Kokudan Ne Anlaşılır?

**Şimdiye kadar kendi başıma böyle koku ile ilgili bir durum gelmediği için nedenlerini hiç araştırmamıştım, arkadaşların aktardığı bütün bilgiler doğru. **
**Sizin bu mevsimde fazlaca yüksek sıcaklıkta fermante etmediğinizi düşünürsek, gerekli dezenfektasyonu da yaptığınızı varsayarsak acaba kovada veya ekipmanda vahşi maya oluşmasına neden olacak bir bakteri var ve bu standart dezenfektan ile ölmüyor mu? **
Belki fermanterinizde çatlaklar var ve bu çatlaklar arasında çıkmayan bakteri var, muslukta kalıntısı var gibi…
**İki sene önce bir arkadaşım kovasını iki-üç hafta temizlemeedn dışarıda bırakmıştı, kovada acaip bir yosunlanma olmuştu. Kovayı iyi temizlediğini düşünerek bir sonraki birasını yapmıştı ama ne yazık ki bira şişelenmeden çöpe gitmişti, temizlik sorunu kökten çözerek kovayı atıp yeni kova almıştı. Sizin sorun bana kovada acaba temizlenmeyen bir vahşi maya-bakteri kalıntısını mı var diye düşündürüyor. **
------------------------------------
Etil asetat asıl nedeni, vahşi maya ya da maya türü buna neden olabilir. Başka bileşikler de sorumludur. Eksik temizlik nedeniyle oluşan vahşi maya oluşmuşsa; fermantasyon yüksek sıcaklıkta yapılmışsa; gıdaya uygun olmayan plastikle işlemler yapılmışsa; açık fermenter kullanılmışsa, özellikle yüksek karosen oluşmasına neden olur; soğutma öncesi mayşe çok oksijen almışsa; ikinci fermantasyonda hava almışsa (İnternetten alıntı).

Bir kitimden sonra 2 hafta bekletmişitm kalıntı kalmadı ama vahşi mayalar kalmış olabilir dediğiniz gibi kovadaki mikro çiziklerde yaşıyor olabilirler benim de aklımdaki en büyük etken bu fakat yeni kova almak istemiyorum.
Sanitasyon ile geçmiyorsa ne yapmak lazım çamaşır suyu işe yarar mı sizce ne kadar sağlıklı olur

Ve öncelikle genç biramı biraz daha dinlendireceğim o tadı saymazsak güzel bir bira olmuş gibi diğerleri hiç içilmiyordu bunu biraz daha bekletmek istiyorum

Öyle bir durum varsa en güzel çözümü şu ;

Uygun fiyata pms şurada var. Sitrik asit olarak limon tuzu kullanabilirsiniz. Karışımı solumamaya dikkat edin.

1 Beğeni

Acaba bu garip kokuyu farkedebiliyor muyuz ki ? Yani kokunun normal olup olmadığını anlıyor muyuz ? Hele hele ilk yaptığımız malt olunca. Bu koku fermante sırasında dışarıdan hissedilebilir derece mi oluyor Yoksa açıp koklayınca mı farkediyoruz

Benimde çöpe giden üst üste 2 parti olmuştu. Kovayı 1 lt kadar 90-95 derece sıcak suyla çalkaladım. Deterjan kalıntısı ve/veya vahşi maya sorunundan kurtuldum.sonraki parti iyi oldu. Hatta şiselerin içine de kaynar su döküp çalkaladım.pms filan kullanmadım.

şu an ben de sulandırdığım çamaşır suyunda bekletiyorum dediğini de yapacağım mantıklı

kokuyu hava kilidinden çıkan gazdan almıştım sonra ilk şişeyi açınca da aldım

Fermantasyon esnasında çıkan kokuların neler olabileceği ve bunların ne manaya geldiğini genel olarak okuyabileceğimiz bir kaynak bilen veya buraya yazabilecek var mı ?

mesela ben malt sirkesi yapımı için az miktarda mayşeye yine az miktarda wb06 attım. Şimdi haşlanmış yumurta gibi bir koku yaymaya başladı.

Bulabildiğim kaynaklar şarapla ilgili ve sadece şu açıklama var ; "Fermantasyon esnasında artan kükürt dioksiti mayalar azaltır, bu durumda hidrojen sülfit oluşur. Şarapta çürük yumurta veya haşlanmış yumurta kokuları ortaya çıkar. "

Yani ?

Yani, yeteri kadar zaman verildiğinde uçar gider, koku kalmaz. Şimdi ezbere cevap veriyorum, mayanın ihtiyaç duyduğu maddelerden bir veya birkaçının eksikliğinden kaynaklanıyor bu durum. Normalde malt mayşesinin mayalanması sırasında beklenmedik birşey; ama maya gıdası kullanımı ile önlenebilir.

Nereden okuduğumu hatırlarsam bilgimi tazeleyip ekleme yaparım.

2 Beğeni

Bozulmasın da koku çok önemli değil. Sonra onun içine sirke anası atıcam zaten :slight_smile:

1 Beğeni