Külkedisi (BJCP-30B)

Reçeteyi hazırladım sonra da balkabağını kirece yatırıp sihirle biraya dönüşmesini bekliyorum. Umarım Sinderella da beğenir…

Kaynatmadan önce önerilerinizi yazabilirseniz sevinirim.

12 Beğeni

Kireci böyle yapmamıştım ben…

1 Beğeni

Sen doğrusunu yapmışsındır, normalde kireci söndürüp suyunda bekletmek gerekiyor dışı çıtır, içi yumuşak tatlı için. Ben uydurma işlere imza atıyorum :wink:

4 Beğeni

Aynen devam et… Sonuçlar heyecan veriyor zira.

3 Beğeni

Allspice dediğiniz baharat karışımı nedir acaba? Bir de sanırım 4.5 kg kabak koyuyorsunuz, ben’de böyle bir reçete düşünüyorum ama 2kg veya max 3kg yeter diye düşünüyordum, sizde 4.5 kg görünce benim düşündüğüm miktar az mı acaba?

1 Beğeni

Siz baya bir sihir yapıyorsunuz valla, elinize sağlık, bir kez ortaklaşa kireçte kabak tatlısı yapmıştık hani yine yapacak olsam biraya koymam afiyetle yerim :slight_smile: , benim kendi düşüncem kabağı 180 derecede üzerine esmer şeker dökerek fırında karemelize etmek. Sizin emeğiniz sonucunda sanırım sıradışı bir tat ortaya çıkacak…

1 Beğeni

Vanilya, hindistan cevizi, karanfil, tarçın, muskat, kakule, taze zencefil ve portakal kabuğu.

Aldığım 3 parça kabak 4.9kg geldi. Temizledikten sonra 4.5 kg kaldı, o yüzden öyle koyacağım. Daha önce yaptıklarımda da çok dikkat etmedim gramaja, kabağın tada etkisi var ama baharatların daha çok etkisi var, o yüzden biraz size kalmış miktar.

Estağfurullah, sihir demeyelim de benim balkabaklı birayı yapmamın altında yatan neden; kabak yememem :wink: bahçede bir kaç tane çıkmıştı, bir tanesiyle bu serüvene başlamış oldum.

Kesinlikle çok daha güzel olur, benim birayı yaptığım yerde fırınım yok. Pürmüz ile o işi üstten halletmeye çalışıyorum.

Bugün iki parti halinde yapmayı plânladığım kabak tatlısının mayşelemede kullanılacak 2kg lık ilk bölümünü pişirdim. Yarın da kaynatmada eklenecek diğer partiyi yapmaya çalışacağım.
Fotoğraflarla beraber gelişmeleri paylaşırım.

13 Beğeni

Bugün kaynatabildim ve reçete aşağıdaki gibi oldu;

Bu tarz katıklı ve maltlanmamış tahıllı reçetelerde genelde öngörülen verimliliği tutturamıyorum. Üstüne üstlük mayşelemenin başında pompa da arızalanınca “koluma kuvvet” tekniğine zorunlu geçiş yaptım. Umarım bira güzel olur ve bütün sıkıntılar unutulur.

Kabak tatlısını mayşeleme ile kaynatmada kullanmak üzere ikiye ayırdım.
Mayşelemede ekleyeceğim tatlıya hindistan cevizi, vanilya, karafil, kakule ve muskat ı ekledim. Eklemeyi pişirmenin son 10 dakikasında yaptım. Yaptığım tatlıyı mayşelemenin başından itibaren ekledim.

İkinci tatlıyı şekerle birlikte pişirdikten sonra altını kapatıp portakal kabuğu, tarçın ve zencefili atıp kapağını kapattım.

İkinci tatlıyı kaynamanın son 20 dakikasında ekledim. Çok soba görmesem de soba üzerinde portakal yakma tekniğinden faydalanarak tavada portakalları bir kaç dk kavurup son 5 dk da kaynatmaya GOP, zencefil, kakule, karanfil ve tarçınla beraber ilave ettim.
Mesir macunundan hallice bir mayşe oldu.

Kaynatmanın sonu sevgili @Baltazar ın birasıyla tamamlandı.

Mayayı ilk kez kullanıyorum, sonuçları paylaşırım.

10 Beğeni

Afiyet olsun saison heralde

1 Beğeni

Hayır saison değildi, yeşil kapaklı.

Yeşilse saison, turkuazda APA

O zaman senin değil o bira :slight_smile: saison değildi çünkü.

Kesin @BoBo nundur. :hugs:

1 Beğeni

Varken bütün biralarım kurban olsun size.

1 Beğeni

Bugün bir sürprizle karşılaştım

Neyse ki numune almak için musluğu açınca damladı sadece, yedek kovaya aldım aceleyle ve yine neyse ki yedek musluk vardı daha önce de tecrübe ettiğim için.

19 ⁰C diasetil dinlendirmesine aldım. Sonra cold crash.
Mekan 11 ⁰C de iken kovaları hızlıca boşaltmak lazım.

8 Beğeni

Sevgili üstat, acaba bu birada Belgian Yeast kullanırsam çok mu kötü olur? Elimde hazır çoğalmış wy3522 var (WLP550’e eşdeğer), bu birada düşünmemiştim neden olmasın dedim, kararsız kaldım tecrübene danışmak istedim :beer:

1 Beğeni

Bence güzel olur, , bekleme süresi biraz artar ama, sen gönder o mayayı sana trippel olarak geri dönsün​:wink::grin:

2 Beğeni

Estağfurullah, her türlü belçika olur bence.

2 Beğeni