Kovadaki çizikler için alternatif çözümler?

Merhaba kovamın sadece dibinde kaşıktan dolayı olduğunu düşündüğüm çizikler mevcut. Işık vurduğunda gözümle görebiliyorum ancak elimle hissedemiyorum bunlar iz gibi daha çok fakat temizleyince geçmediği için çizik olduğunu düşündüm. Kaynar su döküp bekletince meyvemsi ekşi bi koku çıktı daha öncesinde pbw ile temizlemiş olmama rağmen ardından starsan ile dezenfekte edip kurulumu bitirdim, son birkaç kitimde de meyvemsi tat ve koku vardı. Aceba sitrik asit ve pms karşımı veya kaynar su bu çiziklerde yaşayan bakterileri öldürmeye yeter mi yoksa mecburen aromasız sade kitler için yeni bir kova mı almam gerekiyor?
(Fotoğrafta ışığın vurduğu yerin etrafına bakarsanız görürsünüz)

Kaynamış su ile sanite etmek yeterli oluyor genelde…

Kaynar su ile her seferinde yıkamak etkili olur fakat plastik kova kullanıyorsan ( ki hepsi öyle)
gıda ile uyumlu olsa bile her yıkamanda kovaya zarar verecektir. Mikro plastik ayrışması oluyor. O çizikler mikro düzeyde daha da büyüyecek. Uzun vadede en iyisi yeni bir kova almak olacaktır.

Kaç sene önce bira yapmaya başladığımı hatırlamıyorum, şu ana kadar hiç bir kovamı atmadım, sadece 3-4 kez kapak almak durumunda kaldım, hangisi elime gelir ise onu kullanıyorum ve çiziklerden dolayı da hiç bir kötü durum ile karşılaşmadım. Sadece tavsiye edeceğim şey biranızı aktardıktan sona çok fazla beklemeyin kovayı temizleyin. Kovayı uzun süre temizlemeden bekletilmez ise bir sorun olmayacağını düşünüyorum. En azından ben yaşamadım.

3 Beğeni