Kazanlar Kaç Litre?

Boş bi dolap var ev tipi büyüğünden, onu kullanmayı düşünüyorum. Kit yapıyodum şişelerle, bırakmıştım şimdi tam tahıl için ekipman diziyorum henüz başlayamadı. Fıçıları kullanmak da henüz nasip olmadı.

Fermenter için şimdilik hiç araştırma yapmadım desem yeridir, malum ona daha bi hayli yol var ama sektörün üretmiyo olmasını pazarın küçük maliyetlerin yüksek oluşuna veriyorum. bigün kendime yaparsam serdeki essnaf mutlaka sattırır en azından amatörce de olsa :joy::joy:

Sepeti kaldırmak beni de düşündürüyor, işyerinde tsvsna makara yapmayı falan düşündüm ama daha portatif bi sistem olmasını yeğlerim. Ona da bi çare bulurum sanıyorum :thinking::pray:t2:

Budur. Bence önce bir veya iki tane “silindirokonik” mayalama kazanı yapmak daha doğru. Sonra sıra daha komplike bir yapıya sahip kaynatma kazanına gelir.

Hatta, mayalama kazanlarının ticari değeri de olur.

3 Beğeni

20 litrelik silindir tencere ve torba ile başlayıp bir kaç kaynatma sonrası jet30 aldım. Şu anda halen 20 lt’lik tencereyi daha çok kullanıyorum. Jet30’un serpantini 20 lt’liğe cuk oturuyor. Bazen diyorum ki keşke sadece serpantin alıp devam mı etseydim.

20 lik tencerenin faydaları şunlar: ilk olarak 13 litrelik batch’ler planlıyorum , bu nerdeyse 25-26 bira ediyor, benim tüketimime göre bence gayet makul bir miktar. Aynı zamanda bu miktar bira için fermenter olarak basınçlı olarak corny keg kullanıyorum.

Bu hacimde torbayı indir kaldır çok rahat, ayrıca bu hacimde mutfak ocağında kaynatmayı da rahatlıkla yapabiliyorum, bundan daha ağır olsa kesinlikle ocak üzerinde güvenli bir durum olmazdı bu yüzden elektrikli bir çözüm bulmam gerekirdi o da bir ton teferruat demekti benim için.

İşin en güzel kısmı hazırlık ve temizleme çok daha rahat, tek parça tencere, torba ve serpantin, yıka bitti gitti. Isınma süresi, soğutma , getir götür, temizleme derken 2-3 saat zamandan tasarruf ediliyor.

Bu arada tencereye yaptığım tek modifikasyon jet30 musluğuna çok benzer bir musluk alıp monte etmem.

Ayrıca küçük hacimler genel olarak tüketimimin genel ağırlığı olmayan stiller veya deneme için çok daha elverişli.

2 Beğeni

Yapılır. Sizin tercihiniz tamamen ama ufak partiler ile büyük partiler içim aynı zamanı harcayacaksınız.

1 Beğeni

benim tencerem 10 litrelik tek partide 4.5 litrelik şıra hazırlıyorum
fermenter olarak da marketlerde satılan 5 litrelik su bidonlarından kullanıyorum gayet pratik oluyor :smiley:
sorunuza gelirsek sıfırdan bir tencere yapmak yerine var olan tencereyi bir kaynatma kazanına dönüştürmek daha mantıklı sanki ya da direk spidel’in 50 litlelik kazanı var onu alsanız da harcadığınız para aynı olur

2 Beğeni

10 litre biraz fazla küçük geldi açıkçası, sanırım benim tüketimim biraz daha fazla olabilir:) ayrıca spidel’in kazanı ile f/p yapınca kendi üretimim kesinlikle ilk tercih

Bizim insanımızın en büyük hatalarından biri maliyet hesabını sadece cebinden çıkacak paraya göre yapması. Emek ve zamanı maliyete katan yok. :slightly_smiling_face:

Tercih sizin, kolay gelsin :beers:

2 Beğeni

Eh. Hobiye harcanan zamanın muhasebesi yapılmaz.

4 Beğeni

Şunları da şuraya bırakayım da önerilerimin görsel içeriği eksik kalmasın.

6 Beğeni

Korkmaz markasının Gastro Proline serisinde derin tencereler var. 9.5lt ile 42.5lt arasında. Paslanmaz çelik. Ben 26ltlik olanını aldım. Sen büyük parti için 42.5 alabilirsin. Beşer litrelik olarak içerisinde ölçüm cetveli var. Paslanmaz çelik.

Bu arada sormayı unutmuşum, tencerenizin çapı kaç cm ortslama? Yani acaba biraz daha geniş mi yapmak msntıklı yoksa 30-35 cm civarı mı? Ha gisi daha avantajlıdır ?

Tencerenizin çapı genişledikçe kaynatma esnasında buharlaşma daha fazla olacaktır. Dolayısıyla, dar ve yüksek bir tencere geniş ve alçak bir tencereden daha iyi iş görür.

2 Beğeni

Bu sefer de malt yatağı sıkışması problemi olacaktır. Benim gördüğüm kadarıyla grainfather hacim yüzey alanı olarak en mantıklısı.

1 Beğeni

Mayşeleme ve kaynatma için elektrik mi(rezistans, elektrikli ocak) yoksa normal ocak mı kullanıyorsunuz?

1 Beğeni

Korkmaz markasının Gastro Proline serisinde derin tencereler var. 9.5lt ile 42.5lt arasında. Paslanmaz çelik. Ben 26ltlik olanını aldım. Sen büyük parti için 42.5 alabilirsin. Beşer litrelik olarak içerisinde ölçüm cetveli var. Paslanmaz çelik.45lt 2196 tl kazanın fiyatı. Buna küresel vana, nipel, hortum ucu, analog termometre falan filan yapılan işçilik derken iş uzuyor gidiyor. Bence jet30. Keşke jet30 alsaymışım.

2 Beğeni

GFatherr 38cm kadarmış, ben de 35cm düşünüyordum. Sanırım yeterli olacaktır.

Hocam bende 22lt çay kazanı vardı yetersiz geliyordu. Denk geldi bir arkadaştan 70lt’lik bir sistem aldım. Pompa, malt süzgeci vs. 20 litre gibi yapmak çok zor, devir daim sıkıntı oluyor maltlar ıslanmıyor tam gibi gibi. Minimum 30-35 litre yapmak verimli oluyor. Bana fazla geliyor açıkçası ilerde belki satabilirimde.

Son ürün kaç lt hesaplıyorsunuz çok önemli kazan hacminde.

1 Beğeni

Fermenter ne alacaksın? Alacağın fermenteride hesaplamalısın.

1 Beğeni

Ben de bunu merak ediyordum, son ürün olarak 20 litrenin altına düşmem, ara sıra da 40 litreye kadar çıkabilirim. Yani 52 litrelik kazanda asgari 20 litrelik partiler yapılabiliyorsa benim için sorun yok demektir.

1 Beğeni