Kronenbourg Blanc 1664 (Witbier)

2.75 kg Pilsner Malt
1.75 kg Buğday Malt
0.5 kg Buğday
0.25 kg Şeker

Mayşeleme:
3.2 Lt/kg su (65C ,60dk)

Yağmurlama:
2 lt/kg su (78C)

50 gr Tettnang (60dk)
17.5 gr Hersbrucker (60dk)
27.5 gr Hersbrucker (30dk)
5 gr Hersbrucker (5 dk)

50 gr Portakal kabuğu rendesi (10 dk)
20 gr kişniş tohumu (15 dk)

2.fermentasyon:
1 kg kayısı püresi(7 gün)
Maya:
White Labs WLP 400 Belgian Wit Ale Yeast

Fermentör hacmi : 25lt
OG: 1.050
FG: 1.011
ABV: %5.19
EBC: 6.2
IBU: 19.2

21 Beğeni

Buna bi de GOP eklense nasıl olur acaba, şimdi bu birayı sevmeyenlerin GOP a yazık dediklerini duyar gibi oluyorum

3 Beğeni

Değil GOP’a gazlanması için atacağın küp şekere yazık diyor ve artırıyorum :slight_smile:

3 Beğeni

Abi çokomelli kısmı, kayısı püresi… :smiley:

2 Beğeni

Selamlar ben bu bıradan yapmak ıstıyorum ama sunu anlayamadım 2. fermantasyon dedıgınız kısım kayısı puresı dry hop gıbı mı yapılıyor bılgı verebılırsenız cok sevınırım

Evet dryhop gibi yapılıyor.

Bu biradan bu hafta 2 kutu içtim. Portakal kabuğu ve kişinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Citrus temalı şerbetçi otları ile çok daha güzel biralar ortaya çıkabilir bence.

Portakaldan ziyade kayısı vardı galiba bunda, blanc muadili değil miydi bu bira

Orijinali çok güzel bir bira ama bu birada aroma vericiler kullanılıyor. O yüzden tadını sevsem de mesafeli durduğum bir bira.

1 Beğeni

Reçete için teşekkürler. Bu biranın clone reçetesini merak ediyordum fakat 20 25 litre demlemeye değmez olarak düşündüm hep çünkü bana kalırsa 33cl bile içimde fazla. En azından benim biraya bakış açımda ama arada tadımlık olması için güzel bir bira. Ben de Türkiye’deki Blanc ürünlerinin kendi içerisinde aromasının sağlanmasının fıçı ve şişede farklı olduğunu duymuştum.

@Ozerrock cevap vermiş ama dry hop gibi olsa da ikincil fermantasyonun basitçe genç biranızın ilk fermantasyon kabından ikinci bir kovaya aktarılmasıdır. İlgili ekleme ikinci kovada yapılıyor olsa gerek.

2 Beğeni

Bu birayı hafta sonu kaynatmak istiyorum. Kayısı püresine kadar hazırladım ancak buğday mayası yokmuş elimde. Var sanıyordum.

Elimde m36, m44, M47, m29 mayaları mevcut.

Ben m36 ve m47 kullanmayı uygun gördüm.

Sizin görüşleriniz nedir?

Kayısı püresini metrodan 2.5 kg aldım. Hepsini kullanmalı mıyım? 15lt yapacağım.

Sanırım bu birada en önemli ayrıntı wit mayası kullanmak, elinizde yok ve bekleyemem derseniz ben olsam m47 veya m44 düşünebilirdim.

1 Beğeni

Bekleyeceğim. Teşekkürler.

M29 gayet olur. M36 ingiliz, m44 ve m47 nötr. M29 ise french saison mayası, kuzen sayılırlar wit ile :wink:

1 Beğeni

Bekleyeceğim yinede. Birde yakalamışken bir soru sorayım :grin:. Mayalarımı mangrove alıyorum ama başka ucuz bir çok maya var. Ucuz mayalara şans vermemekle hata mı yapıyorum? Siz nerelerden alıyorsunuz mayaları?

1 Beğeni

Hep buralardayım.
En son A.Express’ten Sake için koji aldım :slight_smile:
Yani pek maya aldığım söylenemez ama genelde wlp leri kullanıyorum. Wit için dersen, ben wlp 400, wy 3944 ve fm23 ü beğendim. Hatta bir tanesinde wlp 550 yi kullandım.

1 Beğeni

Çoğaltıyorsunuz yani. Teşekkürler.

1 Beğeni

Benim anlamadığım bu biranın arkasında hiç kayısı yazmıyor. Hem Türkiye denüretilende hemde yurtdışında üretilende. Aralarındaki tek fark yurtdışından gelende karamel var.

Daha nasıl belirtebilirler :wink: