Kit Birasının Acılığı Nasıl Artırılabilir?

İyi günler.
Kullandığım pekmez hâlinde olan pilsner bira kitinde göreceli acılık değeri IBU 20-25 geçiyor.
Çok hafif acılığı olan bir bira.
23 litre yapıldığında original gravity 1040 ve abv’de en fazla 4.8 - 5 değere sahip.
Şerbetçiotu aromasını ve özellikle belirgin olarak acılığı arttırmak istiyorum.
Elimde daha önceden tam tahıllı yapımında kullanmak için aldığım Cascade şerbetçiotu mevcut.

Tam tahıllı bira yapımında bir kaç farklı yöntemle şerbetçiotu eklenebiliyor. Ama pekmez hâlindeki kitler de nasıl yapılabilir, bilimiyorum.

Pilsner için genellikle tercih edilen IBU değerleri ise en fazla 40-45 olarak bir tablo da geçiyordu.
Kısaca kullandığım pekmez hâlindeki kite göre 20-25 aralığında olan IBU değerini 40-45’e yükseltmek istiyorum.

Cascade şerbetçiotu, pilsner için uygun mu?
IBU artışını (özellikle acılık) nasıl yapabilirim?

Cascade daha çok american ipa ve pale ale stili biralarda aroma vermek amaçlı kullanılıyor. Sizin durumunuzda amaç acılığı arttırmak olduğu için şerbetçiotunun hangisi olduğu önemli değil ama daha çok acılıkta kullanılan bir şot varsa elinizde onu kullanmanızı öneririm. Kit birasında acılığı arttırmak için kiti sulandırdıktan sonra bir miktarını (2-3 lt kadar) tencereye alıp şot ilave ederek 60 dk kaynatıp soğuttuktan sonra süzerek kovadaki şıraya ilave ederek sürece devam edebilirsiniz.

9 Beğeni

Teşekkürler ederim, sağolun

1 Beğeni

Aynen ben de tam tahıla geçiş yaptığım zamanlarda kit modifiye ediyordum. İlk başlarda şot ile kaynatıp kuruyordum sonra yardımcı malt kullanmaya başladım gövde ve acılık elde etmek istedim yapabilirim dediğimde de ilk aşure tenceremi alıp TT başladım.

2 Beğeni

60 dakika kaynatılıp soğutularak hazırlanan bir hop tea eklemeyi denediniz mi?

1 Beğeni

Yok, hayır dediğinizi de denemedim.
Yukarıda izah edildiği gibi ilk defa mayşe ile birlikte şerbetçiotu’nu 60 dk kaynatıp deneyeceğim.
Ne kadar şerbetçiotu ekleyeceğim, bilmiyorum ama forumdan araştırıp bulurum.
Zaten şerbetçiotu kapsül hâlde. 10-20 Gr arası olsa yeterli olur herhalde.
Deneyeceğim bakalım, ne kadar acılık olacak.:thinking:

Geç cevap verdim Çünkü hem iş yoğunluğu hemde hâlihazırda daha önceden yapıp, şişelediğim biralar sanırım bozuk çıktı.
Kitin yanında gelen mayanın yanısıra daha fazla maya ilave edilmişti. Hem fermantasyonu olağan süresinden erken bitirdi hem de tat ve kokusu ise çok az oldu.
Ayrıca şişe kapağını açınca 20-30 saniye kadar uzun aralıksız köpürüp taşıyor.
Şişenin yarısı köpük hâlde; yarısı sıvı hâlde kalıyor.
Tâbi, fazla dan maya eklemek mantıksız ama işte oldu bir kere. Sağlık olsun, biralar çöp oldu😄

1 Beğeni