Kremam Gaymak - American Cream Ale 1C

Bir american cream ale reçetesi oluşturdum. Basınçlı fermentasyon uygulayacağım. mısır ezmesi olarak kelogg’s kullanmayı planlıyorum (96% mısır oranı)
Cream Ale

4.7% / 11.1 °P

Recipe by

Baltazar

All Grain

jet 30 (copy)

70% efficiency

Batch Volume: 20 L

Boil Time: 90 min

Mash Water: 19 L

Sparge Water: 12.52 L @ 75 °C

Total Water: 31.52 L

Boil Volume: 27.42 L

Pre-Boil Gravity: 1.037

Vitals

Original Gravity: 1.044

Final Gravity (Adv): 1.008

IBU (Tinseth): 13

BU/GU: 0.29

Color: 7.9 EBC

Mash

Temperature — 65 °C60 min

Mash Out — 75 °C10 min

Malts (4 kg)

1.7 kg (42.5%) — Weyermann Pale Malt — Grain — 7.5 EBC

1.5 kg (37.5%) — Weyermann Pilsner — Grain — 4.5 EBC

650 g (16.3%) — Briess Corn Yellow, Flaked — Grain — 2.6 EBC

150 g (3.8%) — Weyermann Carapils — Grain — 5.5 EBC

Hops (20 g)

10 g (10 IBU) — Centennial 8% — Boil — 60 min

10 g (3 IBU) — Hallertauer Mittelfrueh 4% — Boil — 15 min

Hopstand at 80 °C

Miscs

4.2 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

0.9 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

0.9 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

2 ml — Lactic Acid 80% — Mash

1 items — Whirlfloc — Boil7 min

Yeast

1 pkg — Mangrove Jack’s M54 California Lager 76.5%

eleştirilere önerilere açığım.

10 Beğeni

Merhaba bu reçeteden memnun kaldınız mı? Bir de us-05 kullanmayı düşünüyorum çok mu alakasız bir maya olur?

Bir de su değerlerini merak ettim?

Muhtemelen 2 hidrojen 1 oksijen diyecek.

1 Beğeni

Bu da ne yazıkki deprem nedeniyle kalan reçetelerden bu sene umarım yaparım

Us -05 gayet uygun bence bu tür için

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Ben bu reçeteyi kaynatacağım gibi su değerlerini genel cream ale olarak alırım o sorun değil ama reçetede Hopstand görünüyor fakat şerbetçiotu ve dakika bilgisi girilmemiş bir hata mı var yoksa benim bilmediğim bir şey mi var?

60 ve 15 dakika olarak görüntülüyorum ben.
Artık Antalya’da olduğum için bi tadına bakarız

1 Beğeni

Onlar kaynama değil mi? Hopstand yok o zaman. Çok memnun olurum. Lara tarafında mısınız şimdi? 2 haftaya kadar Kölsch ve Pilsener hazır olacak orta bir yerde buluşabiliriz, tanışabiliriz.

1 Beğeni

Tabiki. Ben daha evi taşıyamadım ama işe başladım. Ev Lara’da iş Mazı dağının tepesinde. Ne zaman dersen

1 Beğeni

Of araları uzakmış. Kolaylıklar diliyorum. Benim aslında kaleiçinde tam saat kulesinin orada ufak bir atölyem var hem çalışıp hem takıldığımız. Ben oraya biraları taşıyınca yazacağım :).

3 Beğeni

Görüşmek üzere :v: hoşçakalın

Diğeri yanlıştı Centennial yerine Chinook kullandım. %89 mısır oranı olan ezilmiş mısır kullandım. İçeriğinde 65 gram şeker vardı. Ufak tefek değişikliklerle şöyle bir şey yapmış oldum.

4 Beğeni

Effiency’yi %65 olarak ayarlayarak hobiye başladığımdan beri birebir OG tutturduğum tek bira oldu. Bu bahaneyle açtım 4 bira.

3 Beğeni

Neden 2 paket maya kullandınız?

İki paket kullanmadım aslında o kısmı ayarlamadım sadece. 1.5 gr us 0-5 3 gün çoğaltıp onu kullandım. Mayalama sıcaklığı da muhtemelen 16 17 arası gidip geliyor.

65 eff çok düşük değil mi

Neyden kaynaklı tutturamıyorum bilemiyorum. Ama OG tutturamıyorum verimlilikten kaynaklı olduğunu biliyordum. Her bira yaptığımda en az 4-5 puan altta kalıyordum. Belki maltları fazla kalın öğütüyorumdur un gibi olmasından endişeleniyorum.

1 Beğeni

Bugün bunun mayalanması bitti. 1.009 da bitti. Tadı genç haliyle bitişinde kellogs tadı veriyor :slight_smile: . Gazlanması da iyi olursa damak tadıma uyacak gibi.

Ben de sistemi kurunca ki bence 1 ayı bulur yapacağım bu reçeteyi. Yaza tam içmelik kıvama gelir

2 Beğeni

Bir ay önce de bir ayı bulur diyodun

1 Beğeni