor musunuz?

Düzelttiler kullanılır ama gözüme batıyor.

Zafer doğan yapmıyor mu artık?

Yapıyordur mutlaka ama bana jet30 alt süzgeci lazım :slight_smile:

Kullanılıyorsa sorun etme bence, çok abartılı fiyatlar var.

1 Beğeni

Vura vura düzelttim. Gayet oturuyor sadece hafiften ittirerek sokup çıkarıyorum. Kullananlar malt sepetini çıkarmak için takılan sapa dikkat etmeli. Bira dengesizlikte çıkıyor. Sap elimde kaldı sepet düştü çünkü.

Keşke jet alırken 2 tane alsaymışım o fiyatlara. En son 18.000 ne sahibinden de vardı.

Amo 30 litrelik makine ile sonuçta kaç litre mayalanacak sıvı alabiliyorsunuz?